Természet
A mocsári teknősök elindultak lerakni tojásaikat
Júniusban a nőstény mocsári teknősök elindulnak, hogy lerakják tojásaikat, azonban egyre kevesebb az alkalmas hely számukra.
A szaporodás esélyeit jelentősen csökkenti, hogy a tojásrakó helyek egyre több helyen beépülnek, vagy művelt területté válnak.
Ilyenkor ráadásul a nőstény teknősöknek sokszor olyan utakon is át kell kelniük, amelyen autóforgalom van, amely plusz veszélyt jelent a sikeres tojásrakás szempontjából. Emellett a szabadon engedett idegenhonos teknősfajok, mint például a hasonló életmódú ékszerteknősök is fenyegetést jelentenek rájuk nézve, mivel kiszorítják a mocsári teknősöket a csökkenő területű élőhelyeikről.
A nőstény mocsári teknősök általában ugyanoda járnak vissza tojást rakni, ahol maguk is napvilágot láttak. Ha sikerül a tojásrakás, akkor a kis teknősök általában augusztus-szeptember táján bújnak elő a tojásaikból.
De előfordul kései tojásrakás is, vagy épp az időjárás nem kedvez a kikelésnek, ilyenkor a kis teknősök tojásba zárva maradnak és áttelelnek, majd a következő évben bújnak csak elő. Ezért találkozhatunk apró teknősökkel akár április elején is.
A mocsári teknős nagyon fontos szerepet tölt be vízi ökoszisztémákban, méghozzá a vizek „öntisztulásában”. Táplálékát víziférgek, rákok, rovarok, csigák, kagylók, ebihalak jelentik, de nem válogatós, így az elpusztult állatokat is előszeretettel fogyasztja. A mocsári teknős hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Most te is segíthetsz “leltárba venni” a mocsári teknősöket!
A Fertő-Hanság Nemzeti Park a lakosság segítségét kéri abban, hogy minél több mocsáriteknős-lelőhelyet fel tudjanak kutatni Győr-Moson-Sopron megyében. Ha valaki lát mocsári vagy ékszerteknőst, akkor arra kérik a megfigyelőt, hogy töltse ki az alábbi kérdőívet, amely csak pár percet vesz igénybe, viszont nagyon fontos információt szolgáltat a faj védelméhez.
agrotrend.hu / Turista Magazin