Gépesítés

Technika

CSEPEL TRAKTOR

Az 1920-as évek végén a csepeli Weiss Manfréd gyár is bekapcsolódott a hazai traktorgyártásba.

.A munka eredményeképpen 1930 végén, a budapesti Magyar Királyi József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem gépkísérleti telepén már vizsgálták a CSEPEL traktor első sorozatának egyik mintapéldányát.

Weiss Manfréd és bátyja 1882-ben alapította a Weiss-konzervgyárat, majd 1892-ben Csepelre költözött a cég. Kohóval, öntődével, később acélművel bővítette tevékenységét, amelynek hatására a hazai acél és gépipar egyik meghatározó vállalatává vált Weiss Manfréd Acél és Fémművek Rt. (WM) néven Budapesten. AGROGLOBUSZ márkanév alatt a WM mezőgazdasági eszközök, gépek gyártásával és kereskedelmével is foglalkozott. A mezőgazdasági gépgyártás kiterjedt a fogatos- és traktorekékre, a talajművelő gépekre, a vetőgépekre, a takarmányozó- és permetező gépekre, valamint a mezőgazdasági erőgépekre is.

A gépgyártási tradíciókra építve a mezőgazdaság erőgép igényének kielégítésére, az amerikai John Deere D típusú traktor gyártási jogának megvásárlásával, 1930-ban CSEPEL traktor márkanéven V1 típusjelzéssel elkészült két prototípus.

A tesztek után CSEPEL traktor V2 típusjellel került forgalomba. A vaskerekes, körmös kapaszkodókkal ellátott traktorokhoz tömörgumi-borítású járókerekeket is gyártottak, így ipari és hadi vontatónak is alkalmazták. A traktor gépbemutatókon és kiállításokon közönségsikert aratott. A CSEPEL traktort 13 évig gyártották, 1943-ig 500 darabot értékesítettek. A gyártási jogi szerződés erre a példányszámra kötelezte a gyárat. Belföldön 9800 pengőért árulták.

A Csepel traktor négyütemű, kéthengeres, fekvő elrendezésű, függőszelepes, petróleummotorral működött. Teljesítménye 800 f/perc üzemi fordulaton 40 LE volt. A motor forgattyús-tengelye a traktor hossztengelyére merőlegesen, a hengerfej a gép elején menetirányban állt. Porlasztója vízadagolással működött! Gyújtása Bosch mágnes, amely „szikragyorsítóval” volt szerelve. Indítása kézi erővel a lendkerék forgatásával történt benzin üzemben, majd a motor üzemi hőfokán, az üzemanyagcsapot benzinről petróleumra váltották át.

A tengelykapcsolót a traktor bal oldalán lévő 380 mm átmérőjű szíjtárcsa belsejében helyezték el. A hajtóművet és kiegyenlítőművet zárt öntvényház foglalta magába. A homlokkerék-hajtású kiegyenlítőmű lánckerekekkel, görgős láncáttételen át hajtja meg a hátulsó vonókerekek féltengelyeit. A traktor két előre és hátrameneti sebességgel 4,6 km/óra és 3,2 km/óra rendelkezett. Vonóhorog teljesítménye 25 LE, tömege 2300 kg volt.

A CSEPEL traktor a hazai erőgépgyártás egyik ritkán említett, érdemtelenül elfeledett típusa. Örvendetes, hogy egy gumikerekes – 1935-ben gyártott – példánya teljes épségben, eredeti állapotában fennmaradt.1983-ban a Magyar Mezőgazdasági Múzeum felújította, majd a Vajdahunyad várában állandó kiállításon bemutatta. Jelenleg az MMM Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyén, Keszthelyen megtekinthető az állandó kiállításon.

dr. Hentz Károly
igazgató, főmuzeológus
Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum

agrotrend.hu / dr. Hentz Károly

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés