Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Aktuális

Mire figyeljünk oda a másodvetés és az ökológiai másodvetés esetében?

A 10/2015 (III.13.) FM rendeletben foglaltak alapján a másodvetés a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett első növény betakarítása után a következő év első növényének vetéséig betakarított vagy zöldtrágya-növényként talajba forgatott növénykultúra, míg az ökológiai jelentőségű másodvetés a tárgyévre az egységes kérelemben bejelentett első növény betakarítása után és a következő év első növényének vetése előtt, tárgyév október 1-jéig – a rendelet 3. mellékletében felsorolt vagy a 22. § (2) bekezdésében meghatározott, legalább két fajból – vetett növényállomány, amelyet zöldtrágyának vagy téli takarónövénynek használnak, és a következő évi első növény vetése előtt beforgatnak vagy bedolgoznak.

A másodvetés és az ökológiai jelentõségû másodvetés a terménydiverzifikáció szempontjából külön növénykultúraként vehetõ figyelembe, ha a másodvetés tárgyév május 1-jétõl szeptember 30-ig terjedõ idõszakban a leghosszabb ideig van jelen a mezõgazdasági termelõ egységes kérelmében bejelentett szántóterületén – írja Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó.

Fotó: Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó

Az ökológiai jelentõségû másodvetésnek vetéstõl számított legalább hatvan napig jelen kell lennie a mezõgazdasági termelõ földterületén, mely idõszak alatt tilos növényvédõ szert használni, beleértve a csávázott vetõmag használatát.

A mezõgazdasági termelõnek az egységes kérelmében nyilatkoznia kell az elõbb említett növényvédõszer-tilalom betartásáról. Amennyiben a mezõgazdasági termelõ nyilatkozata szerint az adott ökológiai jelentõségû területen a kötelezõ fenntartási idõszak alatt növényvédõ szert vagy csávázott vetõmagot használ, a terület nem fogadható el ökológiai jelentõségû területként.

Az ökológiai jelentõségû másodvetésként figyelembe vett területen a mezõgazdasági termelõnek a rendelet 3. melléklete szerinti növényfajok keverékébõl álló vetõmagok felhasználását és az ökológiai jelentõségû területen meghatározott idõszak alatt a növényvédõszer-használati tilalom betartását a 9/2015. (III. 13.) FM rendelet 8. melléklete szerinti gazdálkodási napló GN01, GN06, GN07, GN19 és amennyiben releváns, a GN17 és GN18 betétlapjaival kell igazolnia, és azokat öt évig meg kell õriznie, amelyeket a Kincstár helyszíni ellenõrzés keretében jogosult ellenõrizni.

Ha a mezõgazdasági termelõ a fent hivatkozott idõszakot közvetlenül megelõzõ, illetve a kötelezõ fenntartást követõ idõszakban, de még tárgyévben használ növényvédõ szert, vagy fennáll annak a veszélye, hogy a talajból a vetést megelõzõ növényvédõszer-használat miatt szermaradvány mutatható ki, akkor a fentiekben foglalt feltétel teljesítését az elõbb megnevezett gazdálkodási napló betétlapokon túl a tárgyév vagy a növényvédõszer-használat évére vonatkozó gazdálkodási napló GN10 betétlapjával igazolja.

Ha az ellenõrzés eredményeképpen megállapítást nyer, hogy a gazdálkodó nem vagy hiányosan vezeti a gazdálkodási naplót, vagy annak tartalmával nem tudja egyértelmûen bizonyítani a rendelet 3. melléklete szerinti növényfajok keverékének felhasználását, vagy azt, hogy a fent hivatkozott idõszak teljes egészében a másodvetés a területen megtalálható volt, vagy nem tudja bizonyítani, hogy a fenti idõszak teljes egészében betartotta az ökológiai jelentõségû másodvetés teljes egészén az elõírt növényvédõ szer és csávázószer mentességi elõírást, akkor a földterület nem fogadható el ökológiai jelentõségû területként.

A tényleges vetés, illetve betakarítás/beforgatás idõpontját, a vetést, illetve betakarítást/beforgatást követõen 15 napon belül kell bejelenteniA határidõ elmulasztása esetén a másodvetés nem kerül figyelembevételre az egyes támogatások vonatkozásában!

agrotrend.hu / Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés