Kertészet

Növényvédelmi aktualitások – nyitott kapukra talált a monília

Már a „változékony időjárás” kifejezés is túlságosan enyhe az elmúlt hetek és napok szélsőséges időjárásának a jellemzésére. Lehűlés, viharos szelek, záporok váltották le hirtelen a kánikulai forróságot. A sok esőtől repedtek, a szelektől karcolódtak a gyümölcsök. Nyitott kapukra talált a monília, az összes fán érő gyümölcs veszélyben van – hívta fel a figyelmet cikkében a NAK.

A szürkepenész pedig a szőlő sérült bogyóit kerülgeti. Az esőktől az almatermésűekben új erőre kapott a varasodás és még a lisztharmat is jól érzi magát, rájuk továbbra is gondolni kell. Úgy látom, hogy sok kertben elő kell venni a permetezőgépet – idézte az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)  Zsigó György írását.

Az almát és a körtét a varasodás miatt érdemes réztartalmú gombaölőkkel vihar után érdemes gyorsan permetezni, mert a sebeket is fertőtleníthetjük ezekkel és egyben a varasodás ellen is hatásosak. (Néhány réztartalmú csak a színeződésig javasolt, mert perzselhetnek – javasolja a szakember.

Aki csak ritkábban jut el a fáihoz, azok a kertbarátok még a felszívódók közül is választhatnak. Néhány hatóanyag a lisztharmatra is hatásos, míg a ciprodinil pedig a varasodás mellett a moníliára is engedélyezett, hasonlóan a metiramhoz. A lehullott gyümölcsök felszedése is felér egy permetezéssel.

Almán varasodás tünete

“A csonthéjasok virágfertőző moníliájáról igyekeztem az összes III. kategóriás készítményt felsorolni. Többségük most is felhasználható a monília ellen, az érésben lévő őszibarackban és szilvában.

A ciprodinil, a penkonazol, a fenhexamid, fludioxonil, a boszkalid, stb. Az izofetamid hatóanyagú gombaölő engedélyezett mindkét gyümölcsnél, míg a fenpirazamint tartalmazó csak az őszibarackban és nektarinban használható.

Monília körtén

A nedves környezetben a friss zöldségek között tobzódnak a csigák. Néhány éve II. kategóriába sorolták át a metaldehid tartalmú csigaölőket. A már jól ismert csapdázási módszerek mellett két új, veszélytelenebbnek mondott, vasfoszfát és vas-pirofoszfát hatóanyagú készítmény is engedélyt kapott. Mindkét növényvédő szer engedélyokiratát megtalálják a Gazdaboltosoknak és vásárlóknak szóló fejezetben.

Spanyol csupaszcsiga

A hirtelen lezúduló eső repesztette a szőlőbogyókat.

A szomjazó hangyák, darazsak, katicák kirágták a szemeket és a szürethez közeledve már vékonyabb is a bogyók héja.

Könnyebben fertőzhet a szürkepenész (botritisz). A gomba soktápnövényű, sőt az elhalt növényi részeken is megél. Tehát, gyakorlatilag mindig jelen van a környezetünkben, csak a számára alkalmas időjárást és növényfelületet várja.

A szürkepenész berobbanását mindössze a megelőző 15-20 nap határozza meg. Éppen ezért az előrejelzése sem megoldott.

Most a fürtön jelentkezhet. A korai fertőzésnél zöld vagy savanyú rothadásnak hívjuk a betegséget. Később, a bogyókon szürkésbarna foltok, majd a kiverődött egérszürke, bársonyos penészgyep jelzi a fertőzést. Ekkor már csak a beteg fürtrészek eltávolítása is segíthet (késsel, bogyózó ollóval).

Most a gomba terjedésének kedvez az időjárás!

Csak megelőzéssel védekezhetünk ellene! Hatóanyagok melyekből III. kategóriás gombaölők is kaphatóak: pl. a ciprodinil (é.v.i.: 14 nap), az azoxistrobin (é.v.i.: 7 nap), a fludioxonil (é.v.i. bor: 21, é.v.i. csemege: 35 nap), a fenhexamid (é.v.i. csemege: 7, illetve é.v.i. bor: 14 nap), a boszkalid (é.v.i.: 28 nap), a fenpirizamid (é.v.i. bor 21, é.v.i. csemege 14 nap) és az izofetamid (é.v.i.: 21 nap). Kis kiszerelésben is kapható, a piraklostrobint tartalmazó gombaölő, mely egyben lisztharmatra és peronoszpórára is engedélyezett (é.v.i.: 35 nap).

Szürkepenész szőlőn

A III. kategóriás „bioszerek” é.v.i-je „nk”, azaz „nincs korlátozás”. Tehát az előírások betartásával, akár a szüret előtti napokban is permetezhetünk velük. Ilyenek pl. a parazita gombákat vagy az egyik bacillus fajt tartalmazó „bioszerek”. A narancsolaj hatóanyagú gombaölő is bevált. (A réztartalmú szerek fertőtlenítik a sérüléseket, de közvetlenül nem hatásosak.  szakirodalom szerint még a 3%-os bordóilében is kicsírázik a gomba.)

A fiatal hajtásokon megjelent a peronoszpóra is. A későn érő és a fogékonyabb fajtákon olyan gombaölőt válasszanak, amely a szürkepenész mellett a peronoszpóra ellen is hatásos. Már többször utaltam a csalán kivonatra (7 nap é.v.i.), többek között a peronoszpóra ellen is ajánlják.

agrotrend.hu/ NAK, Zsigó György

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés