Kertészet
Kajszibarack szakmai rendezvény Somogytúron
A kajszi piaci helyzete jó, a hazánkban jó minőségben megtermett kajszi szinte korlátlanul értékesíthető itthon és külföldön is – szögezte le cikkében a NAK.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megfogalmazása szerint emiatt sokan szívesen foglalkoznak ezzel a gyümölccsel, annak ellenére, hogy nem tartozik a könnyen termeszthető gyümölcsfajok közé.
A kajszi hazánkban a termeszthetőség északi határán helyezkedik el, vagyis csak megfelelő termőhelyeken érdemes üzemi termesztésbe állítani.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Balaton-Ker-Tész közös szervezésében 2023. július 12-én megvalósult szakmai napon, Somogytúron újból előkerültek a kajszitermesztőket foglalkoztató kérdések.
Ezek közül a legfontosabb az volt: akkor most milyen fajtákat telepítsünk?
A fajtahasználat problémáival már nagyon régóta szembe kell nézni a termesztőknek, és az utóbbi időben ezek a problémák még inkább sokasodtak. A szakma különböző részterületeit művelő szakemberek találkozói jó alkalmat szolgáltatnak arra, hogy a legfontosabb kérdéseket megtárgyaljuk, és közösen próbáljunk megoldásokat találni a problémákra.
Dr. Szani Zsolt, a Nébih kajszi témafelelőse közelről látja a fajtaelismerés folyamatát.
Előadásából kiderült, hogy ma kb. 200 Európai Unióban oltalmazott kajszifajta van, amelyek a magyar gazdák számára is elérhetők, de ezeknek csak egy része alkalmas a mi viszonyaink közé.
Szentpéteri Tamás szaktanácsadó a nemzetközi fajtahasználat tendenciáit elemezve, a friss piacon jól értékesíthető, tetszetős küllemű fajták előretörését emelte ki. A szupermarket láncokba beszállítók áruvá készítő gépsorokon osztályozzák és csomagolják a kajszit, ehhez a gömb alakú, nem kiálló bibecsúcsú, szilárd húsú, egységes méretű fajták felelnek meg.
Dr. Szabó Zoltán, aki régóta foglalkozik a kajszi termesztésével és kutatásával is, a termésbiztonság megteremtésének fontosságát hangsúlyozta. A nemesítők egyre több vírusrezisztens fajtát állítanak elő, úgy véli, érdemes ezeket kipróbálni nálunk is.
A kajszitermesztés egyik fő nehézségét nálunk a fajták fagyérzékenyége okozza.
Erről szólt Dr. Szalay László szakmai napon megtartott előadása. A MATE (és jogelődjei) Gyümölcstermesztési Tanszékén jövőre lesz 30 éve, hogy a kajszifajták fagy- és télállóságának részletes vizsgálatát elkezdték, ami kétféle módszerrel történik.
Elmondta: egyrészt szabadföldi felvételezésekkel a természetes fagykárok után, másrészt mesterséges fagyasztásos kísérletekkel. A hosszú időn át végzett szabadföldi vizsgálatokkal jól el lehet különíteni a fajtákat fagytűrésük szerint.
A laboratóriumi kísérletek pedig arra jók, hogy a fagytűrőképesség változását is nyomon tudjuk követni.
Gara Miklós, a Boglár-Kert Kft. vezetője, a rendezvény házigazdája részletesen beszélt az itteni kajszi termesztési körzet kialakulásáról és mai helyzetéről. A kertlátogatás során pedig bemutatta az egyik ültetvényt és válaszolt a felmerülő szakmai kérdésekre. Karád és Somogytúr térségében, a Balaton déli partvidékén lévő dombokon gazdálkodnak.
A szakmai nap tanulsága, hogy tökéletes fajta nincs, mindegyiknek vannak kedvező és kedvezőtlen tulajdonságai.
A fajtaválasztás mindig kompromisszumot jelent, a lehető legtöbb információt összegyűjtve, helyben néhány évig kipróbálva érdemes belevágni egy-egy új fajta nagyobb arányú telepítésébe.
agrotrend.hu /NAK – Komma László