Események

Partnereink eseményei

„Arass sikert a kombájn tervezés terepén” – szólt a Claas-UniTech konstruktőri mérnökverseny felhívásában

2012-ben A CLAAS Hungária Kft. szervezésében indult útjára az UniTech mérnökverseny, mely a 2023/2024-es tanévben már a kilencedik alkalommal került megrendezésre. így ez  az idei az ötödik gépépítős verseny.

Az idei tanévben 27 csapat jelentkezett a megmérettetésre, amely 5 fázisból épül fel: a tervezésből, a megvalósíthatósági projektterv elkészítéséből, a funkcióvizsgálatból, valamint a gépek építéséből és a döntőben való szereplésből.

A jelentkezők közül 7 csapat kvalifikálta magát az építési fázisba. A tervezett gépcsoport megvalósításához a CLAAS csapatonként 750 Eurós támogatást nyújtott. A versenyzők közül azonban 1 csapat feladta a küzdelmet még a funkciós tesztelés előtt, mert ők nem tudtak a CLAAS -nak validációs videósorozatot küldeni a működő gépről.

Így a 2024. április 25-én a törökszentmiklósi CLAAS Hungária Kft-nél megrendezésre kerülő döntőn 6 csapat mérhette össze tudását.

A verseny résztvevői az Acéljobbágyok a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, a

CLAAS QUATTRO plus a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről, az

Észkombájnok a Nyíregyházi Egyetemről, a Kapanyél a Debreceni Egyetemről, a Pelikán a Szegedi Tudományegyetemről, valamint a GMT Racing Technology a Debreceni Egyetemről.

A gépépítés végső fázisát azonban csak 5 csapat tudta teljesíteni. Ők sikeresen átmentek a fékezési képességet, valamint a vonóerőt ellenőrző gépátvételi eljárásokon.

A verseny megnyitóján köszöntötte a megjelenteket Andreas Szakácsi úr, a CLAAS Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. Majd beszédet mondott Dr Fenyvesi László a Mezőgépgyártók Országos Szövetségének főtitkára, aki hangsúlyozta, hogy: „Mindenki, aki itt van már nyertes”.

S végül, de nem utolsó sorban Csanádi Tamás a CLAAS Hungária Kft. fejlesztési vezetője mondta el gondolatait a versennyel kapcsolatosan: „mindenki őrizze meg azt a csapat szellemet, ami ez alatt a félév alatt összekovácsolt titeket és összpontosítással dolgozzátok végig ezt a mai napot is. Biztos vagyok abban, hogy sikeresek lesztek, azért lesztek sikeresek, mert ezt a tudást, amit összegyűjtöttetek, illetve amit ma még ráfogtok pakolni azt senki nem tudja elvenni tőletek. Ezt szerintem sehol máshol nem lehet  megtanulni, hiszen ez nagyon jó iskolája az életnek, illetve a mérnöki pályára való felkészülésnek.”

 

A „mérnökpalántáknak” (ahogy az UniTech weboldalán is olvashatjuk) három versenyszámban kellett a tudásukat összemérniük.

Az első fordulóban a csapatok által tervezett gépeknek egy vezetési képesség tesztelésen kellett átesniük, ahol egy kombinált szlalom-és gyorsasági pályát kellett a lehető legrövidebb idő alatt teljesíteniük.

A második feladat során a „betakarításé volt a főszerep, itt a versenyzőknek egy négyzet alakú területről kellett a fakockákat és a teniszlabdákat felszedni, ezeket szétválasztani, majd külön-külön összegyűjteni. A „terület terméshozamáról” a versenyzőt egy számláló tájékoztatta. Ezen feladat elvégzésére a csapatoknak 15 perc állt a rendelkezésükre, mely idő alatt a gép meghibásodása esetén a csapattagok közül kizárólag a gépkezelőnek volt lehetősége a hiba javítására.

Az utolsó feladatnál az egész gép tartósságát tesztelték. A járműveknek egy körpályán kellett beépített akadályokon keresztül áthaladniuk. A versenyzők itt találkozhattak rámpákkal, illetve különféle bukkanókkal is. Fontos, hogy ezeken az akadályokon a gépekkel úgy haladjanak végig, hogy azok ne sérüljenek meg illetve ne veszítsenek el egyetlen alkatrészt sem.

A három versenyszámot követően a zsűri tagjai összesítették a pontszámokat, melyek alapján a 2024. április 25.-én megrendezésre kerülő CLAAS – UniTech Konstruktőri mérnökverseny győztese a CLAAS QUATTRO plus csapata a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről, akik nyereménye egy gyárlátogatással egybekötött utazás a CLAAS központjába Harsewinkelbe, a legmodernebb kombájngyárba. Ezen nyereményen felül pedig a CLAAS a győztes csapat egyetemét 750 Euróval jutalmazták.

 

A második helyen az Észkombájnok csapata végzett, akik a Nyíregyházi Egyetemről érkeztek a megmérettetésre, 1500 Eurót vihettek haza.

A dobogó harmadik fokára az Acéljobbágyok csapata állhatott, akik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói, jutalmul 1000 Euró-t kaptak.

 

S hogy mi is volt számunkra az üzenete ennek a versenynek? Istenes Zoltán gondolataiban megtalálhatjuk a választ: „Hiszek benne, hogy az önálló munka is legfőképpen egy jó csapatban teljesedhet ki, tehát elengedhetetlen egy kellően biztató, egymást támogató és mégis ösztönzően kritikus, ugyanakkor előremutató és kreatív közeg.”

 

 

Agrotrend.hu/ CLAAS Hungaria Kft

 

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés