Állattenyésztés
Gazdálkodás
A Gala Elass Juh- és Kecsketenyésztők Szövetkezet – görög összefogás
A 2022 júniusában Thesszalonikiben megrendezésre került EuroSheep nemzetközi projekt workshopjának keretében a résztvevőknek részletesen bemutatásra került a Gala Elass Juh- és kecsketenyésztők Szövetkezet működése és a szervezet főbb célkitűzései.
Görögország Larissa elnevezésű régiójában, az Ölümposz helység lábánál a thesszáliai síkságtól Macedóniába vezető hágók vonalán helyezkedik el Elassona városa. A 291 km² területnagyságú, 12 056 fős lakossággal rendelkező, földrajzilag nagy változatosságot mutató térség magában foglalja a völgyvidékeken található mezőgazdasági és gyepes területeket, a nyugati és keleti részek magasabban fekvő, kopárabb hegyvidéki és erdős térségeit egyaránt.
Elassona elhelyezkedése
Erő az egységben – egészséges szövetkezeti közösség
A tradicionálisan állattartásra szakosodott Elassona régióban hosszú éveken keresztül kiszámíthatatlan volt a gazdálkodás eredményessége, mind az árak, mind pedig a termelési feltételek tekintetében instabilitás volt tapasztalható, így 65 ─ tenyésztőkből, termék-előállítókból álló ─ gazdálkodó úgy döntött, hogy egy közös érdekképviseleti szervezet létrehozásával próbálják meg a fennálló problémákat kezelni.
Az elassona-i székhelyű Juh- és Kecsketenyésztők Szövetkezetét, vagy más néven a Gala Elass-t 2012 júniusában alapították. A Szövetkezet szlogene: „Erő az egységben az egészséges közösség által”, alapelve pedig az úgynevezett kollektív befektetési tevékenység. A szervezet célja olyan beruházások megvalósítása, amelyek segítségével a helyi juh-, kecsketej- és tejtermékek, valamint a hús előállítása, továbbá a precíziós állattartás és a fejlett technológiák alkalmazása által kínált piaci lehetőségek maximálisan kiaknázásra kerülhetnek.
A Juh- és Kecsketenyésztők Szövetkezete az egészséges együttműködés elveinek és értékeinek újjáélesztését tűzte ki célul, működési modelljének alapvető eleme a szakszervezetben rejlő közösségi erő. Az egységes érdekképviselet által folyamatosan erősítik tárgyalási készségeiket, fejlesztik az üzleti kultúrát, valamint tagjaiknak, tenyésztőiknek jelentős technikai és pénzügyi támogatást tudnak nyújtani. A Szövetkezet a megalakulását követő első két évben, mind a tenyésztők, mind pedig a tejipari szereplők irányából bizalmatlanságot tapasztalt. Működésük azonban a csapatmunkán és a kollegalitáson alapul, és a mindössze 5 főből álló Igazgatótanács által koordinált szervezet a befektetett erőfeszítések, a kitartó, szakmailag megalapozott munka eredményeképp mára már elérte, hogy szervezetüket partnerként kezeljék.
A Szövetkezet főbb tevékenységei
Juh- és kecsketej nagykereskedelmi értékesítése
- a Szövetkezet gyűjti be a tagok által előállított juh- és kecsketejet, melyet tovább értékesít a tejfeldolgozó üzemek részére,
- lefolytatja a tárgyalásokat a tejüzemekkel, így a teljes Szövetkezeti tagság érdekképviseletét ellátja, a tejárak alakulását pedig nem csak a tagok számára, hanem gyakorlatilag az egész térségben befolyásolni tudják,
- a tejüzemek által tett ajánlatokat kiértékelik és a legkedvezőbb ajánlat esetében éves szerződést kötnek, ezáltal ellenőrzés alatt tudják tartani a termelést és a kifizetéseket egyaránt.
Juh- és kecskehús nagykereskedelmi értékesítése
- hasonló szisztémát alkalmaznak, mint a tej esetében, tehát a termelők által előállított bárányok és gidák begyűjtése és a húskereskedők részére történő tovább értékesítése központilag történik, a Szövetkezet központosított szerződéseket köt a kereskedelmi vállalatokkal,
- szintén ellenőrzés alatt tudják tartani a termékek elérhetőségét és a kifizetéseket, továbbá kedvezőbb árakat tudnak elérni,
- jelenleg a húspiaci szereplőkkel egyeztetnek, amelyek nagy érdeklődést mutatnak a speciális minőségi paraméterekkel, magasabb hozzáadott értékkel rendelkező húsok- és húskészítmények iránt.
Takarmány értékesítés, hitelezés
- a Szövetkezet a legfontosabb takarmányokból – gabonanövények, lucerna, koncentrált takarmányok – központi felvásárlást és szervezett értékesítést biztosít, így tagjaiknak nincsenek takarmány-ellátási nehézségei,
- a fizetési kondíciók és a felvásárolt mennyiségek következtében kedvezőbb árakat tudnak elérni,
- a közelmúltban a Szövetkezet a bárányok takarmányozáshoz használt tejpótlók kereskedelmével is elkezdett foglalkozni, megállapodást írtak alá az izraeli MAABAROT PRODUCTS LTD-vel,
- a bank szektor szereplőivel kialakított együttműködésnek köszönhetően szükség esetén működő tőkeként funkcionáló hasznos pénzügyi megoldásokat tudnak biztosítani a termelőknek.
A Szövetkezet jövőbeni tervei
- a termelési költségek csökkentése és a minőség kontrollálhatósága érdekében koncentrált takarmányok előállításába kívánnak fogni,
- az egységesebb termelési környezet kialakítása érdekében a gazdálkodások gépesítésére hangsúlyt kívánnak fektetni,
- az állományok genetikai fejlesztése révén magasabb produktivitást, alacsonyabb termelési költségeket kívánnak elérni,
- a thesszaloniki-i Állatorvosi Iskolával, az athéni Agrár Egyetemmel és az amerikai Farm Iskolával együttműködésben a gazdálkodóknak tartandó képzések keretében bővíteni kívánják a tagok szaktudását.
A Szövetkezet mára már 175 tagot, 98 gazdaságot, összesen 45.000 juhot és kecskét tömörít magába és évi 6.800 tonna juh-, valamint 1.200 tonna kecsketejet állítanak elő, melyet 5 thesszáliai sajtüzembe szállítanak, pénzügyi forgalmuk pedig meghaladja a 12.000.000 Eurót.
A szervezet sikerességének kulcsfontosságú eleme a szövetkezetekkel és mezőgazdasági termékekkel foglalkozó kereskedelmi vállalatokkal való megbízható partnerségi kapcsolatok kialakítása volt. Előre mutató működési modellük és a megtett intézkedések által a Szövetkezet árstabilitást és kiszámítható, tervezhető fizetési feltételeket tud biztosítani tagjai számára, a kereskedelmi partnerekkel kötött, hosszú távú szerződések pedig hozzájárultak a tagok termelési költségeinek jelentős csökkentéséhez.
agrotrend.hu / NAK, Borovka Zsuzsa