Természet

Agrárminiszter: több helyen is felbukkant az emberre veszélyes növény

Már pontszerűen megjelent Zirc, Szombathely, Szarvas, Cuha-völgy, Rostalló, Mátraszentimre és Túristvándi környékén is a kaukázusi medvetalp, közölte Facebook-oldalán az agrárminiszter.

Nagy István emlékeztetett, a gyomnövény mérgező, fényérzékenyítő növény, veszélyes, mivel már az emberi bőrrel érintkezve kifejti mérgező hatását: a bőrre került növényi hatóanyag (furokumarin) ugyanis fényérzékennyé teszi a bőrt (akár hosszabb távon is), és égési sérülésekre emlékeztető hólyagokat okoz, melyek sokszor nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után.

Az agrárminiszter tájékoztatása szerint a kaukázusi medvetalp a Kaukázus vidékén, illetve Közép-Ázsiában őshonos. A második világháború után indult meg a számottevő terjedése, először utak mentén találkoztak vele.

“Figyelemreméltó szaporodóképességének és igénytelenségének köszönhetően mára szinte az egész európai kontinensen elterjedt. Magyarországot többé-kevésbé elkerülte, de elsősorban patakok, folyók mentén, tarvágásokon, degradált élőhelyeken fordul elő.”

– írta.

Megjegyezte, a kaukázusi medvetalp magvai Kárpátaljáról kerültek a Tisza menti területekre.

agrotrend.hu / Sokszínű Vidék

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés