Fórián Zoltán

Szerző

Kilőtt a malacár!

Két nagyon fontos hírem van a sertésszektor számára: 1. emelkedik az ár; 2. jön a multi. Ahogy az élősertés, úgy a malacárak vonatkozásában is referencia Magyarországon a német piac. Nos, a német malacár január eleje óta 41 százalékkal emelkedett e hét hétfőig. (Persze volt honnan, hiszen tavalyi csúcsához képest 73 százalékot esett.) Mit jelent ez?

Azt, hogy a túltermelés, valamint a magas készletszint enyhül – amelyek miatt mélyrepülésbe kezdett a sertéspestis megjelenése után a sertésár nálunk is – és ez hamarosan a sertésárakban is tetten érhető lesz. Az enyhülés nyilván keresleti oldalon is alátámasztott. Ez pedig nagyon jó hír a hazai sertéstartók számára is. Fellélegezni azért persze nem tudnak, hiszen a takarmányárak nyomása a másik oldalról egyre erősebb. S ez persze szintén olyan tényező, ami a sertésárak emelkedését vetíti előre. A német vágósertés árgrafikon végén a kis kunkor már 1,21 eurós árat jelent a hosszú ideig stabil 1,19 euró per kilogramm után. A német piacra annyira jellemző stagnáló árú időszakok a termelők érzékenységének figyelembe vételét, az együttműködési készség fenntartását célozzák.

Forrás: ezg-huemling.de

Ennek nyoma már nálunk is érzékelhető, hiszen az előző heti 330-ról a nyolcadik hétre 340 forintra emelkedett a piaci ár kilogrammonként, de van olyan vágó, aki a jó minőségű sertésért 350 forint felett is fizet. Ez azt mondatja velem, hogy remélhetőleg már túl vagyunk a mélyponton. Ettől persze még súlyos a feszültség a szektorban, hiszen a takarmányárak nyomása egyre erősödik, a veszteségek halmozódnak. A Vitafort kalkulációi szerint a jelenlegi árviszonyok mellett átlagosan 43 forint kilogrammonként a sertés önköltségének emelkedése a takarmányárak miatt, ami mintegy 11 százalékos növekedésnek felel meg.

Előrejelzésünk szerint az elmúlt két év magas átlagaitól (445 illetve 440 Ft/kg) el fogunk ugyan maradni, de a most kezdődött emelkedés folytatódni fog. Erre az évre 380 forintos átlaggal számolunk. Ennek hátterében a továbbra is erős kínai keresletet ugyanúgy látjuk, mint a termelés európai visszafogását. Kínában a 2018 előtti 45 millióról a felére esett vissza a kocák száma. Ezt kezdték nagy ütemben növelni 2020-ban. A világ nagy genetikai központjai mind ott küzdenek a kínai piacon, és előrejelzésük szerint 2022-re 100 ezer tenyészállatot fognak oda szállítani. Ebből akár 20 millió F1-es koca is előállhat, de 2024 előtt akkor sem számítanak a válság előtti termelési szint visszaállására. A sertéspestis előtt mintegy 2,5 millió tonnás éves sertéshús import tavaly 5,6 millió tonnára emelkedett, és ebben az évben sem csökken nagyobbat 10-30 százaléknál. Csak az összehasonlítás végett: Kínában a külföldi tenyésztőszervezetek szerint, 20 alatt van a választott malacok átlagos száma.

Itthon napvilágot láttak az elmúlt évi állatállomány adatok. A KSH szerint 2020 decemberében 2850,2 ezer sertés és 163,6 ezer koca volt az országban. Ez 8,2 százalékos növekedés jelent az egy évvel korábbi szinthez képest a sertésnél, és 5,3 százalékost a kocalétszámban. A termelési kedvnek jót tettek az elmúlt év árai, és az ÁTK pályázatok iránti érdeklődés is erre utal. Nagyon nem mindegy, hogy az árak alakulása ezt tovább tudja-e erősíteni.

Forrás: KSH

Hoppá! Érkezik egy világpiaci szereplő!

A változások szele nem csak erről fújdogál a sertésszektor felett. Kedden jelentették be, hogy a Penta Investment csoport megállapodott a szlovákiai és a magyarországi húsfeldolgozó vállalatokat tömörítő Mecom Csoport eladásáról, köztük a legnagyobb szlovákiai húsfeldolgozó üzemről Humennében. A vevő a húsiparban a világ egyik vezető vállalata, az amerikai Smithfield Foods cégcsoport. Mindkét fél megállapodott abban, hogy a tranzakció összegét nem hozzák nyilvánosságra, és az ügylet lezárásához a szlovák és a magyar versenyhivatal hozzájárulása is szükséges.

A Mecom Csoportnak két húsfeldolgozó üzeme van Szlovákiában – Luèenecben és Humennében. Ezek együtt havonta 5 ezer tonna húskészítményt állítanak elő. Két üzemük van Magyarországon is. Egy Szolnokon, amely a hagyományos szalámi gyártására szakosodott és havonta 220 tonna húskészítményt dolgoz fel. A második üzem Békéscsabán található és havonta 350 tonna szárazárut állít elő Csabai márkanév alatt. A Mecom termelésének akár 54 százalékát exportálja, legnagyobb exportpiaca pedig Magyarország, a Cseh Köztársaság és Németország. A csoport több mint 1400 embert foglalkoztat, és 2020-ban a Mecom-csoport bevétele meghaladta a 138 millió eurót.

"A Mecom illeszkedik az európai növekedési tervünkhöz, és kiegészíti a márka portfóliónkat" – mondta Luis Cerdan, a Smithfield Foods Europe ügyvezető alelnöke.

(Forrás:https://www.pentainvestments.com/en/press-release/mecom-and-smithfield-announce-strategic-acquisition-0ETlpi.aspx)

Ez új időszámítást jelent a magyarországi húsipar történetében. A verseny mindenképpen más szintre emelkedik. Ez lökést adhat a konszolidáció gyorsulásának.

 

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés