Fórián Zoltán

Szerző

Baromfi piacvédelem orosz módra

A minap zárult úszó EB emlékei még frissek, így sokan megértik, ha az orosz baromfiszektor stratégiáját egyfajta bukófordulónak nevezem. Csak nehogy úgy járjanak, mint Milák Kristóf a középfutamban, amikor nem jön ki a fal! De miről is van szó, és milyen következtetéseket vonhatunk le az esetből a magunk számára? Íme:

Ha te kitiltasz, én is kitiltalak

Akik olvassák az Erste Agrár Szemlét (ami ugye minden hónap utolsó napján jelenik meg internetes oldalunkon: www.erstbank.hu/agrar-megjelenesek) már a múlt nyáron értesültek arról, hogy Oroszország időzített bombának tartja baromfiszektorának import tenyésztojásoktól való függőségét, és programot indít annak érdekében, hogy önellátását e téren is elérje. A tenyészhibridek mintegy 98 százaléka importból származik, miközben csirkehúsból már átlépték a teljes önellátás szintjét. Szóval a cél igen ambiciózus, aminek eléréséhez a szokásos kemény politikai lépések is hozzátartoznak. Mármint kereskedelempolitikai! 

A madárinfluenzára hivatkozva 2020 végén kitiltottak egy sor keltető tojás beszállítót, leginkább EU-st. A Rosselkhoznadzor orosz állatorvosi felügyelet 23 olasz és 16 cseh vállalatot tiltott ki, de megtiltotta az importot Hollandiából is, amely egyedül évente átlagosan mintegy 240 millió keltetőtojást exportált Oroszországba. Oroszország 2020-ban 700 millió keltetőtojást importált. Egy füst alatt a német és cseh baromfihús és baromfikészítmények is tilalom alá kerültek.

Akinek déja vu érzése van, nem véletlen, ezt csinálták a sertésekkel és korábban az EU-s élelmiszerekkel is. És ez akkor be is jött, most viszont egészen más világ van. Az EU-s tenyésztojások hiánya súlyos gondot okoz a termelőknek, így elkezdtek más relációkból importálni. A behozatal messze több és drágább lett. A tojások ára gyakorlatilag megduplázódott. A költségek elszálltak, a fogyasztó pedig ezt ott szigorúan bünteti. Az árak emelkedése ellen a kereskedők és beszállítóik összefogtak, és közösen engedtek árréseikből (már akinek volt olyan egyáltalán). A baromfiipar gyakorlatilag önköltségi áron adta át a csirkehúst a kereskedelemnek. Az árak azonban tovább nőttek, így Putyin elnök rendeletileg megállította azt, és a rájuk küldte az ottani GVH-t. A kieső jövedelem pótlására pedig a kormány programot készített: kedvezményes hitelprogramot kapnak, beruházási támogatást és futamidő hosszabbítást.

Csomagban gondolkodnak

Van tehát kitiltás, fejlesztési terv pénzügyi csomaggal, és egy kis vám. A már említett kitiltások fenntartása a járványhelyzet elmúlásával ugyanis nehézkessé válik. Ezért 2022-től 5, 2023-tól pedig további 15 százalékos vámot vetnek ki a tenyésztojás importra. A hazai fajta kialakítása is támogatást kap. A Smena-9 nevű hibrid előnyeit egy roadshow keretében bizonygatják a gazdáknak, akik azt kitörő lelkesedéssel fogadják. (Elnézést! Régi beidegződés) A szálakat össze is kötik. A fenti kedvezményeket ugyanis a hazai fajtát választók kapják. Erre öt év alatt mintegy 80 millió dollárt szánnak. A cél 2025-re elérni a 15 százalékos arányt a hibridfajták piacán.

Rég csökkent ekkorát a baromfitermelés

Az orosz baromfiiparban összeomlástól tartanak az import tiltása miatt. Eközben a korábban dinamikusan növekvő orosz baromfi termelés az év első két hónapjában 6,2 százalékkal esett vissza. Ennek okai között első helyen a költségek jelentős emelkedése áll. Van olyan takarmány összetevő, amelynek ára 260 százalékkal ugrott meg, nem is beszélve a gabona és szójaárakról.

Néhány adat

  • A baromfiállomány 83 százaléka nagyüzemi farmokon nevelődik Oroszhonban.
  • 15 százalék az udvarokban kapirgál, és csak a maradék a kisüzemi.
  • Ennek megfelelően a termelés 93,4 százaléka származik intenzív telepről.
  • A baromfitermelés az elmúlt években átlagosan 12 százalékkal nőtt évente, egészen 2017-ig. Akkor elérték az önellátás szintjét és lelassult a növekedés.

Forrás: USDA

Mit tanulhatunk az esetből?

  1. A pandémia felértékelte a hazai termelést. Ezt mi is megéltük.
  2. Kínához hasonlóan, az oroszok is híresek a beszállítási engedélyekkel való huzakodásról.
  3. Nemzetbiztonsági kérdésnek tekintenek minden nemzetközi függést.
  4. Korábban a kitiltósdi nagyon előnyös volt számára, felgyorsította az orosz agrárstratégia végrehajtását. Most azonban a pandémia más színezetet adott a dolognak. A költségek elszabadulása veszélybe sodorta a 2000 óta elért eredményeket. A helyzetet további szigorításra használják ki. A politikai kontroll további erősítése torzítja a versenyt, a versenyképesség valós megítélését. Az oroszok sem szeretnek versenyezni. Problémáikat rendre a politika és a közpénzek oldják meg.
  5. Nálunk ezzel szemben a leginkább versenyző szektorról beszélünk. A magyar baromfiszektor ennek okán kiemelkedő koncentráltságot és nemzetközi versenyképességet ért el. A beruházások gyorsak, nagyok; a hatékonyság magas; a költések ki vannak hegyezve.
  6. Az elmúlt év járványai és az idei év költségemelkedései ebben az érzékeny rendszerben is zavart okoztak. Vannak, akik kihagynak egy-két telepítést, hogy ne termeljenek veszteséget, de a rendszer jól vizsgázott. Most, hogy már elindultak lefelé a takarmányárak, a kereslet pedig emelkedik, a túlkínálat lecsengett, újra magasabb fordulaton dolgozik a szektor.
  7. Erre szükség is van, hiszen a gép mindig dob újabb kihívásokat. A Zöld Megállapodás, a pályázati boom, a járványveszély, a kedvező hitellehetőségek, mind-mind hajtják a fejlesztéseket a baromfiszektorban. Ilyen egyedülálló program a BTT online tagi regisztere és telepauditáló rendszere is.

 

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés