Természet

Veszélyben az édesvízi állatok negyede

Ugyan bolygónk felszínének csupán egy százalékát borítja édesvízi élőhely, mégis itt él a fajok tíz százaléka.

Az édesvízi élőhelyeken található állatok majdnem negyedét fenyegeti a kihalás veszélye – írja egy, a Nature magazinban publikált tanulmány nyomán a sokszinuvidek.24.hu. A kutatók szerint olyan tényezők, mint az invazív fajok terjedése, az éghajlatváltozás hatásai, valamint az intenzív mezőgazdasági tevékenység, súlyosan veszélyeztetik ezeket a törékeny ökoszisztémákat.

A veszélyeztetett fajok előfordulásának sűrűsége (azokat a fajokat ideértve, amelyeket kri
tikusan veszélyeztetettnek, veszélyeztetettnek vagy sebezhetőnek ítéltek meg; beleértve azokat is, amelyeket valószínűleg kihaltként, illetve a vadonból valószínűleg kihaltként tartanak számon). Forrás: nature.com

Forrás: infostart.hu

Ez az első olyan átfogó tanulmány, ami világszinten értékelte az édesvízi faunát érintő fenyegetéseket. Korábban leginkább a szárazföldi állatok vizsgálatára összpontosítottak, az új elemzés azonban rámutat, hogy különösen sérülékenyek a folyók, tavak, mocsarak és más vizes élőhelyek élőlényei.

Katherine Sayer, az angliai Nemzetközi Természetvédelmi Unió zoológusa hangsúlyozta: az édesvízi élőhelyek a föld felszínének csupán 1 százalékát teszik ki, viszont ezek adnak otthont az állatfajok 10 százalékának.

A kutatás során több mint 23 500 fajt vizsgáltak, köztük szitakötőket, halakat és rákokat, amelyek kizárólag az édesvízi ökoszisztémáktól függenek, és az eredmény szerint 24 százalékuk a kihalás szélén áll.

A legnagyobb veszélyt a szennyezés, a gátak építése, a vízkivétel, az invazív fajok behurcolása és az éghajlatváltozás jelenti. Catherine Sayer szerint a felsoroltak közül a legtöbb fajt nemcsak egy tényező fenyegeti, hanem számos, együttesen ható veszély, különösen az olyan régiókban, mint Észak-Amerika és Európa, ahol gyakorlatilag minden jelentősebb folyót szabályoztak. Dél-Amerikában az Amazonas folyórendszerét az erdőirtás is veszélyezteti, valamint az illegális bányászat és az erdőégetések.

A zoológus elmondta, az illegális aranybányászat során higany kerül a vizekbe, a tüzek révén pedig hamu szennyezi a folyókat, visszafordíthatatlan károkat okozva. A folyók és mocsarak koncentrálják a körülöttük történő eseményeket, így egyetlen súlyosabb szennyezés, például olaj- vagy savszivárgás is képes lehet egy teljes fajt eltüntetni, az édesvízi lények ugyanis sokszor nem képesek elmenekülni.

A tanulmány szerzői más szakértőkkel karöltve sürgetik az édesvízi ökoszisztémák védelmére irányuló intézkedések megerősítését. Az emberi tevékenységek következményeinek enyhítése és a fenntartható gazdálkodás kulcsfontosságú lehet a fajok túlélésének biztosításához.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés