Hírek
Csúcson a rizs ára, tömegek élelmezése kerülhet veszélybe
Az ázsiai gazdálkodók a hőhullámokkal és az aszállyal küzdenek, a piacon pedig a kínálat szűkülésétől tartanak.
Mindenesetre a félelmek egyelőre erősebbek: ismét megjelentek azok a hangok, amik szerint tömegek kerülhetnek az éhezés szélére, mert nem tudják kifizetni a 2008 óta a legmagasabbra ugró rizsárat – írja a VG, mely szerint a mostani drágulás tovább tépi a globális élelmiszerpiacot, ami amúgy sincs túl jó állapotban, miután a szélsőséges időjárás és az ukrajnai háború több mint egy éve rányomja bélyegét a folyamatokra.
Fotó: pexels.com
A thai rizstermést a szélsőséges időjárás tizedeli, a globális termés 40 százalékát adó India pedig a termény kivitelét tiltotta be, pontosan azért, hogy a gyenge termés legalább az országon belüli igényeket fedezze. Mindezek hatására a héten tonnánként 648 dollárra kúszott fel a thai fehér rizs ára, aminek ára tavaly 500, tavalyelőtt 400 dollár alatt járt még.
Joseph Glauber, a washingtoni Nemzetközi Élelmiszer-politikai Kutatóintézet vezető munkatársa szerint a magasabb rizsárak az élelmiszer-inflációt is hajtják, ez pedig különösen Ázsiában okoz majd tömegeknek gondot. „Ragadós lehet az indiai exporttilalom, de az biztos, hogy a szegények a helyzet legnagyobb vesztesei” – idézi Joseph Glauber véleményét a gazdasági lap.
A globális rizskínálat szűkülése nyomán erősödhet a kereskedelmi protekcionizmus is, ugyanis az országok politikai vezetői belekezdhetnek az élelmiszer-tartalékok felhalmozásába, hogy biztosítsák a belföldi ellátást. Erre még csak ráerősít az El Nino jelenség, ugyanis az aszályos időjárás tovább táplálja ezeket a félelmeket.
„A rizs már most is értékesebb árucikk, mint az El Nino beindulása előtt volt. Emellett már most is drágább, mint az ukrajnai háború kirobbanása előtti időkben” – mondja Peter Timmer, a Harvard Egyetem professzora.
agrotrend.hu / Infostart