Gépesítés

TopDown kultivátor a Väderstad kínálatában (videó)

A 20 éves Väderstad kínálatában szereplő TopDown kultivátor egyediségeit mutatta be Tolnai Péter, a cég értékesítési és kereskedelmi vezetője.

Egy olyan gépet mutatott be a szakember, ami 20 évvel ezelőtt 2004-be került a piacra, ami nem más, mint a svéd gyártónak TopDown névre keresztelt eszköze. Egy olyan szántóföldi kultivátorról beszélünk, ami három métertől hét méterig terjedő munkaszélességben érhető el. Ez az eszköz tulajdonképpen a forgatás nélküli alapművelés alapgépe. Ha kultivátorról beszélünk, mindenképp fontos tudni azt, hogy legalább olyan mélységben kell, hogy tudja garantálni a lazultságot, mint mondjuk egy forgatásos művelés. Művelési mélység tekintetében a harminc centimétert minden további nélkül tudja a gép, kiegészítő elemekkel akár negyven centiméter munkamélység is elérhető a kapaszekció esetében.

Felépítését tekintve, egy tárcsás szekcióról beszélünk a gép elején, ezt követi a kapaszekció, egy rögrendezősor, illetve egy lezáró, egyengető, tömörítő hengersor a gép végén. A TopDown-ról tudni kell azt, hogy minden egyes funkcióját fülkéből, hidraulikán keresztül tudunk üzemeltetni, tehát nem szükséges kiszállni a beállítások módosításához, csakis az ellenőrzés szempontjából.

A TopDown, a tavalyi évi végén a hannoveri Agrotechnika kiállításon nagydíjas lett talajművelés kategóriában, ugyanis a hagyományos vezérlés, mely esetben minden egyes funkciót egy külön hidraulikakör vezérel, felváltja, illetve opcióként elérhetővé válik az E-Services vezérlés. Ezzel a rendszerrel egy iPad-en keresztül – amit a vetőgépeinknél is használnak – gyakorlatilag a traktorfülkéből lehet a különböző szekciókat különböző mélységbe állítani. Amennyiben egy tömör rétegbe érkezik a kultivátor és táblatérkép alapján végzi a feladatot, az E-Services rendszer segítségével a gép automatikusan le fogja követni, be fogja állítani az egyes szekciókon az előre meghatározott változtatásokat.

A tárcsás rendszernél fontos kiemeli, hogy minden egyes tárcsát egy külön karra szerelnek, ami egyenletes művelést biztosít a mélység tekintetében. Minden egyes tárcsatartó kar négy gumibakon keresztül kapcsolódik a vázhoz, ami egy plusz előfeszítés és mélységtartás mellett a váz védelmét is szolgálja. A kapaszekció hidraulikus munkahengerekkel van előfeszítve, 750 kg maximális terheléssel bír, ami garanciát jelent a mélységtartásra bármilyen munkamélységben, bármilyen kötöttség mellett. A rögrendezősor, mint már említettük, szintén hidraulikával állítható, ennek az egységnek a feladata, hogy a kapaszekció mögött se árkot, se egy púpot ne hagyjon a gép, tehát egy egyengető funkcióval bír.

A hengeregységre még szintén fontos felhívni a figyelmet, ugyanis több funkciója lehet. Száraz időszakban a géptömeget jelentős részét rá lehet terhelni a munkahengereken és klipszeken keresztül. Nedvesebb viszonyok között a káros talajtömörítés elkerülése érdekében a munkahengert lehet úgy állítani, hogy úszóba legyen, vagy teljes egészében kiemelhető, akár le is szerelhető, ebben az esetben a rögrendezősor végzi az utolsó egyengető műveletet, de nem fogjuk károsan megnyomni a talajt.

Minden kultivátornak a legfontosabb eleme maga a kapa egység. A Väderstad kultivátorainak kapái oldalról nézve C betűt formálnak, illetve az is látszik, hogy több részből állnak. A kapaszár felső részén található a befordító elem, alul pedig a kapa hegye, tulajdonképp ezeknek a kombinációja adja azt, hogy melyik milyen funkcióra alkalmas.

Felmerülhet a kérdés, hogy szárnyas elemeket miért nem szerelnek alapból a gépekre? Ennek az oka, hogy a szárnyas elemet akkor kell alkalmazni, amikor az adott feladathoz szükség van annak használatára, például nagy mennyiségű szervesanyagot, vagy tarlómaradványt kell bedolgozni, vagy sekélyen jár a kultivátor. Két csavar segítségével gyakorlatilag bármikor felrakható a szárnyas elem, ezzel több mint 30 cm munkaszélességünk lesz kapánként. Értelemszerűen, amennyiben így használják a kultivátort a maximális mélységben, akkor a teljesítményigény nagyon megnövekszik, illetve a mélyebb rétegekben nedves viszonyok között akár káros talp kialakulásának is fennáll a veszélye.

A gépkonstrukció, az alapelvek, a különböző szekciók működése jól ismert, kiforrott, de természetesen az idő előrehaladtával lehet, hogy pár év múlva újabb kihívásoknak kell megfelelni, mint akár önálló rendszerekhez, autonóm traktorokhoz való kapcsolódás. A Väderstad fejlesztéseit soha nem állította le, mindig is egy innovatív gyártó volt, ami minden bizonnyal a jövőben is megmarad.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés