Természet

Mikroorganizmusokra bukkantak a Ryugu aszteroidából származó kőzetmintában

A bolygónkhoz közeli aszteroida kőzetmintáján talált baktériumok kapcsán a szakértők azt állítják, szinte biztos, hogy földi eredetűek. Azt viszont megállapították, hogy a mikroorganizmusok elképesztő gyorsan képesek alkalmazkodni a Földtől független forrásból származó szerves anyagokhoz.

Egy Föld-közeli aszteroidából kinyert kőzetben mikrobiális élet burjánzik, a felszínén található baktériumok azonban szinte biztosan a Földről származnak. A minta része annak az 5,4 grammos kőzetdarabnak, amelyet a japán Hayabusa-2 űrszonda a Ryugu aszteroida felszínéről kapart le, és 2020-ban hozott vissza bolygónkra – írja a Live Science beszámolója nyomán az Index.

Forrás: pixabay.com

Az űrszonda visszatérése után a kutatók a szennyeződések elkerülése érdekében egy tisztaszobában található vákuumkamrában felbontották a kőzetet, majd egy nyomás alatt lévő, nitrogénnel elárasztott helyiségben tárolták. Ezután a mintákat nitrogénnel töltött tartályokba helyezték, hogy elemzés céljából a világ minden tájára elszállítsák őket.

Ám úgy tűnik, a biztonsági intézkedések nem voltak elegendőek, és a minta beszennyeződött a szállítás során.

Egy új tanulmány tudósai azt találták, hogy az egyik mintán, amelyet a londoni Imperial College Londonban, az Egyesült Királyságban gyantába ágyaztak, a felszínén a földi prokarióta baktériumokhoz nagyon hasonló, fonalas mikroorganizmusok keresztezték egymást.

A tanulmányban azt írták, a meteoritokban található mikroorganizmusok jelenlétét a földön kívüli élet bizonyítékaként használták, azonban a földi szennyeződés lehetősége miatt értelmezésük rendkívül ellentmondásos.

A felfedezés viszont alátámasztotta, hogy a földi élet gyorsan megtelepedhet a földön kívüli mintákban, még az óvintézkedések ellenére is.

Jó ideje képezi vita tárgyát a tudományos világban, hogy a bolygónkon található élet alapja is meteoritokból származik-e, vagy itt alakult ki. Ellenben a Földön talált űrsziklák elemzései kimutatták, hogy némelyik tartalmazza a szerves élethez szükséges öt nukleobázist.

A kutatók szerint tanulmányuk azon túl, hogy rámutat az űrből származó minták rendkívül szigorú fertőtlenítési eljárásainak fontosságára, a mikrobák hihetetlen alkalmazkodóképességére is rávilágít, amelyek bolygótól függetlenül bárhonnan származó szerves anyagot gyorsan elfogyasztanak – írja a lap.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés