Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Az Irányító Hatóság tájékoztató levele a fiatal gazdáknak

A kedvezményezettek levélben való tájékoztatása a fiatal mezőgazdasági termelők számára.

Tájékoztatom, mint a VP2-6.1.1-16 kódszámú A fiatal mezõgazdasági termelõk számára nyújtott induló támogatás keretében Támogatói Okirattal rendelkezõ kedvezményezettet, hogy 2020. november 30-án megjelent a családi gazdaságokról szóló CXXIII. törvény (a továbbiakban: törvény).

A törvény 19. § (4) bekezdése lehetõvé teszi a családi gazdaság azon tagjának, aki a 2020. december 31. napon egyéni vállalkozóként végez mezõgazdasági tevékenységet, hogy 2021. január 1-jétõl a tevékenységét mezõgazdasági õstermelõként végezze. Ennek kapcsán az Agrárkamara 2021. március 31. napjáig nyilatkozattételre hívja fel az érintetteket, amelynek alapján, ha a családi gazdaság tagja egyéni vállalkozóként kívánja folytatni a mezõ- és erdõgazdasági tevékenységét, akkor az õstermelõi nyilvántartásból 2021. január 1. napjával törölni kell. Ha a családi gazdaság tagja nem nyilatkozik, avagy a nyilatkozata alapján nem egyéni vállalkozóként kívánja folytatni a mezõ- és erdõgazdasági tevékenységét, akkor ezen tevékenységeket 2021. december 31. napjáig töröltetnie kell az egyéni vállalkozói nyilvántartásból.

fotó: pxhere.com

VP2-6.1.1-16 kódszámú A fiatal mezõgazdasági termelõk számára nyújtott induló támogatás címû pályázati felhívás (a továbbiakban: felhívás) alapján támogatási kérelmet az nyújthatott be, aki a támogatási kérelem benyújtásakor fõtevékenységként mezõgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó volt.

A felhívás keretében Támogatói Okirattal rendelkezõ kedvezményezett egyik kötelezettsége, hogy a jogosultsági feltételként meghatározott egyéni vállalkozói tevékenységét fenntartsa a mûködtetési idõszak végéig. A kedvezményezett köteles továbbá a mûködtetési idõszak 3. évének január 1. napjától fõállású egyéni vállalkozóvá válni, illetve amennyiben plusz pontért vállalta akkor a mûködtetési idõszak 2. évétõl.

A támogatási kérelem részét képezõ üzleti tervet és pénzügyi tervet a kedvezményezett az egyéni vállalkozói tevékenység figyelembe vétele mellett tervezte meg. Mind az üzleti terv, mind pedig a pénzügyi terv az értékelés alapját képezte. Ennek megfelelõen a pénzügyi tervben vállaltak nem teljesítése esetén két lépcsõs szankciót határoz meg a felhívás.

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 2. § (4) bekezdés c) pontjában, valamint a 2014–2020 programozási idõszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjérõl szóló 272/2014. (XI.5.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdésében elõírtak szerint a nemzeti szabályozást a támogatásokra vonatkozó, kötelezõen alkalmazandó európai uniós jogi aktusokban foglalt eltérésekre figyelemmel kell alkalmazni és értelmezni. Az európai uniós normák érvényesülnek elsõdlegesen a tagállami szabályozás attól való meg nem engedett eltérése esetén.

fotó: pxhere.com

A felhívás fent hivatkozott jogosultsági és tartalmi kritériumai az Európai Bizottság által jóváhagyott Vidékfejlesztési Program (a továbbiakban: VP) rendelkezésein alapulnak. A VP 8.2.6.3.1. fejezetének 6.1. alintézkedésének (A fiatal mezõgazdasági termelõk számára nyújtott induló támogatás) jogosultsági feltételei között szerepel az egyéni vállalkozói státusz, a kötelezettségvállalások között pedig a fõállású egyéni vállalkozóvá válás. Ezen elõírások tehát egy, az Európai Bizottság által jóváhagyott támogatási forma feltételei. A jogosultsági feltételeknek való meg nem felelés a támogatási jogviszony megszûnésével jár, amely a VP minden intézkedésére vonatkozó, általános következmény. Mindezeken túl, amennyiben a kedvezményezett gazdálkodási formája megváltozna, akkor nagy valószínûséggel az is fennállhat, hogy a pénzügyi terv értékei nem teljesülnek, amely akár a támogatási jogviszony elállással történõ megszüntetését is maga után vonhatja, a már kifizetett teljes támogatási összeg visszakövetelése mellett.

Tekintettel arra, hogy a nemzeti jogi szabályozást – így a családi gazdaságokról szóló CXXIII. törvény elõírásait – a támogatásokra vonatkozó, kötelezõen alkalmazandó európai uniós jogi aktusokban foglalt eltérésekre figyelemmel kell alkalmazni és értelmezni, így sajnos ezen elõírásoktól való eltekintésre nincs lehetõség a VP intézkedései esetén.

A VP módosítása ráadásul az Európai Bizottság jóváhagyásához kötött, a benne szereplõ jogosultsági feltételek visszamenõleges hatályú módosítása a 2014-2020 programozási idõszak végén, egy lezárt felhívás esetében nem lehetséges, mivel súlyos esélyegyenlõségi aggályokat vet fel.

Fentiek alapján a felhívás keretében vállalt kötelezettségek fenntartása és a jogkövetkezmények elkerülése érdekében célszerû a mezõ- és erdõgazdasági tevékenységét egyéni vállalkozóként tovább folytatnia és ennek megfelelõen ezt kell választani az Agrárkamara nyilatkozattételre való felszólítása során. Kérem és javaslom tehát, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységét a mûködtetési idõszak végéig tartsa fenn, mert várhatóan így tud megfelelni a felhívás vonatkozó elõírásainak.

További sikeres gazdálkodást kívánok!

Üdvözlettel, dr. Viski József Vidékfejlesztési Program Irányító Hatóságának vezetõje

agrotrend.hu / Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés