Élelmiszergazdaság
Fókuszban
Kitiltja az Európai bizottság a hormonkárosító biszfenolokat
Igazi karácsonyi ajándéknak tekintjük az Európai Bizottság döntését, amely betiltja a hormonkárosító biszfenolok használatát az egyik legveszélyesebb területen, az élelmiszerekkel érintkező anyagokban. Ami különösen örömteli az az, hogy a tilalom nem csak a jól ismert BPA-ra, hanem valamennyi, a reproduktív és endokrin rendszerre káros biszfenolra vonatkozik. Az elmúlt időszakban a Tudatos Vásárlók Egyesülete sok más európai fogyasztói szervezettel lobbizott azért, hogy betiltsák és vonják ki a veszélyes vegyi anyagokat a mindennapi termékekből.
A Bizottság 2024. december 19-én potenciálisan káros egészségügyi hatásai miatt elfogadta a biszfenol A (BPA) és más biszfenolok élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokban való felhasználásának tilalmát. A döntés ráadásul nem csak a biszfenol A-ra vonatkozik, hanem minden olyan biszfenol vegyületre, amiről bebizonyosodott (vagy a jövőben bebizonyosodik), hogy a reproduktív és endokrin rendszerre káros.
Ezt a megközelítést, hogy a vegyületcsoportra és nem egy konkrét vegyi anyagra vonatkozik a betiltás, már jó pár éve szorgalmazza az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA). Mi is és partnereink is határozottan követeltük az Európai Bizottságtól a biszfenolok szigorú szabályozását.
A BPA-t az EU-ban már betiltották a cumisüvegek és hasonló termékek esetében, a többi káros hatású biszfenol vegyület betiltása vagy korlátozása azonban eddig nem volt bevett gyakorlat az Európai Unióban. Miközben sorra derült ki, hogy ott vannak például a konzervdobozokban, de az alsóneműinkben is.
A most elfogadott tilalom azt jelenti, hogy a BPA és a többi káros hatású biszfenol vegyület nem kerülhet élelmiszerekkel vagy italokkal érintkezésbe kerülő termékekbe.
Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok sokkal szélesebb kategóriát alkotnak, mint az egyszer használatos élelmiszercsomagolás vagy a csomagolt élelmiszerek csomagolóanyagai. Valójában az élelmiszerek előállításában, feldolgozásában, szállításában és tárolásában részt vevő valamennyi anyag és berendezés élelmiszerrel érintkező anyag. Ide tartozik továbbá a konyhában található összes tárgy, például a főzőedények, valamint az asztalon lévő tárgyak, például a tányérok, tálak, csészék és evőeszközök, sőt még az irodai kávéfőzők és vízhűtők is.
Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok nem csak műanyagból, hanem különféle anyagokból, például fémből, kerámiából, üvegből, gumiból és papírból is készülnek. Az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokban használt vegyi anyagok, mint például a BPA, átkerülhetnek a bennük lévő ételekbe és italokba.
Hogy mennyire átfogó és súlyos egészségügyi probléma a biszfenolok jelenléte, azt jól mutatja egy kutatási eredmény nemrégiben mérte meg az emberek szervezetében lévő vegyi anyagokat Európában – 11 európai ország felnőtt lakosságának 92%-ában mutatta ki a BPA-t a vizeletben.
A tilalom az EU-tagállamok 2024 év eleji támogató eredményű szavazását, valamint a Tanács és az Európai Parlament vizsgálati időszakát követően született meg, és figyelembe veszi az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legfrissebb tudományos értékelését. Az EFSA megállapította, hogy a biszfenol A potenciálisan káros hatással van az immunrendszerre, és a javasolt tilalom nyilvános konzultációt, valamint az összes tagállammal folytatott széles körű megbeszéléseket követően született meg.
A legtöbb termék esetében 18 hónapos kivonási időszak lesz érvényben, és nagyon korlátozott a kivételek száma, csak akkor lehetséges, amennyiben nem létezik alternatíva.
Ez nem az első lépés, és remélhetőleg nem is az utolsó
Az Európai Unióban világviszonylatban erős az élelmiszerbiztonsági szabályozás, de sajnos rendkívül hosszú idő, mire egy ilyen szabály átfut – a biszfenolok is csaknem 20 éve kerültek a figyelem fókuszába.
2007 Az Élelmiszerbiztonsági Hatóság közzéteszi a BPA első kockázatértékelését.
2011 Betiltják a BPA használatát a polikarbonát cumisüvegekben.
2018 elején az európai parlamenti képviselők elutasítják azt a javaslatot, hogy jelentősen szigorítsák a Biszfenol-A jelenlétét élelmiszercsomagoló anyagokban.
2018 betiltják a csecsemőknek és három év alatti gyermekeknek szánt műanyag palackokban és élelmiszereket tartalmazó csomagolásokban. Ezzel egyidejűleg az EU szigorúbb határértékeket vezet be a BPA-nak az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő műanyagból származó anyagokra vonatkozóan, és ugyanezeket a határértékeket alkalmazza a bevonatos anyagokra (például fémdobozokra) is, amelyekben elsősorban élelmiszerekkel érintkezésbe kerül.
2020 0,02%-ban korlátozzák a hőpapírok maximális BPA tartalmát.
Agrotrend.hu/ Tudatosvásárló