Balázsik Zsófia
Szerző
Családi gazdaságok
Mit kell tudnunk a 2021. január 1-jétől hatályba lépő családi gazdaságokra vonatkozó szabályozásról?
Ki számít mezõgazdasági õstermelõnek?
A mezõgazdasági õstermelõ az a 16. életévét betöltött, a mezõgazdasági õstermelõi nyilvántartásban szereplõ természetes személy, aki saját gazdaságában õstermelõi tevékenységet folytat, melyet önállóan vagy õstermelõk családi gazdaságának tagjaként végezheti.
Mezõgazdasági õstermelõ kiegészítõ tevékenységébõl (falusi és agroturizmus, kézmûvesipari tevékenység, fûrészáru-feldolgozás, takarmány-elõállítás, mezõgazdasági termékbõl élelmiszer elõállítása, dohányfeldolgozás, bioüzemanyag-elõállítás a mezõ-, erdõgazdasági tevékenység során keletkezett melléktermékek, növényi és állati eredetû hulladék hasznosítása, nem élelmiszercélú feldolgozása, valamint az ezekbõl a termékekbõl keletkezett termékek közvetlen termelõi értékesítése, mezõgazdasági szolgáltatás, valamint a mezõgazdasági üzemhez tartozó termelési tényezõk hasznosítása, értékesítése) származó éves bevétele nem haladhatja meg az õstermelõi tevékenységbõl származó éves bevételének negyedét. Ha a kiegészítõ tevékenységbõl származó éves bevétele meghaladja a teljes õstermelõi tevékenységbõl származó éves bevétele negyedét, akkor a kiegészítõ tevékenység teljes bevétele nem minõsül õstermelõi tevékenységbõl származó bevételnek, és nem folytathat kiegészítõ tevékenységet mezõgazdasági õstermelõként.
Hogyan történik a nyilvántartásba vétel?
A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamarához kell benyújtani.
A kérelemnek tartalmaznia kell:
- a mezõgazdasági õstermelõ családi és utónevét, születési családi és utónevét,
- születési helyét és idejét,
- adóazonosító jelét,
- anyja születési családi és utónevét,
- lakcímét,
- értesítési címét, telefonszámát, elektronikus levélcímét,
- a mezõgazdasági õstermelõ FELIR azonosítóját, tevékenységeinek azonosítóját,
- a mezõgazdasági õstermelõ nyilvántartásba vételének, nyilvántartásból törlésének dátumát,
- az õstermelõi tevékenység végzésének helyét,
- a mezõgazdasági õstermelõ által adott gazdasági évben termesztett növénykultúrák, -fajok megnevezését,
- a mezõgazdasági õstermelõ által tartott állatfajok megnevezését,
- a mezõgazdasági õstermelõ által értékesíteni kívánt növényi, illetve állati eredetû termékek megnevezését,
- a mezõgazdasági õstermelõ által vadon gyûjthetõ termékek körét,
- a mezõgazdasági õstermelõ által folytatott tevékenységek körét, azok tevékenység-azonosítóját,
- az arra vonatkozó adatot, hogy a mezõgazdasági õstermelõ õstermelõk családi gazdasága tagjaként végzi-e õstermelõi tevékenységét, és ez esetben az õstermelõk családi gazdaságának nyilvántartási számát,
- az õstermelõk családi gazdaságának központját,
- az arra vonatkozó adatot, hogy a mezõgazdasági õstermelõ az õstermelõk családi gazdaságát képviseli,
- az õstermelõk családi gazdaságának tagjainak hozzátartozói minõségére, illetve a hozzátartozói láncolatban elfoglalt helyére vonatkozó adatot
A nyilvántartásban foglalt bármely adat megváltozásáról a változást követõ 15 napon belül értesíteni kell az Agrárkamarát.
A mezõgazdasági õstermelõ törlésre kerül a nyilvántartásból, ha
a) kérelmezi a nyilvántartásból való törlést,
b) elhalálozik,
c) nem felel meg a mezõgazdasági õstermelõ kritériumainak,
d) mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatás igénybevételéhez a támogatás nyújtása szempontjából lényeges körülmény tekintetében valótlan adatot szolgáltat,
e) a változás-bejelentési kötelezettségét határidõben és az erre irányuló felszólítás ellenére, a felszólításban megjelölt határidõben nem teljesíti, vagy
f) a mezõgazdasági igazgatási szerv ellenõrzése során véglegessé vált döntésével szabálytalanságot állapít meg, és a tevékenységtõl való eltiltást 6 hónapon belül már alkalmazta.
A törlést követõ 5 éven belül nem vehetõ nyilvántartásba mezõgazdasági õstermelõként az, akit az utolsó 3 okból kifolyólag töröltek.
A mezõgazdasági igazgatási szerv ellenõrzi az õstermelõ tevékenységét, a mezõgazdasági õstermelõ által közölt és nyilvántartásba vett adatok és nyilatkozatok valódiságát, valamint az õstermelõi tevékenység során elõállított termékek értékesítésének jogszerûségét. Szabálytalanság esetén bírságot szabhat ki, illetve elrendelheti a mezõgazdasági õstermelõ által forgalmazott termék forgalomból való kivonását, a mezõgazdasági õstermelõ költségére történõ megsemmisítését, valamint a mezõgazdasági õstermelõnek a tevékenységtõl történõ eltiltását legfeljebb öt évig terjedõ idõtartamra.
- Mit kell tudnunk az õstermelõk családi gazdaságáról?
Az õstermelõk családi gazdasága olyan önálló jogalanyisággal és a tagok vagyonától elkülönült vagyonnal nem rendelkezõ, legalább két, egymással hozzátartozói láncolatban álló mezõgazdasági õstermelõ tag által létrehozott termelési közösség, amelynek keretein belül a mezõgazdasági õstermelõk az õstermelõi tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közremûködésén alapulva, összehangoltan végzik.
Hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa
Hozzátartozói láncolat: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelõszülõ és a testvér
Egy mezõgazdasági õstermelõ egyidejûleg csak egy õstermelõk családi gazdaságának lehet tagja.
Hogyan történik az alapítás?
A tagok írásbeli szerzõdést kötnek, amely tartalmazza:
a) a használatukban lévõ mezõ-, erdõgazdasági hasznosítású földnek, a használatukban lévõ mezõgazdasági termelõeszközöknek, az azokhoz kapcsolódó vagyoni értékû jogoknak az õstermelõk családi gazdasága tagjai által végzett közös gazdálkodás érdekében való rendelkezésre bocsátást,
b) a folytatandó mezõgazdasági és kiegészítõ tevékenységeket,
c) a személyes közremûködés formáját,
d) az õstermelõk családi gazdaságát képviselõ õstermelõ személyét,
e) az õstermelõk családi gazdaságának központját.
Az õstermelõk családi gazdasága a nyilvántartásba vétellel jön létre. A nyilvántartásba vétel iránti kérelemhez csatolni kell a hozzátartozói minõségrõl szóló igazolásokat és az írásbeli szerzõdést.
A változásokról az õstermelõk családi gazdaságának képviselõjének 15 napon belül kell értesítenie az Agrárkamarát.
Hogyan mûködik?
Az õstermelõk családi gazdaságának képviselõje a többi tag képviseletében az õstermelõk családi gazdasága tevékenysége körében jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat.
Az õstermelõi tevékenységgel elõállított termék értékesítése során az õstermelõk családi gazdasága tagjának nevében, annak képviselõjeként az õstermelõk családi gazdaságának bármelyik tagja vagy alkalmazottja is eljárhat.
A közös tevékenység nyeresége és vesztesége – ha a tagok eltérõen nem állapodnak meg az õstermelõk családi gazdaságának alapításáról szóló szerzõdésben – a tagok közt egyenlõ arányban oszlik meg.
Az õstermelõk családi gazdaságát alapító szerzõdés hatályban marad bármely tag tagsági jogviszonyának megszûnése esetén, amíg a tagok száma egy fõre nem csökken.
A tagsági jogviszony megszûnik, ha
a) a tag õstermelõk családi gazdaságából történõ kilépését az õstermelõi nyilvántartásban átvezetik,
b) a tagot törlik az õstermelõi nyilvántartásból,
c) a tag elhalálozik,
d) a tag vonatkozásában a hozzátartozói láncolat megszakad.
Ha az elhunyt tag örököse mezõgazdasági õstermelõnek minõsül és a többi taggal hozzátartozói láncolatban áll, akkor a tagok hozzájárulásával az õstermelõk családi gazdaságába tagként beléphet.
Ha az õstermelõk családi gazdasága képviselõjének a tagsági jogviszonya megszûnik, a bejelentéssel egyidejûleg meg kell jelölni az új képviselõ személyét. Ha b)-d) pont szerint történik a megszûnés, akkor a tagoknak 15 napon belül be kell jelenteniük az új képviselõ személyét.
A tagsági jogviszony megszûnése esetén a taggal hatvan napon belül el kell számolni.
A mezõgazdasági igazgatási szerv ellenõrzi az õstermelõk családi gazdaságának tevékenységét, az õstermelõk családi gazdaságának képviselõje által közölt és nyilvántartásba vett adatok és nyilatkozatok valódiságát, valamint a forgalomba hozott termékek értékesítésének jogszerûségét. Jogszerûtlen mûködés esetén bírságot szabhat ki, illetve elrendeli az õstermelõk családi gazdasága által jogellenesen forgalmazott termék forgalomból való kivonását és a mezõgazdasági õstermelõ költségére történõ megsemmisítését, valamint a mezõgazdasági õstermelõnek a tevékenységtõl történõ eltiltását legfeljebb öt évig terjedõ idõtartamra.
- Mit értünk családi mezõgazdasági társaságon?
Családi mezõgazdasági társaságként gazdasági társaság, szövetkezet vagy erdõbirtokossági társulat a nyilvántartásba vételt követõen mûködhet.
A családi mezõgazdasági társaság olyan, a családi mezõgazdasági társaságok nyilvántartásában szereplõ, kizárólag mezõ-, erdõgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítõ tevékenységet folytató gazdasági társaság, szövetkezet vagy erdõbirtokossági társulat, amelynek legalább két tagja van, és tagjai egymással hozzátartozói láncolatban állnak.
Egy személy egyidejûleg csak egy családi mezõgazdasági társaságban lehet tag.
Jogi személy a családi mezõgazdasági társaságnak – a saját üzletrész vagy a saját részvény megszerzése esetének kivételével – nem lehet tagja.
Hogyan történik az alapítás és nyilvántartásba vétel?
A családi mezõgazdasági társaságok nyilvántartása tartalmazza
a) a családi mezõgazdasági társaság
aa) nevét,
ab) cégjegyzékszámát;
b) a tagjainak
ba) családi és utónevét,
bb) születési családi és utónevét,
bc) születési helyét,
bd) születési idejét,
be) adóazonosító jelét,
bf) anyja születési családi és utónevét,
bg) hozzátartozói minõségére, illetve a hozzátartozói láncolatban elfoglalt helyére vonatkozó adatot.
A családi mezõgazdasági társaság létesítõ okiratában az erdõbirtokossági társulatról szóló törvénynek, valamint a Ptk-nak az adott jogi személy létesítõ okiratára vonatkozó rendelkezései mellett rendelkezni kell
a) a tagok tulajdonában vagy használatában levõ egyes mezõ-, erdõgazdasági hasznosítású föld használatának a társaság részére történõ átengedésérõl,
b) a mezõgazdasági termelõeszközöknek és a vagyoni értékû jogoknak a társaság részére történõ átengedésérõl,
c) a személyes közremûködés formájáról, annak elszámolási rendjérõl.
A családi mezõgazdasági társaság nyilvántartásba vétel iránti kérelméhez mellékelni kell az elõzõ bekezdésnek megfelelõ létesítõ okiratot és a tagok hozzátartozói láncolatának igazolását.
A családi mezõgazdasági társaság tagjai a hozzátartozói minõségükben bekövetkezett változásról kötelesek az Agrárkamarát 15 napon belül értesíteni.
Az Agrárkamara törli a nyilvántartásból a családi mezõgazdasági társaságot, ha
a) kérelmezi a nyilvántartásból való törlést,
b) megszûnik vagy egyesüléssé alakul,
c) tagjainak száma egy fõre csökken,
d) a tagja tekintetében a hozzátartozói láncolat megszakad és e tag a tagsági jogviszonyát nem szünteti meg, vagy
e) mezõ-, erdõgazdasági tevékenységen és kiegészítõ tevékenységen kívül más tevékenységet is végez.
Mi vonatkozik azokra, akik már most is rendelkeznek õstermelõi igazolvánnyal vagy családi gazdaság tagjai?
- Aki 2020. december 31. napján hatályos õstermelõi igazolvánnyal rendelkezik, 2021. január 1. napjától kezdõdõen a törvényben meghatározott mezõgazdasági õstermelõnek minõsül.
- Akik 2020. december 31. napján hatályos közös õstermelõi igazolvánnyal rendelkeztek, 2021. január 1. napjától kezdõdõen
- a) személyükben a törvényben meghatározott mezõgazdasági õstermelõnek minõsülnek;
- b) együttesen õstermelõk családi gazdaságaként mûködnek azzal, hogy az õstermelõk családi gazdasága képviselõjének azt a tagot kell tekinteni, akinek a nevére a közös õstermelõi igazolványt kiállították.
- Akik 2020. december 31. napján családi gazdaság tagjai voltak, 2021. január 1. napjától kezdõdõen
- a) személyükben mezõgazdasági õstermelõnek minõsülnek akkor is, ha nem felelnek meg az új jogszabályban meghatározott életkori feltételnek (16. életév);
- b) együttesen õstermelõk családi gazdaságaként mûködnek azzal, hogy az õstermelõk családi gazdasága képviselõjének azt a tagot kell tekinteni, aki a családi gazdaság vezetõjeként szerepelt a nyilvántartásban.
- Aki 2020. december 31. napján családi gazdaság tagja volt, 2021. január 1. napjától mezõgazdasági õstermelõnek minõsül akkor is, ha 2020. december 31. napjáig egyéni vállalkozóként folytatta tevékenységét. Az Agrárkamara 2021. március 31. napjáig nyilatkozattételre hívja fel a mezõgazdasági õstermelõt, milyen formában kívánja folytatni a tevékenységét (mezõgazdasági õstermelõ vagy egyéni vállalkozó)
- Akik 2020.december 31. napján közös õstermelõi igazolvánnyal rendelkeztek vagy családi gazdaság tagok voltak 2021. június 30. napjáig az õstermelõk családi gazdaságára vonatkozó feltételeknek meg kell felelni és a közös õstermelõi igazolvánnyal rendelkezõk esetében az õstermelõk családi gazdaságának alapításáról szóló szerzõdést az Agrárkamarának be kell nyújtani. Ennek elmulasztása esetén az Agrárkamara az õstermelõi nyilvántartásból törli a tagok õstermelõk családi gazdaságában történõ részvételét.
- Ha valamely, az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból folyósított támogatás nemzeti szinten meghatározott feltétele a tevékenység egyéni vállalkozóként való végzését írja elõ, a feltételt megtartottnak kell tekinteni, ha az intézkedésben résztvevõ a tevékenységet 2021. január 1-jétõl õstermelõként végzi, az ezzel ellentétes pályázati felhívási rendelkezés nem alkalmazható, az egyéni vállalkozói mûködési formára vonatkozóan tett kötelezettségvállaláshoz joghatás nem fûzõdik és mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv a kifizetési kérelmet erre hivatkozással nem utasíthatja el.
Balázsik Zsófia
agrár-szaktanácsadó