Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Fókuszban

Nyomon kell követni az őszi búza kártevőket

Az őszi búza hasonlóan az egyéb kalászos rokonnövényeihez kiterjedt károsító együttessel rendelkezik. E növények előállítása során kiemelt jelentősége van a termesztés technológián belül a károsítók elleni sikeres védekezésnek. Természetesen a gabonafélék esetében a betakarított termény mennyiségi és minőségi paramétereinek alakulását elsősorban a tavasszal, bokrosodást követően fellépő, fontos kártevők határozzák meg. Mindezek tudatában sem szabadmegfeledkezni az őszi, csírázás és kezdeti fejlődés stádiumában támadó gyomok, kártevők vagy akár kórokozók megfékezéséről sem.

A kalászosok kártevő összességének sajátossága, hogy gyakorlati értelemben növényfenológiához kötve, időben jól meghatározható módon jelennek meg.

Vetés előtt

Az őszi búza növényvédelménél kiemelt jelentőséget kell tulajdonítani a vetésváltásnak, amely gátat vet a specialista, gabonákhoz kötődő kártevők felszaporodásának, elterjedésének. Ebből következően a búza olyan előveteményeket igényel, amelyek korán lekerülnek.
Ki kell hangsúlyozni a harmonikus tápanyag ellátást, hiszen a jól fejlett növényállomány, nem csupán kedvezőbb mennyiségű és minőségű termést biztosít, hanem sikeresebben áll ellen a károsítók tevékenységének is. Az őszi búza tápanyagigényes növény.

Az őszi búza alaptrágyázását elvégezhetjük a tarlóhántás, a tarlóápolás vagy a magágy készítés előtt. Az őszi N-trágyázásnál figyelembe kell venni, hogy a téli csapadék hatására a kimosódás veszélye nagy, ezért ősszel csak annyi nitrogént juttassunk ki, amennyit a növény ősszel hasznosítani tud. Ha a tábla még a vetés előtt elgyomosodna, tudunk a glifozát hatóanyagú készítményekkel védekezni. A kezelés után már ne történjen talajmozgatás, hogy a szer ki tudja fejteni a hatását.

Vetés (X. hó)

E technológiai elem alapvető hatással van a növények fejlődésére, az áttelelésére, és az ideális állománysűrűség alakulására.

A búza vetésidejének megválasztása alapvetően fontos technológiai tényező. A fajtára, hibridre (e szaporítóanyagok korábban, szeptember közepétől vethetők) és a termőhelyre vonatkozóoptimális vetésidőtől való eltérés – mind a túl korai, mind a megkésett vetés – káros, mert kevesebb lesz a termés.

Pre/poszt gyomirtás

Vetés után, a búza kelése előtt, ún. pre/poszt eljárással a glifozát hatóanyagú készítmények használatával el tudjuk pusztítani a búzakelése előtt megjelenő gyomokat. Ilyen koraigyomosodásra elsősorban, enyhe, csapadékos őszi időjárás esetén kell számolni. Az eljárást inkább a kukorica gyomirtásánál használják, de indokolt lehet alkalmazása őszi búzában is, ha erős gyominfekcióval kell számolni a vetést követően már az őszi időszakban is.

Csírázás, kezdeti fejlődés (X–XI. hó)

Meleg, száraz őszökön az őszi búza korai vetésének a kellemetlen következménye lehet a gabona-levéltetvek korai kolonizációja, táblaszintű tömeges megjelenése.
A tél közeledtével, ősszel a mezei pocok elleni védekezésre kell felkészülni. Az agro technikai módszerek közül a vetést megelőző forgatásos talajművelési elemek jelentőségét kell még kiemelni, mivel ez jelentősen mérséklik a kolóniák méretét.

Abban az esetben, ha ősszel ajáratszám 2–3 db/m2 – kénti sűrűséget eléri, vagy meghaladja mindenképp fontolóra kell venni a kémiai védekezés szükségességét.

Ezzel kapcsolatban viszont nem hagyható figyelmen kívül, hogy a tömeges hatóanyag kivonás következtében rendkívül gyér a gazdák rendelkezésére álló engedélyezett növényvédő szer kínálat. Levélbetegségek közül már az őszi időszakban megjelenhetnek a sárgarozsda uredotelepei, valamint a szeptóriás és pirenofórás levélfoltosság tünetei is megjelenhetnek a levélzeten.

Bokrosodás (XI. hó vége – III. hó eleje)
A gabonafélék speciális növényápolási művelete a kora tavaszi bokrosító hengerezés. A hengerezéssel a felfagyott növények gyökereit visszanyomjuk a talajba és ezzel elősegítjük a növények legyökerezését.
Tavasszal a vegetáció megindulása előtt (február közepe-vége) kell kijuttatni az első nitrogén fejtrágyákat, illetve ha megosztott PK trágyázást végzünk, szintén ebben az időpontban kell elvégezni a PK trágyázást.

Bokrosodástól szárbaindulásig (III. hó eleje –IV. hó eleje)

A tavaszi posztemergens kezelések a búza fenofázisához viszonyítva már hosszabb ideig végezhetők; a fagyok elmúltával, szertől függően 2–3 leveles kortól egészen a zászlós levél levélhüvelyének a növekedése végéig. Azonban vigyázni kell, mert ha megkésik a kezelés, akkor már nem tudjuk elkerülni a gyomosodásból adódó termésveszteséget.

Az őszi búzák klasszikus kora tavaszi gyomirtásával egyidőben végezhető a fejlődő állományok szárszilárdító, morforegulátoros kezelése. Alkalmazásuk legfontosabb célja, a gabonákmegdőlésének elkerülése.

Megdőlt búza állomány
Kép: AgrárUnió

Tavasztól intenzív kártevő nyomással kell számolni. Közülük is a vetésfehérítők és a gabonapoloskák bokrosodás idején tapasztalható felszaporodására, károsítására kell fokozott figyelmet fordítani.

Szárbaindulástól kalászolásig (IV. hó eleje – V. hó eleje)

Ebben az időszakban a levélzetet a rozsdabetegségek, szeptóriás és pirenofórás levélfoltosságok kórokozói károsíthatják. A fertőzések mértékét és intenzitását az időjárási parméterek határozzák meg.Több, a bokrosodásban használható herbicid a szárbaindulás kezdetétől a zászlós levél kiterüléséig is kijuttatható.

Virágzástól az érés végéig (V–VI. hó)

Végül a virágzás és érés időszakában megjelenő ízeltlábúak elleni védekezésről. Nem szükségszerű, de tömeges megjelenésük esetén védekezni szükséges a gabonaszipolyok és a gabonafutrinka imágója ellen. Az ellenük való védekezést nehezíti, hogy a közeli betakarításból adódóan a kijuttatható hatóanyagok élelmezés-egészségügyi várakozási idejével (ÉVI) is kalkulálni kell.

Virágzás időszakában érkező csapadékhullámok jelentősen növelik a kalászfuzáriózis és a szártőfuzáriózis kialakulását.A kalászfuzárium kialakulása ellen a hatékony védekezést a kalászhányáskor meg kell kezdeni.

Érés, betakarítás (VI.–VII. hó)

Fontos, hogy a beérett állomány ne lépjen a kényszer vagy túlérés stádiumába, illetve az esésszám minőségi paraméterének megőrzése érdekében kulcsfontosságú tényező e betakarításra váró, beérett állományok megázásának elkerülése.

Őszi búza betakarítása
Fotó: hellovidek.hu

Amennyiben az állomány elgyomosodott volna a betakarítás idejére, úgy a glifozát hatóanyagúkészítményeket a betakarítást megelőzően két héttel használhatjuk deszikkálásra. Ez a kezelés a termés mennyiségre nem lesz hatással, azonban megkönnyíti a kombájn munkáját és csökkenti a szemek nedvességtartalmát is.

 

Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés