Farkas Alexandra

Szerző

Hazai innovációk a fényszennyezés ellen

Teljesen természetesnek vesszük, hogy esténként a sötétben felkapcsoljuk a lámpákat, hiszen így akár egész éjszaka dolgozhatunk, vagy biztonságosan közlekedhetünk. Manapság azonban egyre inkább jellemző, hogy a szükségesnél több és fényesebb világítást használunk, a kihelyezett fényvetők pedig sokszor nem lefelé, a kívánt útszakaszra, hanem, helytelenül, az égbolt felé világítanak. Az ilyen rossz világítási gyakorlat eredményeként alakult ki a fényszennyezés, melynek mértéke világszerte évente 5-10%-kal növekszik.

Az állandó fényár egyik következménye, hogy egyre kevesebb csillagot látunk az égen, és egyre több gyermek nő fel úgy, hogy sosem csodálkozhat rá a Tejút igazi látványára. Hogy egy konkrét példát is említsünk, a Hortobágyon látható 2.000 csillag helyett a főváros legtöbb pontjáról csak egy-két tucat fénypontot lehet látni az égen.

fotó: pixabay.com

Mesterséges fénycsapdák

A fényszennyezés nemcsak az égbolt titkait fürkészni vágyó emberek orra alá tör borsot, hanem jelentős negatív hatást fejt ki az élővilágra is. Ennek egyik legismertebb példája, amikor a kültéri lámpák fénykörébe különböző rovarok gyűlnek össze, melyek így élő-, táplálkozó- és szaporodóhelyüktől egyaránt távol kerülhetnek. 

Ez a jelenség viszont kifejezetten előnyös lehet a denevérek számára, nekik igazi lakomát jelenthet a világító lámpák köré gyűlő éjszakai rovarok tömege – feltéve, ha megtalálják őket. A denevérek alkonyati kirepülésének időpontja ugyanis eltolódhat, ha a lakóhelyüket jelentő kastélyok és templomok tartós díszkivilágítást kapnak, ami a lecsökkent táplálkozási idő miatt rontja kondíciójukat.

Több okból veszélyeztetettek a madarak is: bizonyos fajok például szívesebben választanak fényártól távolabb eső költőhelyet, a nappal aktív vörösbegy és fekete rigó pedig olykor az éjszakára kivilágított parkokban is dalra fakad.  

Élen a csillagokkal

Magyarország szerencsére világviszonylatban is élen jár a csillagoségbolt-parkok tekintetében, ahol a kiváló égboltkép mellett szigorú előírások szabályozzák a világítási rendszerek működését. Európa első és a világ ötödik ilyen védett területe 2009-ben jött létre a Zselici Tájvédelmi Körzetben, majd a Hortobágy is elnyerte 2011-ben, a Bükk pedig 2017-ben kapta meg a nemzetközi csillagoségbolt-park címet. E helyeken látógatóközpontok, bemutatóhelyek és csillagnéző séták révén lehet megismerni a mesterséges világítással kapcsolatos hatásokat, de a szakemberek a megoldási lehetőségekről is szívesen mesélnek az érdeklődőknek.

fotó: pixabay.com

Hazai innovációk a fényszennyezés ellen

Hazánk élen jár azokban a fejlesztésekben is, melyek révén az innovatív világítási rendszerek egyszerre szolgálják az ember és az érintett állatfajok igényeit.

Ennek egyik kiváló példája a tahitótfalui Tildy Zoltán hídra szerelt speciális védő fénysorompó, amely a dunavirág kérészek nyári rajzási időszakában működik. A rendszer működés közben közvetlenül a folyóvíz fölött tartja a sötétedés után rajzó kérészek zömét, miáltal a kérészek nem repülnek fel százezres tömegben a hídon álló közvilágítási lámpák köré, így nem pusztulnak el petéikkel együtt az aszfaltúton. 

Jelentősen csökkent a fényszennyezés a Répáshután, Bárdudvarnokon és Hortobágyon megvalósult közvilágítási felújítás révén is, ahol a lámpák az égbolt irányában teljesen ernyőzötté váltak, és csak oda világítanak, ahol az mindenképpen szükséges. Emellett jelentősen átalakult a világítás színi összetétele is: a fény kéktartalma csak annyi, amennyi a megfelelő megvilágításhoz szükséges, sőt késő este az is kikapcsol, a pihenőidőben pedig csak borostyánsárga LED-es fényforrások világítanak, csökkentett fénymennyiséggel.

agrotrend.hu / tudomany.blog/Farkas Alexandra

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés