Állattenyésztés

Állatjóléti címkét vezetnek be Belgiumban

A vásárlók év végétől találkozhatnak a szupermarketek polcain az új jelzéssel.

2023. októberben tudósítottunk róla a NAK portálon, hogy készült egy Eurobarométer felmérés, amiből kitűnik, hogy az Unió polgárai számára mennyire fontos az állatjólét. A válaszadók ezt olyannyira komolyan gondolták, hogy 60%-uk jelezte, hogy a kasszához érve hajlandó lenne többet fizetni az állatbarát gazdálkodási rendszerből származó termékekért. Ezen kívül körülbelül egynegyedük (26%) hajlandó lenne akár 5%-kal többet fizetni az állatjóléti szempontból kedvező élelmiszerekért.

Ebből az információból kiindulva figyelhetjük majd meg különböző intézkedések mentén, hogy amikor valóban vásárlásra kerül sor, akkor tényleg megtörténik-e a termékkel kapcsolatos tájékozódás, a gazdák többlet-erőfeszítéseire valóban van-e fizetőképes kereslet.

forrás: https://betervoordieren.vlaanderen/

Ben Weyts flamand állatjóléti miniszter megfogalmazta a jelölés iránti igényt, melyre még 2019-ben adott megbízást. A szakértők összehasonlították a piacon már forgalomban lévő jelöléseket, majd jelentésükben összefoglalták, hogy olyan megkülönböztető jelzésnek lenne helye, amely inkább az állatjólétet hangsúlyozza a termék minőségi paramétereinek kiemelésével szemben. A jelentés alapszabály-javaslatot is készített egy non-profit szervezet létrehozására, amely kezelheti címkét, és hozzá kapcsolódó felügyeleti rendszert működtethet. A részleteket végül az „Association for the Promotion of the Farm Animals Welfare” nevű szervezet dolgozta ki, és keltette életre az új jelölést. A folyamatnak köszönhetően útjára indul az egységes állatjóléti címke, melyhez előírási és ellenőrzési rendszer is tartozik.

A „Better for Animals” címke segíti a fogyasztókat, hogy az eredetileg is nagyon magas európai standardon túlmutató állatjóléti döntéseket hozzanak a vásárlásaik során.

A címke egyértelműen mutatja, hogy a termelők milyen extra erőfeszítéseket tettek az állatok jólétéért- írja a Brussels Times. A gyártók eddig is igyekeztek különböző módokon láthatóvá tenni a vásárlók számára, ha valamilyen állatjóléti intézkedést bevezettek, azonban ezeket eddig nagyon nehéz volt összehasonlítani az eltérő követelményrendszer miatt.

A jelölést olyan termékeken lehet majd elhelyezni, amelyeket úgy állítottak elő, hogy

  • elkerülték a szükségtelen élőállat-szállítást
  • élőhely-gazdagítás történt
  • extra férőhelyet kaptak az állatok.

A kritériumokat a teljes láncolatban (farm, szállítás, vágóhíd) vizsgálják. A teljesítéstől függően 1-3 plusz jelet lehet feltüntetni.

A címke először a sertéshúson jelenik meg (2024), ezt követik a baromfitermékek (például csirkehús és tojás 2025-ben), majd a szarvasmarha-ágazat termékei (2026) következnek.

“Idővel ez a címke biztosítja, hogy a boltok teljes kínálata állatbarátabbá váljon. Hiszen a fogyasztók gyakrabban választanak majd állatbarátabb termékeket, a nagy láncoknak pedig nem lesz más dolguk, mint követni a keresletet.”

Az állatjóléti címke a kiskereskedelmi szereplők szövetségével, a Comeos-szal, a vágóhídi szektorral és a termelőkkel szoros együttműködésben jött létre: a szántóföldtől a villáig. A logó kétnyelvű, mert a termelők általában a teljes belga piacot ellátják: a flamand állatjóléti címke ezért Vallóniában is látható lesz. A Haszonállatok Jólétét Előmozdító Flamand Szövetség kezeli a címkét és biztosítja a helyes kiosztást. Az egyesület tiszta feltételekkel és jó irányítás mellett működik. A Weyts pénzt bocsátott rendelkezésre az induláshoz, de hosszú távon a rendszer önfenntartóvá válik.

Bővebb információ: https://betervoordieren.vlaanderen/

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés