Állattenyésztés
Állattartás acélcsarnokban: bővülő lehetőségek újra pályázati segítséggel
Régóta várt agrár célú pályázati lehetőségek nyílnak 2024. szeptemberétől, amelyek kifejezetten az állattartó gazdaságok versenyképességének növekedését hivatottak segíteni – építési, illetve a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésén keresztül. A mezőgazdaságban évtizedek óta népszerű acélcsarnokok ehhez kínálják a legváltozatosabb megvalósítási lehetőségeket. Nézzük, mit tudnak a legmodernebb acélépületek!
Az acélcsarnokok magyarországi megjelenésükkor elsőként az agrár területeken váltak kiemelkedően népszerűvé. Az épülettípus tulajdonságait tekintve nem meglepő elterjedésük, hiszen amellett, hogy rendkívül gyorsan kivitelezhetők, költséghatékonyok és szinte hulladékmentesek is. Nem utolsó sorban egy, a jövőben bármikor bővíthető épületmegoldásról van szó. Az elmúlt évek fejlesztései azonban még több előnyös tulajdonsággal ruházták fel az acélcsarnok-szerkezeteket. Mindezek most, az új állattartási pályázatokkal kivitelezhető korszerűsítésekhez még inkább hasznosak lehetnek!
Indulhatnak a pályázati előkészületek
Az agrár tevékenységű vállalkozásoknak már most érdemes elindítani a tervezési folyamatokat, hiszen több év várakozás után 2024 őszén két új, jelentősebb támogatási forrás is elérhetővé válik az állattartók részére. A kiírások értelmében a támogatott kategóriák széles körben fedik az állattartó gazdaságok versenyképességéhez akár építéssel, akár bármilyen eszközfejlesztéssel hozzájáruló beruházásokat.
A támogatást igényelhető gazdaságok, állatfajták szerinti meghatározása pedig még szélesebb, hiszen az elterjedtebb szarvasmarha-, baromfi-, sertés-, esetleg juh-, és kecsketartás mellett a bölény, nyúl, lófélékkel és más húshasznosítású szárnyasokkal foglalkozók és méhészetek is megjelennek a kiírásban.
Az évtizedes acélgyártási tapasztalattal rendelkező Frisomat csarnokai Európa-szerte minden fenti funkcióban megjelentek már, és mára teljes mértékben megfelelnek az érintett állatfajok tartási és egészségügyi előírásainak. Ugyanakkor a korszerű állattartás elveihez igazodva számos új, modern gazdaságok esetében nélkülözhetetlen funkció kialakítását is kínálják.
Lehetőségek számszerűsítve
2024. nyarán egyből két új pályázat indulását jelentették be, melyeket 2024. őszétől 4-4 szakaszban kérelmezhetnek az állattartók. Versenyképességük fokozásához és az állatjóléti feltételek bebiztosításához az „Állattartó telepek fejlesztésének támogatása” keretein belül 200 millió Ft-tól 5 milliárd Ft-ig terjed a vissza nem térítendő támogatási forrás, míg az „Állattartó telepek megújításának támogatása” pályázati lehetőség kisebb volumenű, esetlegesen kevésbé komplex célokra szabott összegekkel operál 30 millió Ft és 200 millió Ft között.
A támogatásokat – akár különböző telephelyeken történő megvalósítással is – olyan agrár állattartartó gazdaságok kérelmezhetik, amelyek árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott a kérelem benyújtását megelőző utolsó, lezárt és teljes üzlet évben vagy az azt megelőző évben és az így meghatározott időszakban legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeztek.
Milyen előnyökhöz juthat hosszú távon vállalkozása egy Frisomat szerkezettel, ha vizsgálat után megfelel minden feltételnek és építési- vagy telephelybővítési megoldást keres?
Egy acélszerkezet, 2+6 előny
Miben mások a mai acélcsarnokok és milyen új megoldásokat kínálnak? A 45 éves tapasztalattal és világszerte közel 40 000 megvalósult épülettel a Frisomat olyan szerkezeti újításokat is kínál, amelyek az ügyfelek megújuló energia használati igényeit maximálisan lefedik.
A Frisomat acélcsarnokok moduláris, előfúrt, pontos méretre gyártott elemekből állnak, amelynek köszönhetően tervezésük és összeszerelésük rendkívül gyors. Igaz, az alapanyagként használt hideg megmunkálású acél kisebb súlyú, mint a melegen hengerelt társa, a végeredmény mégis ugyanolyan strapabíró lesz. Nem utolsó sorban a szállítása is fenntarthatóbban kezelhető. Ezekre az alaptulajdonságokra épülnek a továbbiakban mindazok a részletek, amelyek adott gazdaságnak megfelelő épületmegoldássá tesznek egy-egy csarnokot. A Frisomat acélépületeket 100%-ban az ügyféligényhez igazítva tervezik, tevékenység szerint a praktikussági tényezőket szem előtt tartva. Az állattartási célú épületek, ipari felhasználású társaikhoz hasonlóan különböző vastagságú szendvicspaneles hőszigeteléssel kérhetők az állatállomány egészségének megőrzése érdekében. Emellett garantált minden olyan további kiegészítés, ami a tevékenységből következő amortizáló hatásoknak ellenáll. Ilyen az ammónia- és korrózióálló bevonat, illetve a páralecsapódást gátló és felgyülemlett nedvességet optimálisan elvezető antikondenzációs réteg.
Az ősszel elstartoló pályázatok kiemelt célja ugyanakkor a gazdaságok energetikai fejlesztése is, így számos, ezt elősegítő gépészeti opció felkerült a támogatási listára, ahol természetesen megjelentek a napelemes rendszerek is. Ehhez a Frisomat acélcsarnokok szintén 100% kompatibilitást garantálnak. A gyártó évtizedek óta törekszik saját gyártási folyamatait is megújuló energia felhasználásával fedezni, ugyanakkor ennek lehetőségét 2022 őszétől már továbbadja ügyfeleinek is. Ennek értelmében a tetőszerkezeteik mára kivétel nélkül az átlag napelem panelek súlyterhelésére készülnek, így új csarnok esetében nincs szükség statikai felmérésre szolár panelek későbbi telepítési előtt sem. A Frisomat emellett gondolt azokra is, akiknek új épületberuházás nincs napirendre tűzve, de a napelemek elhelyezése arra alkalmatlan tetőszerkezet vagy helyhiány miatt nem oldható meg. Ennek orvoslására hozta létre a gyártó SolarScruct acél tartószerkezet-rendszerét, amely kifejezetten különálló területek vagy parkolók lefedésére alkalmas modelleket sorakoztat fel.
A Frisomat egyedi, bővíthető mezőgazdasági acélcsarnokairól itt olvashat BŐVEBBEN.