Gazdálkodás

A jó birsalmatermés érdekében ezt kell tenni jövőre

A birsalmát elvileg a fagyok sem bántják annyira és a szárazságot is jól tűri, de öntözés nélkül nem érdemes már foglalkozni vele. Sok oldalúan feldolgozható, így készülhet belőle birsalmasajt, pálinka, fröccs, kompót, vagy ivólé. Amire nagyon oda kell figyelni, az a növényvédelem, ami igen nehézkes. Nagy ellensége a tűzelhalás, ezért a védekezés már a virágzástól kezdve el kell, hogy kezdődjön. A fajtaválaszték is bővült, így aki többször szeretne szüretelni birsalmát, annak rendelkezésre állnak kései és korai fajták egyaránt.

Az idei év jól sikerült a birsalma szempontjából, hiszen az időjárás jelentősen melegebb volt a szokásosnál, ami hetekkel előrébb hozta a virágzást és minden más fenológiai fázist, így jó terméseredmények születtek.Nem volt ez így az előző években, ugyanis tavaly a birset virágzás közben érte afagykár, ami miatt majdnem száz százalékos volt akár, így nagyon kevés gyümölcs maradt és azt is elverte a beérés előtta jégeső bizonyos térségekben.A 2022-es történelmi aszály a gyümölcsöket, így a birset sem kímélte, ezért az ültetvényeket – ahol ezt már akkor felismerték –folyamatosan öntözni kellett.

Forrás: pixabay.com

Kerüljük az átfertőződés veszélyét

A kertészeti szakemberek a jövőre nézve felhívják a figyelmet egy fontos teendőre, ez pedig a többszöri metszés. A tűzelhalásos ágaktól egyesével meg kell szabadítani a fát, de közben fertőtleníteni kell az ollókat minden egyes vágás után, hogy ne vigyük át fáról fára a fertőzést. Ezt a törődést meg is hálálja gyümölcs, de a tűzelhalás miatt sokan kétszer is meggondolják, hogy hosszabb távon érdemes-e foglalkozni vele. Olyan helyre ajánlott ültetni ezért, ahol nincs a közelben más gyümölcs, ami az átfertőződés miatt veszélyt jelentene rá.

Szakmai tanácsokra mindenképpen szükség van a jó fajtaválasztás miatt

Kevés a birsültetvény Magyarországon, ezért keresleti piac alakult a birsre – főleg a pálinka miatt. Sokat szenvedtek az aszály miatt a termelők, ezért csak öntözéssel éri meg vele foglalkozni a jövőben. Somogyban például az érési időben két vihar is megtépázta az ültetvényeket, ami félig érett állapotban verte le a gyümölcsöt. Érett állapotban lehet a legtöbbet kihozni belőle, ezért várni kell az ideális pillanatig.

A borászok azt mondják, hogy birslé formájában is szeretik a vendégek, nem csak pálinkaként, de az ideális íz arányok beállításához hagyományos almára is szükség van. Ne felejtsük el, hogy fröccs formájában is kínálhatjuk a vendégeknek, de gyümölcslevest és télire kompótot is készíthetünk belőle.

A birsalma mindig szeptember végén, vagyoktóber elején érik, de idénmeglepően korán kezdődött a szüret a korai tavasz miatt.Sokan apiacokon emiatt korábban is beszerezhették:850-től 1500 forintig mozogtakaz árak, de termelőktől kis- és nagy tételben egyaránt megvásárolhatómost is500 forintos kilogrammonkénti áron, de szedd magad akció keretében ennél is olcsóbban.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés