Természet
Öt helyszínen vizsgálják a fényszennyezést a Hortobágyon
A Hortobágyi Nemzeti Park 2011 óta „Nemzetközi Csillagoségbolt-park” címmel is rendelkezik.
Fényszennyezés monitoring rendszer működik a Hortobágyi Csillagoségbolt-parkban – írta a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
A Hortobágyi Nemzeti Park 2011 óta „Nemzetközi Csillagoségbolt-park” címmel is rendelkezik.
A címet adományozó Darksky International megköveteli a fényszennyezés változásainak nyomon követését és egy éves jelentés összeállítását. Az éjszakai égbolt állapotát, a fényszennyezés mértékét különböző módszerekkel vizsgálják a szakemberek.
A Mátai Csillagda tornyában hálózati SQM-et helyeztek el, mely folyamatosan detektálja az égbolt minőségét. A mérések a SzTE Bajai Obszervatóriumába futnak be. A fényszennyezés mérőszáma magnitúdó/szögmásodperc négyzet. A csillagoségbolt park minősítésnek 21,2 feletti érték felel meg, a mérések alátámasztják, hogy a Park jogosult a kitüntető címre.
A tornyon az éjszakai égboltról (déli irányba tekintve) valós idejű képet és videót készítő éjjellátó kamera és meteorkamera is el van helyezve, melyet a Hun-Ren Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont működtet. Malomházán pedig a Farkasverem tetején speciális, teljeségbolt fotókat készítő kamerát telepítettek, mely egy EFOP pályázat keretében működik. Az itt készült fotókból készült értékelések pontos képet adnak a Park fényszennyezettségi állapotáról és annak változásairól.
A csillagászok mellett a fotósokat sem hagyják hidegen az éjszakai égbolt szépségei. Korábban a Sokszínű Vidék bemutatta már Terebesi Dénes képeit, melyek a magyar puszta felett ragyogó csillagokról mesélnek. Altmann Tibor, Svédországban élő magyar asztrofotós pedig speciális kamerával fényképezi a távoli planétákat.
agrotrend.hu / Sokszínű Vidék