Gépesítés

Technika

Hi-Tech megoldások a mezőgazdaságban

A mezőgazdaság különböző területeinek robotizálására az elmúlt két évtizedben számos terv született, és ezek nyomán több sikeres megoldás is megjelent.

Ma már egy valamit magára adó gazdálkodó a vetést, a vegyszerezést, a műtrágyaszórást is mind számítógéppel vezérelt módon végzi. Nemcsak pénzt spórol ezzel a módszerrel, de a környezetet sem szennyezi a fölöslegesen kiszórt vegyszerekkel. Az uniós csatlakozás óta a szántóföldi növénytermesztés a leginkább jövedelmező ágazat a mezőgazdaságon belül, ebből kifolyólag ezen a területen terjedtek el leginkább a legmodernebb technológiák. Gondoljunk például a drónokra, a GPS-navigációra, a gyümölcsbetakarítók munkájára.

fotó: pixabay.com

– Úgy hét évvel ezelőtt láttam egy filmet az egyik mezőgazdasági kiállításon – mondta egy bátaszéki gazdálkodó. Öt traktor haladt pár méter távolságra egymás mellett, egy hatalmas területen szántottak. Az érdekesség az volt, hogy az egyikben ült csak ember, a többit is ő irányította digitális adatátvitellel. Akkor a látottak elképesztőnek és hihetetlennek tűntek. Eltelt pár év és ma már egy karnyújtásnyira van tőlünk mindez.

Hauszknecht Ferenc és fia, Rolf Alsónána és Várdomb határában gazdálkodik jelentős mezőgazdasági területen. Kiváló erőgépeik vannak, és nem sajnálták a pénzt a digitális fejlesztésre sem.

– A traktorokban úgynevezett robotkormány van – mondta Hauszknecht Ferenc –, GPS-vezérléssel végezzük a vetést, a műtrágyaszórást és a talajmunkákat is. De ha a részletekre kíváncsi, hogy hogyan működik mindez, akkor kérdezze a fiamat, Rolfot, mert ő jobban ért ehhez.

Rengeteg a megtakarítás a digitális eszközök alkalmazásával, magyarázta Rolf. A tábla végén beírja a gazda, hány centire szeretne az előző nyomvonalhoz igazodni, és a digitális jelet alkalmazza a traktor. A gazdálkodó ugyan ott ül a gépben, de csak a tábla végén van dolga, a fordulóknál. Rolf elmondta, autodidakta módon tanulta meg a műszerek kezelését, igaz, hobbi­ szinten huszonhat éve foglalkozik informatikával.

A műtrágyaszórás előtt például otthon megtervezik, hogy a tábla melyik részébe mennyit kell kiszórni. Ez nyilván a talajvizsgálat eredményétől is függ. A kész adatokat egy pendrive-ra tölti rá, és azt csatlakoztatja a komputerre, amikor elkezdik a műtrágyázást. Ugyanez a menet a vegyszerezéseknél, a gyomirtásnál, a permetezéseknél is. A legújabb a NDVI-szenzor (vegetációs index), amit a traktor tetejére helyeznek, képes a növényállomány fejlettségi szintjét érzékelni, és maga hozza meg a döntést arról, hogy mennyi vegyszert, műtrágyát juttasson ki a területre. A tábla végén beírja a gazda, hány centire szeretne az előző nyomvonalhoz igazodni, és a digitális jelet alkalmazza a traktor.

A robotkormány nem olcsó. Amelyik párcentis pontossággal irányítja a traktort, annak az ára áfa nélkül közel ötmillió forint. Az a szerkezet pedig, amelyik harminccentis eltéréssel dolgozik, már két-három millió forintért megvásárolható.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés