Állattenyésztés

Gazdálkodás

A baromfiexportot egy újabb ország korlátozhatja

Bár minden lehetséges módon igyekszik távol tartani a magyar hatóság a madárinfluenzát a hazai baromfiállománytól, újabb kereskedelmi partner függesztette fel a magyar baromfi szállítmányok fogadását.

Január 16 óta kötelező valamennyi hazai baromfi zártan tartása az országos főállatorvos határozata alapján – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium. Az intézkedés célja, hogy tovább csökkenjen a vadon élő madarakkal való érintkezés lehetősége, ezáltal a baromfiállományok madárinfluenza vírussal történő fertőződésének kockázata – áll az Agrárminisztérium közleményében. A rendelkezés valamennyi olyan állományra vonatkozik, ahol az állatok kifutója felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval. Vagyis elsősorban a háztáji baromfikra és a szabadtartásos telepekre – írja az infostart.hu.

fotó: pixabay.com

A tárca arra is felhívta a figyelmet, hogy továbbra is érvényes a baromfitelepek járványvédelmi minimum feltételeit tartalmazó 2017-es főállatorvosi határozat, ami az állományok közötti terjedés megakadályozását szolgálja az állattartó létesítmények járványvédelmi zártságának fokozásával. Az előírások között szerepel például, hogy a takarmányt zárt, fedett helyen kell tartani, nyílt vízből pedig tilos itatni.

Az állatok almozására használt anyagot szintén meg kell óvni a vadmadarakkal való érintkezéstől. A határozat tartalmazza a zártan tartáshoz használt építmények – víziszárnyasok, illetve egyéb szabadon tartott baromfik telepítési sűrűségnek megfelelő – minimum alapterületét is.

Azok, akik nem tartják be az előírásokat, egy esetleges járványkitörés esetén elesnek az állami kártalanítástól – hangsúlyozza a szaktárca.

Közben a Nébih honlapja szerint január 15-től Kína egész Magyarországra vonatkozóan megtiltotta a baromfi- és víziszárnyashús importját a madárinfluenza miatt. Korábban Japán, Dél-Korea, Szingapúr, az Egyesült Arab Emírségek, Hongkong és Izrael korlátozta a magyar baromfi importját, ezek az országok azonban jellemzően termékcsoportokat tiltottak ki piacaikról – vette észre a 24.hu.

Az Infostart is beszámolt arról, hogy másfél hete a madárinfluenza-vírus jelenlétét mutatták ki a Komárom-Esztergom megyei Ács település egyik növendékpulykát tartó gazdaságában, majd a betegséget a Hajdú-Bihar megyei Létavértes egy nagy létszámú, mintegy 115 ezres állományú kacsatartó telepén is azonosították.

agrotrend.hu / infostart.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés