Természet

Lélegzetelállító jelenség tűnik fel az égen

Retrográd mozgásának köszönhetően a Mars látszólag egy teljes hétre “lehorgonyoz” majd a Méhkas csillaghalmaz mellett, és még komoly teleszkópra sem lesz szükség az együttállás megfigyeléséhez.

December 1-én este 22-23 órakor színpompás együttállással ajándékoz meg bennünket az első decemberi éjszaka. Kelet felé tekintve egymás mellett figyelhetjük meg a vöröses fényben tündöklő Mars bolygót, és a Méhkas csillaghalmaz ragyogó kékes csillagait – írja közleményében a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Forrás: pixabay.com

Az együttállás különlegessége, hogy a Mars égi mozgása épp a csillaghalmaz fölött fordul vissza retrográd irányba, ami azzal jár, hogy a bolygó egy héten keresztül a csillaghalmaz mellett szinte egy helyben rostokol. Az obszervatórium felhívja rá a figyelmet, hogy

a különleges együttállás már egy kézi távcsővel megfigyelve is pompás látványt nyújt majd.

November 28. és december 10. között bármelyik éjszakán megfigyelhető lesz a Mars és az M44 nyílthalmaz együttállása, így szerencsére egy-két borult este sem akadályozhatja meg a két objektum közelségének megcsodálását. December 4-én, szerdán hajnali fél 4-kor látszik majd a bolygó és a csillaghalmaz legközelebb egymáshoz. Ekkor a Mars a csillaghalmaz szélétől mindössze 1,7°-ra lesz, és a déli horizont felett jó magasan, kb. 63°-kal lesz megfigyelhető az égi páros.

És nem is kell hajnalban kelni az esemény megfigyeléséhez, hiszen december első napjaiban a Mars már nem sokkal nyolc óra előtt felkel, és 23 órára már egészen kellemes, 25 fokos magasságba emelkedik, keleti irányba tekintve könnyedén megpillantható a -0,6 magnitúdós, a csillagokénál erősebb, narancssárgás fényű égitest.

Bár a vörös bolygó alatt fekvő csillaghalmaz csak teljesen fényszennyezésmentes égen sejlik fel szabad szemmel, egy kis kézitávcsővel megfigyelve bárhonnan szépen látszanak majd a Méhkas halvány csillagai, és a vörösen fénylő Mars.

A bolygó azonban csak látszólag horgonyoz majd le a csillaghalmaz mellett.

A bolygók a keringési pályáik és relatív pozícióik miatt a Földről nézve retrográd mozgást is végezhetnek. Ekkor úgy tűnik, mintha a szokásos, előrehaladó mozgás helyett visszafelé haladnának pályájukon. Mivel a Föld a Marshoz képest gyorsabban kering a Nap körül és amikor a Mars “mögé”, azaz a Marsot és a Napot összekötő egyenes közelébe érkezik, megelőzi a bolygót, így a Mars elkezd látszólag hátrálni a pályáján a háttércsillagokhoz képest. Amikor a retrográd irányba való visszafordulás bekövetkezik, a bolygó egy ideig szinte egy helyben áll az égen. Ez pedig most pont a Méhkas csillaghalmazzal való együttálláskor következik be, így az együttállás a szokásos egy nap helyett bő egy hétig is eltart.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés