Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Természet

Lélegzetelállító jelenség tűnik fel az égen

Retrográd mozgásának köszönhetően a Mars látszólag egy teljes hétre “lehorgonyoz” majd a Méhkas csillaghalmaz mellett, és még komoly teleszkópra sem lesz szükség az együttállás megfigyeléséhez.

December 1-én este 22-23 órakor színpompás együttállással ajándékoz meg bennünket az első decemberi éjszaka. Kelet felé tekintve egymás mellett figyelhetjük meg a vöröses fényben tündöklő Mars bolygót, és a Méhkas csillaghalmaz ragyogó kékes csillagait – írja közleményében a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Forrás: pixabay.com

Az együttállás különlegessége, hogy a Mars égi mozgása épp a csillaghalmaz fölött fordul vissza retrográd irányba, ami azzal jár, hogy a bolygó egy héten keresztül a csillaghalmaz mellett szinte egy helyben rostokol. Az obszervatórium felhívja rá a figyelmet, hogy

a különleges együttállás már egy kézi távcsővel megfigyelve is pompás látványt nyújt majd.

November 28. és december 10. között bármelyik éjszakán megfigyelhető lesz a Mars és az M44 nyílthalmaz együttállása, így szerencsére egy-két borult este sem akadályozhatja meg a két objektum közelségének megcsodálását. December 4-én, szerdán hajnali fél 4-kor látszik majd a bolygó és a csillaghalmaz legközelebb egymáshoz. Ekkor a Mars a csillaghalmaz szélétől mindössze 1,7°-ra lesz, és a déli horizont felett jó magasan, kb. 63°-kal lesz megfigyelhető az égi páros.

És nem is kell hajnalban kelni az esemény megfigyeléséhez, hiszen december első napjaiban a Mars már nem sokkal nyolc óra előtt felkel, és 23 órára már egészen kellemes, 25 fokos magasságba emelkedik, keleti irányba tekintve könnyedén megpillantható a -0,6 magnitúdós, a csillagokénál erősebb, narancssárgás fényű égitest.

Bár a vörös bolygó alatt fekvő csillaghalmaz csak teljesen fényszennyezésmentes égen sejlik fel szabad szemmel, egy kis kézitávcsővel megfigyelve bárhonnan szépen látszanak majd a Méhkas halvány csillagai, és a vörösen fénylő Mars.

A bolygó azonban csak látszólag horgonyoz majd le a csillaghalmaz mellett.

A bolygók a keringési pályáik és relatív pozícióik miatt a Földről nézve retrográd mozgást is végezhetnek. Ekkor úgy tűnik, mintha a szokásos, előrehaladó mozgás helyett visszafelé haladnának pályájukon. Mivel a Föld a Marshoz képest gyorsabban kering a Nap körül és amikor a Mars “mögé”, azaz a Marsot és a Napot összekötő egyenes közelébe érkezik, megelőzi a bolygót, így a Mars elkezd látszólag hátrálni a pályáján a háttércsillagokhoz képest. Amikor a retrográd irányba való visszafordulás bekövetkezik, a bolygó egy ideig szinte egy helyben áll az égen. Ez pedig most pont a Méhkas csillaghalmazzal való együttálláskor következik be, így az együttállás a szokásos egy nap helyett bő egy hétig is eltart.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés