Az idei gólyavonulás kelet-európai része elég “érdekesen” alakult, mondhatni úgy, hogy az időjárás idén nagyon nem a gólyák barátja. A megállapítás Márton Andrástól, a dömösi BirdMania – Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont vezetőjétől származik, aki a közösségi oldalon közzétett posztjában összegezte a hirtelen jött fagyok okozta, közel sem derűs helyzetet.
Török kollégák fotóin, tőlük származó hírekben látni, hogy március közepén téliesre fordult az idő náluk. Éjjeli, sőt időnként nappali mínuszok voltak, helyenként hó is esett, és ettől bizony meglassult, megállt a vonulás. A gólyák esős, hideg időben nem tudnak haladni – írta az ismert madármentő.
Volt olyan jeladós gólya, aki hat nap alatt alig 250 kilométert tett meg, ami normális esetben egy nap lenne kényelmesen a madárnak.
Sok ezer gólya látványa egy-egy szántóföldön szemetkápráztató, de ahol 10-50 jóllakna, ott 1000-5000 példánynak már felkopik az álla. Nem elég, hogy a hideg idő miatt – mert a gólyának nincs téli, meleg tolla – több kalóriát kell használnia fűtésre, de táplálékot is alig talál, hiszen sok éhes csőr jut egy-egy pocokra, a zsírtartalékok pedig fogynak. A madarak így tömegesen a szeméttelepekre kényszerülnek, ami újabb veszélyeket rejt számukra.
Eddig a gólyáknak körülbelül a fele érkezett meg teleléséből. Az elmúlt néhány napban, a jó időben jött még egy hullám, viszont a bő harmada még úton van. Az időjárási előjelzéseket nézve gondban lesznek, ismét teljesen lelassul, leáll a vonulás.
“A még néhány napon át tartó hajnali fagy nem öröm a már fészkeiken lévő gólyáknak sem, ám a még vonuló madarak csúnyán telibe fogják kapni a hideget. Törökország ázsiai részén – amin át a gólyák Libanon felől jönnek – mínusz 9 C° lesz napokon át, Isztambulban lehet, hogy szánkót kell elővenni, de Bulgária, Románia területén is fagyokat prognosztizálnak hosszú napokon át”
– fogalmazott Márton András.
Ez összességében azt hozhatja, hogy a vonulás húsvéton túl, egészen április végéig eltarthat, sok gólya nagyon el fog gyengülni, mire hazaér, s ha hazaér ez bizony erősen negatív hatással lehet az idei szaporulra.
Sok lesz a kései fióka, és a várható aszály is kisebb és még gyengébb fiókákkal jellemezheti a fészkeket, így az időjárás összességében még nagyobb károkat okoz.
“Oda kell majd nagyon figyelni a fészkekre, és bizony segíteni ahol, amiben tudunk. Most például azzal lehet segíteni a már fészkeiken levő párokat, hogy a megszokott szedegetési területeiken teszünk ki nekik száraz szénát drót, zsineg és minden szemét nélkül. Mivel kaszálás még nincs, így szedni maguktól nem nagyon tudnak. Ha egy kis ennivalót is “ott felejtünk” – nyers csirkenyak, csirekvágásból származó belsőlség, nyesedék – kárt azzal sem teszünk. Eléggé legyengülten érkeznek haza, egy kis plusz kalória jól jön nekik”
– tájékoztatott a dömösi szakember.
Idén február végén érkezett meg vonulásából az első gólya, amit Orosházán észleltek a madárbarátok. Két héttel később Kocséron, a legnépszerűbb bekamerázott fészekben landolt a gólyapár egyik tagja, de nem kellett sokat várni az ország legismertebb kastélylakó gólyapárjának érkezésére sem.
agrotrend.hu / Sokszínű Vidék