Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Agrármanager

Változások a 2024-es pályázatokban és a támogatási rendszerben

Az Agrármanager Magazin első számában exkluzív interjút készítettünk Feldman Zsolttal, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkárával. A beszélgetésből kiderül, milyen változások várhatóak a 2024-es pályázatokban és a támogatási rendszerben! Mit tegyünk a változó piaci környezetben?

Óriási pályázati dömping van ma Magyarországon. A tavalyi év végén mindenki értesülhetett róla, megjelent egy tervezet is ezzel kapcsolatban. Beszélgetésünk időpontjában már javában tapossuk a 2024-es évet, így adja magát a kérdés: hol tart most ez a pályázati dömping, mi az aktuális állapot?

Tavaly ősszel felvázoltuk, hogy 2024 év végéig milyen felhívások lesznek az agrár- és vidékfejlesztési pályázatok tekintetében. Ez azt jelentette, hogy nagyságrendileg hetven darab pályázati felhíváson kezdtünk el dolgozni és ennek első tervezeteit már mindenki olvashatta is a honlapunkon.

Fotó: Agrárminisztérium

Megjelent például a Natura 2000-es erdő- és gyephez kapcsolódó kompenzációs támogatás felhívása, biztosítási díj támogatás felhívása, az őshonos állatokhoz kapcsolódó támogatás felhívása, tehát elkezdődött ezeknek a megismerhetősége, de ennél több is történt, hiszen lényegében az első pályázati felhívás meg is jelent. Ez pedig a Natura 2000-es gyepek támogatása. Hogy miért ezek jönnek először? Nagyon egyszerű és érthető magyarázat áll mögötte. Nagyon sok konstrukció van, amelyet a gazdálkodók az idei évi egységes kérelemmel fognak igényelni. Az első pályázati felhívások pedig pont ezeket fogják tartalmazni.

Mi a következő pályázhatóság, amit várhatunk?

Az elején több erdészeti felhívás jön ki, nagy hangsúlyt fektetünk a Leader pályázatok folytathatóságára és nyugodtan mondhatom, hogy lényegében fináléban vagyunk a nagy beruházási pályázatainkkal is. Hiszen azt mondtuk, hogy idén tavasszal elő fogunk állni az élelmiszer feldolgozással kapcsolatos felhívással, az állattartó telepekhez, kertészetekhez kapcsolódó komplex beruházásokkal. A beszélgetés idején ezen pályázatok előkészítése már mind-mind végső fázisban van.

A Natura 2000-es támogatáson kívül mi a helyzet a többi lehetőséggel?

A tavasz folyamán érkezik az erdő környezetvédelmi és erdőtelepítési támogatás, és tulajdonképpen minden az erdészeket érintő pályázat napvilágot lát majd.

Valamire való kertészeti beruház öntözés nélkül kivitelezhetetlen… Ezen a területen miben reménykedhetnek az ágazat szereplői?

Ezeknek a projekteknek most zajlik az utolsó értékelése, hogy utána ki tudjuk adni a támogató okiratokat.

Elkezdtünk foglalkozni az öntözéshez, vízgazdálkodáshoz kapcsolódó felhívással is. Sajnos nem lettek könnyebbek az Európai Uniós vízgazdálkodási szabályozások és az Európai Bizottság nagyon szigorúan nézte azt, hogy mire lehet és mire enged támogatást nyújtani. Ennek értelmében van még több nyitott kérdés, de idén áprilistól megismerhetővé fogjuk tenni az új öntözési felhívásokat.

Elindult a díszkertészetek támogatása is. Kiknek szól most ez a felhívás?

A dísznövény szektor eddig is vidékfejlesztés kompatibilis volt. Most egy kicsit tovább bővülünk, ahol azok is jöhetnek, akiknek a mezőgazdasági árbevétele alacsonyabb, esetleg kevésbé van. Lényegében erre a körre nyitottuk ki ezt a lehetőséget, hiszen raktárigény, termelési- és fejlesztési igény mindig lesz és ezzel a támogatással modernebbé tudja tenni vállalkozását minden egyes kis- és közép-, vagy akár mikrovállalkozás is. Ezt igazából nekik hoztuk létre, én sem emlékszem arra, hogy lett volna ilyen támogatási lehetőség ezelőtt.

Fotó: Agrotrend Csoport

Várható, hogy a kertészeti pályázatoknál marad az egységköltség vagy kiterjesztésre kerül?

Azzal kell számolni, hogy minden ültetvény — legyen az gyümölcs, borszőlő vagy fűszerpaprika — az ültetvénytelepítési pályázatba fog bekerülni és X millió forint fog járni egy kultúra telepítésére és abba a költségek nagy része benne van. Tehát a támogatás mértéke akkora intenzitással bír, amekkora költség egyébként ki is számítható. Ez az egységköltség konstrukció működni fog a következő időszakban.

Milyen arányúak a most kijuttatott és előlegben megkapott támogatási formák, az előző évekhez képest?

Az első és legfontosabb állítás, hogy dinamikájában és ütemében ugyanott tartunk, mint ahol tartottunk 2022-ben. Ez már önmagában is nagy dolog, mert teljesen új rendszerben vagyunk. De most ott tartunk, hogy a tavalyi egységes kérelmek után 150 000 gazdálkodó jutott hozzá bármilyen formában támogatási konstrukcióhoz. Úgy terveztettük meg a támogatások kifizetését, hogy minél több gazdálkodó kapjon bármilyen forráshoz bármilyen támogatást.

Ez volt az alapelv. De az Agro Ökológiai Program és az Agár Környezetgazdálkodási támogatás az ellenőrzések miatt kitolja a végkifizetést. Vagyis a következő hetek nagy feladata, hogy ezeknek a feldolgozása is minél gyorsabban meg tudjon történni.

Kicsit más téma, de ez is igen fontos. Meddig tartja fenn a magyar kormány a gabonabehozatali törvényt?

Nagyon egyszerű a válasz. Addig fogjuk fenntartani, amíg ezzel ekvivalens, ezzel megegyező mértékű védelmet nyújtó nemzetközi megoldás nem születik erre. Amíg ez nem történik meg, addig fenn fogjuk tartani ezt a típusú korlátozást.

Mi az a speciális kultúra vagy környezet, amivel most érdemes foglalkozni?

Szemben az elmúlt évtizedek hányattatásaival, sertéstartónak most megéri lenni. Ennek sok oka van. A német és dán vágóhidak alapanyagigényétől egészen a takarmányárak szintjének beállásáig. De jelen pillanatban abrakfogyasztóként sokkal kedvezőbb a működési környezet. Sajnálatos módon ugyanez már egy növénytermesztő esetében nem állja meg a helyét. Mert remek az, hogy van rá támogatás, de az időjárási és egyéb körülmények ezt egy tollvonással áthúzhatják.

Fotó: Jaksity Iván

Ha rátérünk a kisebb termelők helyi termékeinek előállítására, akkor ők mire számíthatnak a támogatások tekintetében?

Lesz Rövid Ellátási Láncokban a helyi közösségeknek célzott pályázat. Tanultunk is az előző időszakból, így láttuk mi működött és mi nem. Ilyen értelemben egy kicsit újra szabjuk majd a közvetlen értékesítéshez kapcsolódó kooperációkban lévő termelőknek ezt a konstrukciót. Ezeket a beruházási pályázatokat mindenkinek szeretnénk eljuttatni és elérhetővé tenni. Éppen ezért nem versenyez egymással egy nagyvállalat és egy kistermelő. Külön pályázati felhívás lesz mindkettőnek. Csupán egy egyszerűsített feltételrendszernek kell megfelelni egy olyan pályázat benyújtásakor, amely maximum 200 millió forintot igényel valamilyen feldolgozási tevékenységhez kapcsolódóan. Viszont ennek keretében nagyon nagy rugalmasságot is tudunk tanúsítani tartalom szempontjából. Tehát nem zavar minket, ha nem építéssel járó beruházást végez a felhasználó, vagyis ez igazából pont arról szól, hogy mindenféle feldolgozás 50% támogatási intenzitással biztosít pályázati lehetőséget, ami hamarosan elérhetővé is válik.

Hogyan alakul az agroturizmus támogatása?

Nem olyan rég volt egy turisztikai szállásfejlesztési támogatásunk, amelyet most zártunk. Tulajdonképpen mindenki, aki nyert, az elindulhatott. De én 2024-re látom ennek a potenciális lehetőségét, amire mindenképpen érdemes felhívni a figyelmet.

Melyek lennének azok az agroturisztikai helyszínek, ahova mindenképpen érdemes lenne ellátogatni?

Mindenkinek ajánlom ősszel a borvidékeinket. Badacsony, Tapolca, Zemplén. Számomra ezek a szőlő vidékek jelentik a legnagyobb felüdülést egy olyan túraútvonal mellett, ami egy borvidéken vezet át.

Mátrai Zoltán

A cikk az Agrármanager Magazin 2024. májusi, lapozható számában olvasható

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés