Fórián Zoltán

Szerző

Rohamosan romlik a német mezőgazdaság helyzete

Mivel számunkra a német mezőgazdaság egy sor okból igazodási pont, nagyon fontos, hogy tudatában legyünk az ott zajló folyamatokkal. Ezért most összegyűjtök néhány jellemző tendenciát. Itt van mindjárt egy érdekes adat: 2020-ban a hektáronkénti éves bérleti díj országosan átlagban 329 euró volt. Ez 10 év alatt 62 százalékos növekedésnek felel meg.

Állatjárványok

Németországban a bejelentett sertéspestises esetek száma októberben meghaladta a 2400-at. Gyakorlatilag minden nap van új bejelentés. A járvány már Szászország közepén tart. Hiába a kettős kerítés, a szigorú intézkedések, úgy tűnik, a vírus nyugat felé haladását nem tudják megállítani.

Az őszi madárvonulás kezdetével máris rohamosan nő Németországban a baromfiinfluenzás megbetegedések száma, és immár a haszonállat állományt is érinti. Természetesen, fokozzák a járványvédelmi intézkedéseket, de kedden egy 700 hízólibát tartó telepet kellett kiirtaniuk Dithmarschen kerületben. A Friedrich Loeffler Intézet összesen 19 madárinfluenzás esetet mutatott ki Schleswig-Holsteinben október közepe óta, ebből 18-at vadon élő madarakban. Néhány nappal azután, hogy Schleswig-Holsteinben az első új madárinfluenza megbetegedést észleltek a vadon élő madarak között, a greifswaldi kisállatpark és az Aurich kerület is érintetté vált. Megerősítették a madárinfluenza vírusát egy gólyában a mecklenburgi-pomerániai greifswaldi állatkertben.

Válságban a sertéstartás

A német sertésszektor történelmi válságot él át. A termelők mezőnye egyre határozottabban szakad ketté. A pozitívak fejlesztenek, készülnek a szigorodó szabályokra és azt mondják, ezt is túl éljük valahogy. A másik véglet azoké, akik vagy azonnal, vagy az év végével feladják a sertéstartást. ők egyre gyakrabban követelik a tisztes kiszállás állami támogatását, ahogy történik az például Hollandiában. A két csoport között vannak az ingadozók, akik még nem döntöttek, kivárnak, de addig is elmennek munkát vállalni, hogy megélhetésüket biztosítsák. Ezek nagy része meg fogja találni a számítását más szektorban és középtávon valószínűleg leépíti sertésfarmját. Ebből ugyebár következik a sertésállomány tartós és jelentős csökkenése, a kínálat szűkülése, az árak emelkedése, és húsipar válsága.

Szorosan ide tartozik, hogy – az agrarheute.com cikke szerint – Alsó-Szászország mezőgazdasági minisztere, Barbara Otte-Kinast több ezer munkahely megszűnésére figyelmeztet a mezőgazdasági szektorban. Otte-Kinast a Neue Osnabrücker Zeitungnak (NOZ) adott interjúban az állattenyésztés „országos válságáról” beszél. Hibás megközelítésnek tartja és elutasítja a sertéstenyésztőknek járó kilépési bónuszt. Az alsó-szászországi és a vesztfáliai-lippei gazdálkodói egyesületek nemrégiben ilyen prémiumot kértek. Otte-Kinast „meglepőnek” és „nagyon ellentmondásosnak” nevezte az igényt a gazdálkodók körében. A kilépési bónusz helyett a CDU minisztere a folytatni kívánó cégek jövőbeni bónuszát tartja megfelelő eszköznek. A sertéstartók érdekképviselete (ISN) a közelmúltban a jövőbeni bónusz mellett emelt szót.

A miniszter asszony munkahelyek ezreit látja veszélyben az állattenyésztés válsága miatt. Szerinte az új szövetségi kormánynak éppen ezért az állattenyésztés átalakítását elsődleges prioritásként kell kezelnie. Kiemelte a gyors beavatkozás jelentőségét.

A nitrogén-bomba ott is robbant

Az áremelkedések a német agrár értékláncot sem kímélik. A műtrágyaárak emelkedése kapcsán a szakemberek arra figyelmeztetik a gazdákat, hogy a műtrágyahasználat jelentős csökkentése – megfelelő ellensúlyozás hiányában – súlyos terméskieséshez vezethet. Számunkra is fontos üzenet, hogy a magas műtrágyaárak tartósan velünk maradnak, így át fog alakulni a talajerő utánpótlás módszertana és piaca. Érdekes üzenete van például annak, hogy német kísérletek szerint a nitrogén műtrágya elhagyásával a kalászos gabonafélék hozama 40, az repcéé 50, a kukorica és a cukorrépa hozama 30, a burgonyáé 30-50 százalékkal csökken. S akkor még a minőség romlásáról nem is beszéltünk.

Energiapolitika

Az elmúlt években az EU mind a 27 országában nőtt a megújuló energia felhasználása. 2009 és 2019 között az EU-ban átlagosan 13,9-ről 19,7 százalékra nőtt a megújuló energiák aránya a bruttó végső energiafogyasztásban. Az energiaátállás úttörői Észak-Európában találhatók. Németországban az Eurostat európai statisztikai hatóság adatai szerint az arány 10,9-ről 17,4 százalékra nőtt 2009 és 2019 között. Ezzel Németország a 16. helyen állt 2019-ben az EU 27 tagállama között.

Koncentrálódnak az agrárüzemek

Gyors németországi mezőgazdasági körképünket zárjuk egy figyelemre méltó tendenciával! A hagyományosan családi gazdaságokra épülő német mezőgazdaságban egyre nagyobb a gazdasági szervezetek aránya. Hatalmas külső, befektetői nyomás helyeződött az agráriumra. A befektetők hatalmas területek és állatállományokat vásárolnak fel a nyugati tartományokban is. A jó megtérülést kereső forró pénzek számára a mezőgazdaság támogatásai és az emelkedő agrárárak vonzónak tűnnek. Az agrarheute.com cikke számos konkrét példát sorol a szakmán kívülről érkező befektetésekre. A keleti tartományokban a mezőgazdasági társaságok aránya jelenleg – szövetségi államtól függően – 19 százalék (Mecklenburg-Pomeránia) és 37 százalék között van (Türingia) a hasznosítható területből.

A 2020-as mezőgazdasági összeírás részeként a Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) először mérte fel a mezőgazdasági üzemek társasági csoportokhoz, illetve nem mezőgazdasági befektetőkhöz és mezőgazdasági üzemekhez való tartozásáról. A 2020-as mezőgazdasági összeírásban szereplő összesen 262 800 gazdaság alig 4 százaléka, vagyis 10 200 gazdaság volt jogi személy vagy társas vállalkozás. Ebből a csoportból 3700 gazdaság (36%) tartozott egy-egy cégcsoporthoz, vagyis egy mezőgazdasági holdinghoz. Ezek a cégek összesen 1,84 millió hektár mezőgazdasági területen gazdálkodtak – ez a teljes német mezőgazdasági terület több mint 11 százaléka.

 

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés