Gépesítés

Technika

Mechwart-féle „szántógép, gőzeke”

A hazai traktorgyártás történetében jelentős mérföldkő a Mechwart-féle szántógép. Mechwart találmányát a „forgórendszerű szántógépet, a gőzekét” más néven a „rotátort”, – a mai traktorok és talajművelő gépek egyik ősét – 1893-ban mutatta be Pomázon.

Mechwart András gépészmérnök, 1859-től Budapesten a Ganz gyárban dolgozott mérnökként, majd műszaki igazgatóként, később vezérigazgatóként. Feltalálóként a hazai mezőgépipar jelentős találmányainak atyja. Nevéhez fűződik a világhíres kéregöntési technológia kifejlesztése és a – technológia alkalmazására épülő – rovátkolt hengerszék megalkotása is!

A gőzekére szabadalmi oltalmat 1887-ben szerzett, majd az első kísérletek után 1894-ben a továbbfejlesztett gépét is szabadalmaztatta.

Mechwart gőzekéje – a világon elsőként – vezérelt rotációs talajművelő eszközzel működött!

A nemzetközi irodalomban az első, gyakorlatban is alkalmazható rotációs talajművelő gépként említik. A Mechwart-féle önjáró rotációs gőztraktort jelen ismereteink szerint világelső megoldásként tisztelhetjük!

A feltaláló célja a gép megalkotásával kertészeti szintre emelni a szántóföld megmunkálását.

Az 1892 őszén elkészült gépet GANZ és Társa Vasöntöde és Gépgyári Rt. gyártotta, majd forgalmazta közel egy évtizedig. Az elkészített és értékesített darabszámról nem rendelkezünk adattal.

A forgóekéket mezőgazdasági gőzlokomobilra szerelték. Az ásószerkezetet vízszintes tengely körül forgó csavarvonal mentén szerelt, folyamatos élű, három ásólapát képezte. Az ekedobokat a keret hordozta, hajtását gőzgépről kapta gyorsító áttételen keresztül, és emelő, süllyesztő láncokkal mozgatták.

Az ekekések vízszintes hengerfelületen helyezkedtek el, a vágóélek „meredek csavarvonalban kerültek kialakításra”. A rotátorok haladási irányba forogtak, a talajt a felszínéről lefelé vágták az élek. 1894-től a gyártmányokon a művelőszerszámok már vezéreltek voltak és növelt gőzgép teljesítménnyel gyártották és forgalmazták a szántógépet.

Az 1 méter munkaszélességű spirális késből 3 darab került elhelyezésre a forgó hengerpalást mentén, majd 3 tag képezte a művelőszerszám együttest. Munkaszélessége 3 m volt. Korabeli fogalom-használattal a „szántás” mélysége 240-340 mm között állítható volt. A hantok – mai terminusban – barázda szélessége általában 220 mm volt. Munkasebessége gyári adatok alapján 0,5-0,66 m/mp (azaz 1,8-2,3 km/óra) volt. Területteljesítménye 0,75-1 kat. hold/óra (0,4-0.5 ha/óra) volt kötött, száraz talajon, 340 mm-es szántási mélységnél és a gőzgép átlag 50 Le teljesítményénél. A gőzeke súlya megdöbbentően nagy volt, 20 tonnát nyomott. Jelentős anyagtartalma miatt a korabeli ára 18 000 Ft volt! Ez a Budapesti Tőzsde akkori árszintjén 200-220 tonna búza árának felelt meg.

Szántógépével a Ganz Gépgyári Művek feliratkozott a mezőgazdasági gőztraktor gyártók sorába, egyben a nemzetközi piacra is bejelentkezett a hazai gépipar, mezőgazdasági gépek gyártásával.

A 130 éves konstrukció számos későbbi traktor-rotációskapa gépkapcsolás alapjául szolgált és még a ma gyártott gépek struktúrájában is fellelhető Mechwart találmányának alapgondolata. Tovább gondolásra is érdemes a forgó művelőszerszámú szántási művelést megvalósító mezőgazdasági erőgép ötlete.

dr. Hentz Károly
igazgató, főmuzeológus
Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődési-történeti Szakmúzeum

agrotrend.hu / dr. Hentz Károly

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés