Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Természet

Magyarország vizes élőhelyeit bemutató fotókiállítás nyílt a Magyar Természettudományi Múzeumban

Magyarország vizes élőhelyeit bemutató fotókiállítás látható péntektől Budapesten, a Magyar Természettudományi Múzeumban (MTM).

A Vizes élőhelyeink című tárlat a UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság és a Varázslatos Magyarország (VM) közös pályázatának legjobb természetfotóiból mutat be válogatást.

Forrás: pixabay.com

Az azonos nevű pályázat célja az volt, hogy a képek minél szerteágazóbban mutassák be országunk vízi világának sokszínűségét, valamint azt, hogy miért fontos ennek ökoszisztémának a megőrzése. A fotók a magyarországi vizes élőhelyeket, az ott élő vadvilágot együtt mutatják be.

A több mint 200 beérkezett pályaművet a VM szakmai zsűrije értékelte. Első helyezett lett Angyal Péter Virágok tánca, második Palcsek István A sóballák világa, harmadik pedig Szűcs Boldizsár Ébredés című képe. A VM különdíjában részesült Tóth László Erre-arra című fotója, a CEWE különdíjat Barsi Ernő Bíró című képe kapta, Fotoplus különdíjat pedig Kreiner Roland Őszi kavalkád című alkotása érdemelte ki.

A közleményben hangsúlyozzák: a víz az egyik legértékesebb erőforrás. Az édesvíz pedig a világ összes vízkészletének csupán 2,5 százalékát teszi ki, és ennek az édesvízkészletnek kevesebb mint 1 százaléka hozzáférhető emberi hasznosításra. A vizes élőhelyek a lokális éghajlatra is hatással vannak, valamint csökkentik az időjárási szélsőségeket, ezáltal pedig segítik az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, hiszen szénmegkötő képességük nagyobb, mint bármely más élőhelyé, ideértve az erdőket is.

Az elmúlt két évszázad tájátalakító emberi tevékenységei, az inváziós fajok terjedése és az éghajlatváltozás miatt a vizes élőhelyek mára a leginkább fenyegetett élőhelyek közé tartoznak. Az 1700-as évek óta a vizes élőhelyek több mint 80 százaléka semmisült meg világszerte, és a trend egyre csak gyorsul: 1970 óta a vizes élőhelyek legalább 35 százaléka veszett el – mutat rá a dokumentum, amely szerint Magyarországon kiemelkedően fontos a Fertő, a Hortobágy és a Kiskunság bioszféra-rezervátum, valamint a Mura-Dráva-Duna ártereinek a védelme.

A Vizes élőhelyeink című tárlat január 6-ig látogatható az MTM-ben, de a tervek szerint jövő évben több helyszínen is megtekinthető lesz majd az országban – áll a tájékoztatóban.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés