Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Balázsik Zsófia

Szerző

Társadalmi egyeztetésen az ÁTK

A VP2-4.1.1.9-21 Állattartó telepek megújításának támogatása felhívás társadalmi egyeztetésen van 2021. március 1-jéig.

Önállóan támogatható tevékenységek

A) A versenyképesség javítása érdekében építéssel járó technológiák kialakításának, valamint az állattartáshoz szükséges gépek beszerzésének támogatása az alábbi célterületi bontás szerint.

  1. célterület – Baromfitartó telepek korszerûsítése:
  1. Építéssel járó állattartási technológia kialakítása.

a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az elõállított termék és a takarmány kezelésére, tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellõztetés és hûtés-fûtés technológiájának kiépítése, a termény és a takarmány tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyûjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése).

b) Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bõvítése. (például: istálló, tojás válogató-, keltetõ épület építése, férõhely kiépítése, a termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása).

       2. Építéssel nem járó, a baromfitartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése.

a) Takarmány-elõkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintû kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek. Tojásosztályozó- és csomagoló, illetve tisztító berendezések beszerzése, beépítése.

  1. célterület – Sertéstartó telepek korszerûsítése:

      1. Építéssel járó állattartási technológia kialakítása.

a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az elõállított termék és a takarmány kezelésére, tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellõztetés-, hûtés- és fûtés technológiájának kiépítése, a termény és a takarmány tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása).

b) Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bõvítése. (például: istálló építése, férõhely kiépítése, állatválogató és kezelõ kialakítása, a termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása).

  1. Építéssel nem járó, a sertéstartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése.

a) Takarmány-elõkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintû kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek.

  1. célterület – Szarvasmarhatartó telepek korszerûsítése:

       1.  Építéssel járó állattartási technológia kialakítása.

a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az elõállított termék és a takarmány kezelésére, tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellõztetés-, hûtés-, fûtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhûtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, a termény és a takarmány tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása)

b) Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bõvítése. (például: istálló-, fejõ- és tejház építése, állatválogató, -kezelõ és -felhajtó, elektromos és hagyományos karám, állatmérleg, kifutó és jártató kialakítása, etetõút kialakítása, férõhely kiépítése, a termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása)

       2.  Építéssel nem járó, a szarvasmarhatartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése.

a) Takarmány-elõkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges eszközök és gépek, állati termékek telepszintû kezelésének eszközei és gépei, etetéshez és itatáshoz kapcsolódó eszközök, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek. (például: fejõberendezések, tejhûtõk, mobil karám, mobil kapu, mobil vályú, kezelõ- és körmölõ kaloda, körbála etetõ, mobil borjú óvoda).

b) Önjáró silózó, önjáró szecskázó és önjáró kaszáló beszerzése.

c) A szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése (például: körbálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter).

  1. célterület – Juh és kecsketartó telepek korszerûsítése:

       1.  Építéssel járó állattartási technológia kialakítása.

a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az elõállított termék és a takarmány kezelésére, tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellõztetés-, hûtés-, fûtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhûtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, a termény és a takarmány tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a gyapjúnyírás technológiájának kialakítása és fejlesztése)

b) Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bõvítése. (például: istálló-, fejõ- és tejház építése, állattartó sátor, állatmérleg, állatválogató, -kezelõ és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férõhely kiépítése, fürösztõ kialakítása, a termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása)

        2.  Építéssel nem járó, a juh és kecsketartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése.

a) Takarmány-elõkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges eszközök és gépek, állati termékek telepszintû kezelésének eszközei és gépei, etetéshez és itatáshoz kapcsolódó eszközök, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek. (például: fejõberendezések, tejhûtõk, válogatókarám (mobil), körmölõ kaloda, lábfürösztõ, elletõbox, drankák, önetetõ, önitató, körbála etetõ, fix és mobil villanypásztor rendszer kialakítása)

b) Önjáró silózó, önjáró szecskázó és önjáró kaszáló beszerzése.

c) A szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése (például: körbálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter).

  1. célterület – Egyéb állattartó telepek korszerûsítése: A célterület keretében lófélék- (ló, szamár, öszvér), nyúl-, méh-, húshasznosítású galamb-, fürj-, strucc-, emu-, fácán-, fogoly- valamint csincsillatartáshoz kapcsolódóan igényelhetõ támogatás.

       1.  Építéssel járó állattartási technológia kialakítása.

a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az elõállított termék és a takarmány kezelésére, tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése. (például: szellõztetés és hûtés-fûtés technológiájának kiépítése, a termény és a takarmány tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása)

b) Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bõvítése. (például: istálló-, mézház-, állatválogató, -kezelõ és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férõhely kiépítése, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktõl külön légtérben történõ, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, a termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása)

         2. Építéssel nem járó, egyéb állatok tartásához kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése.

a) Takarmány-elõkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintû kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek.

b) Kizárólag lótartás kapcsán: Önjáró silózó, önjáró szecskázó és önjáró kaszáló beszerzése. A szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése (például: körbálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter). A támogatást igénylõk – valamennyi célterület tekintetében – csak a támogatási kérelemmel érintett telepen tartott állatfajjal kapcsolatosan nyújthatnak be támogatási kérelmet.

B) Az energiafelhasználás csökkentését célzó korszerûsítések, valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása valamennyi célterület kapcsán egységesen:

  1. Az állattartó gazdaságokban az energiafelhasználás csökkentése, az erõforrás-hatékonyság javítása. Épületenergetikai, épületgépészeti és energiaellátást érintõ korszerûsítések, felújítások, valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása.

Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek elsõdleges célja az állattartó telepen belüli energiahatékonyság fokozása:

  • Épületek, építmények hõtechnikai adottságainak javítása, hõveszteségének csökkentése.
  • Épületek, építmények fûtési, hûtési és használati melegvíz rendszereinek korszerûsítése.
  • Világítási rendszerek korszerûsítése.
  • Beépített technológiai berendezések korszerûsítése. Épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése.

      2.  Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.

Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az állattartó telepen belüli építmények energiaigényének fedezése megújuló energia elõállításával:

  • Fûtési/hûtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból. (napkollektorok alkalmazása, biomassza alapú és hõszivattyús rendszerek telepítése, geotermikus energia használata, biogáz termelés, napelemes rendszer kialakítása, szélenergia felhasználása)

A megvalósítandó megújuló energiaforrást hasznosító berendezés termelési kapacitása igazolhatóan legfeljebb annyi lehet, amennyi az adott fogyasztási hely villamosenergia-, illetve amennyi az adott helyrajzi számon elérhetõ fogyasztók együttes hõenergia fogyasztásának kielégítéséhez elegendõ. A villamos energia hálózatba történõ értékesítése engedélyezett, de a hálózatba betáplált elektromos energia éves mennyisége nem haladhatja meg az adott fogyasztási hely éves energiafogyasztását.

A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák szolgálhatják az energiahatékonysági korszerûsítésre kerülõ épület(ek) és technológiai berendezések hõ és/vagy villamosenergia ellátását, de önálló beruházási elemek is lehetnek.

Támogatás mértéke

Az igényelhetõ vissza nem térítendõ támogatás összege az 1., és a 2. célterületek tekintetében maximum 100 millió Ft, a 3. célterület tekintetében maximum 50 millió Ft, a 4. és 5. célterületek tekintetében maximum 20 millió Ft.

A támogatás maximális mértéke közép-magyarországi régióban (KMR) az összes elszámolható költség 40%-a, a nem közép-magyarországi régióban (nem KMR) az összes elszámolható költség 50%-a.

A fiatal mezõgazdasági termelõ által végrehajtott projektek 10 százalékponttal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak.

A kollektív módon végrehajtott projektek 10 százalékponttal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak.

A társadalmi egyeztetésre bocsátott felhívás az alábbi linken érhetõ el, ahol észrevételeket, javaslatokat is lehet tenni a tervezet tartalmi elemeivel kapcsolatosan.

https://www.palyazat.gov.hu/node/73556#

Balázsik Zsófia

agrár-szaktanácsadó

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés