Nem publikált

Rubin 2.0 – Lemken Rubin 10/500 KUA

A Lemken Rubin 10 kompakt tárcsás boronája az elődjéhez képest érdekes újításokkal rendelkezik. Itt olvashatják, hogy nekünk mennyire tetszettek ezek a fejlesztések. (A traktorteszt a Profi Mezőgazdasági Gépmagazin 2020/4 számában jelent meg.)

A Rubin 9 kompakt tárcsás boronával a Lemken már hosszú ideje jelen volt a nehéz kompakt tárcsás boronák szegmensében. A Rubin legjellemzőbb ismertetőjegyei az erős rugós biztosítással rendelkező nagy, fogazott tárcsák és a többszörösen hajlított szárak. Ez a 2018-ban bemutatott Rubin 10-re is vonatkozik.

A Rubin 10 modellel a Lemken teljesen átalakította a kompakt tárcsás boronáját. Fotók: Tovornik

Az Alpinból származó mérnökök azonban nem csupán apró átalakításokat végeztek a Rubin 10 tárcsáin: az eredmény egy igazi fejlesztés, amely sok területen jelentősen megváltoztatta a kompakt tárcsás boronát –annak ellenére, hogy a 13 cm mélységig terjedő munkavégzési tartomány változatlan maradt. A gyakorlati teszthez egy 5 m munkaszélességű félig függesztett Rubin 10 kompakt tárcsás borona állt rendelkezésre.

Körülményes csatlakoztatás

A félig függesztett Rubin 10 tárcsa az ISO III. kategóriás alsó és felső függesztőkarokhoz csatlakozik. És itt van az első kritikát érdemlő pont: Mivel a Lemken a fellépő erők miatt jelenleg gömbcsuklót alkalmaz, az alsó függesztőkarokon keresztültörténő csatlakozás már nem elegendő. A felső függesztőkarral is össze kell kötni. A felső függesztőkar csapszegét reteszként kell beilleszteni, hogy a függesztőtorony szétkapcsoláskor ne essen le.

Tehát össze- és szétkapcsoláskor mindig át kell helyezni a felső függesztőkar csapját. Ez időt és türelmet igényel. Egy kiegészítő csapszeget alkalmazó változat viszont azzal a kockázattal jár, hogy elfelejtjük, és ezzel tönkremegy a csapágy. A Lemkennek tehát itt valami mást kellene kitalálnia. Egyébként a függesztőbak mind a kilenc vezetékhez nagyon szépen rendezett tömlőtartóval van felszerelve: három kétkörös hidraulikacsatlakozót igényel a járószerkezet, az összecsukás és a mélységbeállítás működtetése. Ehhez jönnek még a fékcsövek és a világítás csatlakozója is. Nagyon tetszett a tömlők színes plusz/mínusz megjelölése és az elrendezést mutató matrica.

Tárolási helyzet: Annak elkerülése érdekében, hogy a függesztő torony szétkapcsoláskor ne essen le, a felső függesztőkar csapszegét biztosító elemként kell használni.

 

A lézerrel kialakított skála nagyon durva beosztású.

Jobb a szalmaterítő pálcasor

Tesztjelöltünk 50 cm-nél hosszabb vonórúddal rendelkezett (több mint 200 euró felár, minden ár nettó ár), főleg a szalmaterítő pálcasor miatt (felár közel 3400 euró). Egy dolgot előre meg szeretnénk említeni. Szerintünk a szalmaterítő pálcasor mindig ajánlott. Nagyszerű egyengető munkát végez az egymás mögött két sorba szerelt, 4-4 darab, 13 mm átmérőjű, 50 cm hosszú, dupla rugós fog segítségével. A pálcasor szállítási helyzetben behúzható. Az aktiváláshoz illetve a reteszeléshez egy manuálisan állítható golyóscsap áll rendelkezésre.

A szalmaterítő pálcasor körülbelül 22 cm-re helyezkedik el az első tárcsasor előtt és 30 cm-re nyúlik előre. A hidraulikus rendszerben lévő két nyomástároló a pálcasort mindig ugyanazzal a felfekvési nyomással vezeti, a munkamélység megváltozásakor is, és eltömődések esetén megóvja azt a sérüléstől – a felszerelése ráfordítást igényel ugyan, de kiválóan kezelhető.

A kombájnok növekvő munkaszélességével általánosságban számítani kell arra, hogy a szalma terítése egyenetlenebbé válik. Mivel a tárcsás borona nem képes javítani a hosszirányú eloszlást, érdemes kiegészítő felszerelésként szalmaterítő pálcasort használni. A szalmát rendezve juttatja a mögötte haladó tárcsákra, amelyek azt bekeverik a talajba.

A tárcsák szimmetrikus elrendezésűek, az első tárcsa sor kifelé, a második befelé dobja a földet.

 

Az elöl elhelyezkedő szalmaterítő pálcasor a mi feltételeink mellett jó munkát végzett.

Szép szimmetrikus

A szalmaterítő pálcasor után a Rubin fő része következik: a két karbantartás nélküli tárcsasor, melyek közel szimmetrikusan helyezkednek el. Az első sorban lévő tárcsák a középvonaltól kifelé dobják a földet, a második sorban lévő tárcsák pedig befelé. A Rubin 9-nél tapasztalt oldalra húzás az igazított tárcsaelrendezésnek köszönhetően így már a múlté. A Rubin 10 teljesen egyenesen halad a traktor mögött oldalra húzás nélkül, minden körülmények között.

A tárcsák egymástól 25 cm távolságra helyezkednek el. Pontosan 5 m munkaszélesség mellett az első sorban kilenc tárcsa balra és tíz jobbra mutat, a második sorban tíz tárcsa jobbra és tizenegy balra (x-elrendezés). Így az áramló föld először kifelé halad, majd újra befelé fordul. Annak biztosítása érdekében, hogy középen ne legyen megműveletlen rész, ezen a részen egy megerősített száron két tárcsa helyezkedik el, megfelelő rugós túlterhelés elleni védelemmel mindkettő kifelé dolgozik. Ez eléggé jól működik: a megművelt terület felszíne egységes képet mutat.

A 19 homorú tárcsa átmérője 64,5 cm, fogazott és keményebb anyagból készülnek (Lemkennél ez DuraMaxx néven ismert). Egyenletesen, a talajjal 20°-os szöget zárva helyezkednek el. Ezen túlmenően az első tárcsasor 17°-kal kifelé, a hátsó sor pedig 15°-kal befelé fordul. A tárcsákat karbantartásmentes axiális ferde állású zárt golyóscsapágy tartja öt csavarral. Teljes élettartamra szóló kenéssel, ezenkívül egy centrifugális tárcsával vannak ellátva, amely a szennyeződések eltávolításával a tisztaságot biztosítja.

Átalakított túlterhelési elleni modul

A tárcsák stabil gerendelyekhez (30 x 60 mm) csatlakoznak. 15 mm vastagságú huzalból készült acélrugók biztosítják a munkamélység megtartását, és ha szükséges, a talajban található kövek okozta túlterhelés elleni védelmet. És a Lemken itt is kitalált valami újat: A rugókat és a szártartó kengyeleket már nem csavarokkal rögzítik a vázra, hanem hegesztik, így elkerülhető a kengyel csavarok korábban alkalmanként előforduló törése.

A fejlesztők emellett a túlterhelési folyamatot is optimalizálták: ha a tárcsa akadályba ütközik, a rugó összenyomódik, és felfelé tol egy lengőkart, a tárcsa pedig megemelkedik. Amikor a tárcsa maga mögött hagyta a követ, akkor a rugó újra kinyúlik. A lengőkaron keresztül lefelé rugalmasan kinyúlik, és a visszacsapódás energiáját a talajba vezeti.

A szélső tárcsák és a határolótárcsák megfelelően állíthatók.

Összehasonlításképpen: a Rubin 9 tárcsatartó gerendelyének lefelé volt egy ütközője – ez nagyobb igénybevétel esetén a kengyelcsavarok töréséhez vezethetett. Az új rendszernél a teszt során nem fedeztünk fel gyenge pontokat. A hátsó sor külső tárcsái alapkivitelben három különböző mélységben állíthatók. A tesztgépünk további két sima, 50 cm átmérőjű, földáramlást korlátozó tárcsával is rendelkezett (565 euró). Megfelelő beállítással tökéletesen elvégzik a munkájukat.

A dupla hengerrel együtt az egyengető boronák biztosítják a sima talajfelszínt.

Könnyen beállítható

A tárcsasorok 120 cm-re helyezkednek el egymástól, a két sort egy rugós borona választja el, amely csillapítja a földáramot és porhanyítja a talajt. A több mint 1100 euró felárat, ami hét fordulattal 16 cm-es tartományban lehetővé teszi a magasság állítását, megtakaríthatjuk magunknak, ha egyszer megfelelően beállítottuk, akkor a borona folyamatosan észrevétlenül végzi a munkáját. A fogak talajjal bezárt szöge két fokozatban szorítócsavarokkal állítható be. A második tárcsasor mögött egy másik egyengető borona található, amely kiválóan csillapítja a földáramot, biztosítja a jó elegyengetést és jó hátrameneti biztosítással van védve. Az alapfelszereltséghez tartozó gyors beállítási lehetőség valóban nagyon fontos, mert gyakran ki kell igazítani. Nyolc fordulattal a magassága 20 cm-rel állítható – nagyszerű!

Stabil váz

Általában véve az 5 méteres Lemken Rubin 10 nagyon szilárd felépítésű, mivel ugyanaz a váz tartja a 7 m széles változatot is. A gép tartói 100 mm-es zártszelvényekből állnak. 20 mm vastag laposvassal vannak merevítve – amely a hengert is tartja.

Kulcsszó a henger: a Rubin kompakt tárcsás boronát 540 mm átmérőjű kettős profilú gyűrűs hengerrel használtuk (több mint 10 000 euró felár).

Jól hengerelt

A gyűrűk 25 cm-re helyezkednek el egymástól. A két hengersor eltolt elrendezésének köszönhetően a gyűrűs elemek távolsága 12,5 cm. Összességében a henger nyolc különálló szegmensből áll, amelyek lengő függesztésűek. Ez azt jelenti, hogy tökéletesen alkalmazkodik a felszín egyenetlenségekhez – ez nagyszerű.

A henger négy hidraulikus munkáshenger segítségével határozza meg a tárcsák munkamélységét. A beállítási tartomány összesen 28 cm, de legfeljebb 18 cm használható ki, mivel az új tárcsákat csak 0 és 5 között lehet beállítani; a jó kialakítású, lézerrel készült skála 5–9 fokozatára csak a tárcsák fokozott kopása esetén van szükség – ezt tudni kell.

Ezen kívül a henger hidraulikus lengéscsillapítással is rendelkezik, egy gyűrűs áramkörön keresztül – ez nagyszerű dolog. Ennek ismerete szintén segít a munkamélység beállításakor, mert a kijelző emiatt nagyon ingadozik. Egy kis türelem és hosszabb megfigyelés jelenti a megoldást.

Elöl 10,0/75-15,3 méretű opcionális BKT támkerekek (több mint 2900 euró felár) segítik a mélységtartást, és minden bizonnyal megakadályozzák a Rubin 10 ke­resztirányú billenéseit. Kérdés, hogy szükség van-e rá már 5 m munkaszélesség mellett. A Lemkennek mindenesetre lyukakat kellene a keréktárcsákon kialakítani, hogy összecsukott állapotban az esővíz kifolyhasson. Jó az automatikusan illeszkedő beállítás, mivel a hidraulikus hengerek össze vannak kapcsolva a tömörítő hengerek munkahengereivel.

A 645 mm-es fogazott tárcsákkal 5–13 cm mélységben végezhető a munka.

Szántóföldi használat

A Rubin 9 és a Rubin 10 kompakt tárcsás boronával együtt dolgoztunk ugyanazon az árpatarlón. Vizuálisan a Rubin 10 munkája jobb volt: jobb fogáscsatlakozás, simább földfelszín és egyenletesebb bekeverés. Három héttel később azonban ez a különbség már nem volt észrevehető.

Körülbelül 4 l/ha üzemanyag fogyasztást kaptunk – ez valamivel kevesebb, mint a Rubin 9 esetében. Itt természetesen a kisebb, 5 cm átfedés pozitív hatású az RTK GPS automata kormányrendszernek köszönhetően. A gép kezelése szempontjából megoszlottak a vélemények: egyrészt nagyszerű a szállításhoz alkalmazott biztosítás, és okos megoldású a mechanizmus, ami összecsukáskor behúzza a hengert, és szétnyitáskor biztosítja a rendszer kalibrálását. Másrészről a kompakt tárcsás borona 8,42 méterrel nagyon hosszú, és kanyarodáskor nagy teret igényel. Szimmetrikus felépítése és a hozzá tartozó egyenes munkavégzés miatt a használata azonban nagyon kellemes.

Arra számítunk, hogy a kopás sokkal egyenletesebb lesz a teljes gépen. A Rubin 10 mi­­nimális munkamélysége körülbelül 5 cm-­nél kezdődik, és körülbelül 13 cm-nél végződik. Ezzel a Rubin 9 kompakt tárcsás boronával azonos kategóriába esik. A tárcsák mélyebb munkája továbbra is a Rubin 12 feladata marad.

A gép beállításakor alig van egyenes szél a tájoláshoz.

Közúton

A Rubin 10 KUA kompakt tárcsás boronát egy BPW gyártmányú tengely és járószerkezet szállítja 550/60-22,5 méretű, Alliance típusú gumiabroncsokkal (közel 1000 euró felár). Az alapfelszereltséghez 16,0/70-20 méretű gumiabroncsok tartoznak, de egyértelműen a nagyobb kerekeket ajánljuk.

A légfék 3,6 t tengelyterhelésnél előírás, itt azonban opcionális felszereltség és csaknem 3200 euró felárat kell érte fizetni.

Amit még észrevettünk

  • A Rubin 10 világítása teljes volt (csaknem 800 euró felár).
  • Az egyetlen támasztóláb jobban kezelhető lehetne.
  • A közúti forgalomhoz használható biztonsági berendezés több mint 200 euró felárat jelent, és nem túl praktikus.
  • A hátsó henger merevítése most nagyon stabil, ami akadályozza a hengerek szállítási helyzetben fordítását.
  • A Lemken most köztes növények vetésére alkalmas szórvavető egységet is a tárcsához kínál (közel 12 000 euró felár), amely sajnos még nem volt elérhető a gyakorlati teszt időpontjában.
  • Összesen 20 kenési pontot kell rendszeresen ellátni zsírral – ez rendben van.
  • A lista szerint a Rubin 10 KUA alapkivitelben több mint 48. 000 euróba kerül. Az általunk használt tesztváltozatért közel 71.000 eurót kell fizetni.

Következtetés

A Rubin 10 esetében a Lemken igazán jó frissítést hozott létre a korábbi Rubin 9 modellhez képest. A tárcsák mélységi ütközőjénél tapasztalt gyengeségek ugyanúgy eltűntek, mint a kilazuló függesztés. A gép kidolgozottsága kiváló, és a Rubin sok helyen javult a részletekre figyelve: ilyen például az első kerekek és a szalmaterítő pálcasor automatikus mélységszabályozása, a hengerek lengéskompenzációja és a bo­­rona mélységének beállítása.

Ami azonban nem tetszett, az a rosszul kezelhető és túl kicsi támasztóláb, valamint a hárompontos függesztés körülményes csatlakoztatása. A munkamélységet jelző skála sem optimális felbontású, és a keréktárcsákból lyukak hiányában az esővíz nem tud elfolyni, ezek továbbra is apróbb hiányosságok maradnak. A Lemken itt még javíthat, hogy a Rubin 10 igazán kerek legyen. Aki hajlandó közel 71 000 eurót költeni, egy nagyon szilárd kompakt tárcsás boronát kap.

Szerzők: Lüder Görtmüller, Lucas Colsman

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés