Fókuszban
Ezért fogja megérni a jövőben a cirok vetése
Ha létezik növény, amelyről évek óta sokat és egyre többet beszélünk, az a cirok. Mindenképpen egy újra felfedezett növényről van szó, amit már a múlt század elején is szép eredménnyel termesztettek. Vajon most milyen érvek szólnak ismét mellette? Valóban a kukorica alternatívájaként kell, hogy beszéljünk róla, vagy önállóan is megállja hamarosan a helyét a vetésszerkezetben? Perczel Péter, az Isterra Közép-Európa Kft. cégvezetője szerint elsősorban azért érdemes a cirokkal foglalkozni, mert az átlagosnál jobban bírja az éghajlatváltozásból eredő rosszabb körülményeket. Ráadásul az ilyen helyzetekben is helytáll.
A cégvezető azonban felhívja a figyelmet arra, hogy ha hosszabb ideig nincs csapadék és beáll helyette szárazság, akkor a cirok sem képes a csodákra, hiszen a növények igénylik a vizet és a megfelelő tápanyagfelvételi e nélkül nem lehetséges. Ettől függetlenül a cirok egy jó alternatíva a kukorica kiváltására, mivel a 2022-es történelmi aszályt követően sokan elfordultak a kukoricától és döntöttek a cirok mellett. Bár még így sem változott jelentősen a cirok vetésterülete, ami jelenleg 40 ezer hektár körül van. Ennek kisebb része siló-, a nagyobb része szemes cirok.
-Bár minden évben találkozunk olyan termelőkkel, akik beszámolnak értékesítési nehézségekről, ami nem azt jelenti, hogy a cirok eladhatatlan. Felvásárlási ár problémák a többi termékhez hasonlóan itt is kialakulhatnak. A cirokról fontos megemlíteni, hogy a kukoricához képest egy kevésbé költségigényes növény, tehát kisebb ráfordítással is megtermelhető. Ez azért döntő, mert a ciroknál rendelkezésre áll egy olyan vetőmagcsávázás, amellyel a legtöbb cég forgalomba hozza az általa képviselt fajtákat és hibrideket. Ez lehetővé teszi azt, hogy szinte bármilyen szerrel gyomirtható a növény, ami nagyban segít egy tiszta állomány kialakulásához szántóföldi körülmények között -összegezte Perczel Péter, aki szerint ha a gyomot kiiktatjuk, akkor máris elértük azt, hogy a szerényebb csapadékból a teljes mennyiséget a cirok tudja felhasználni.
A cirok nem mutat olyan problémát a rovarkártevőkkel és a gombabetegségekkel szemben, mint például a kukorica. Ha visszaemlékszünk, akkor tavaly toxinproblémákat generált a kukorica, vagyis a rovarkártevők megjelenése után megtörtént a fertőzés. Ennek az lett a végeredménye, hogy a tárolókba bekerült kukorica toxinos volt és a tárolás során a toxintartalom – kezelés hiányában – tovább növekedett. Ha esetleg ez a probléma felmerülne a cirokkal szemben, az sem vethető össze a kukoricáéval, de szerencsére nincsenek ilyen bejelentések. Ezzel egy nagyon fontos tényező kikapcsolható annak, aki a cirok termesztésére adja a fejét.
Az Isterra Kft. cégvezetőjének a korábbi évekhez képest idén nagyobb igényekről van tudomása. Ezen belül kisebb növekedési potenciál van a siló cirokban és nagyobb a szemes cirokban. Ennek köszönhetően sikerül elmozdulni a jelenlegi majdnem 40 ezer hektáros vetésterülettől. Ennek ellenére igazi drasztikus változás nem várható, mert nagyon jelentős az őszi kalászos vetésterület növekedés. Többen kijelentették, hogy akár 200 ezer hektárral is növekedett az őszi búza területe a korábbi évekhez képest. Ez jelentősen meghatározza a tavaszi vetésű kultúrák nagyságrendjét.
A hírek szerint a napraforgó vetésterülete is tovább növekszik és meghaladhatja a 700 ezer hektárt. Sokan azt feltételezik, hogy ez lesz az első olyan esztendő, amikor a kukoricából nem lesz jelentősen több terület, mint a napraforgóból.
Ha ezeket a számokat összeadjuk, akkor egyelőre nagy növekedési esélye nincs a ciroknak, mert a meghatározó növények miatt nem marad neki elegendő tervezhető terület. Bár jelenleg nem a legjelentősebb kultúrnövénynek számít, de a folyamatokat tekintve érdemes számolni vele a jövőre nézve.
Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu