Gépesítés

Technika

A magyar traktorgyártás első száz éve

Sikeres próbaüzem után, sorozatgyártás előtt a RENNER traktor. A Renner-50 univerzális összkerékhajtású erőgép projekt célja, a magyar mérnöki eredményeket felhasználva, a magyarországi traktorgyártás újraindítása. Újra van magyar traktor, ennek apropóján áttekintjük a hazai traktorgyártás történetét.

Traktorról, azaz mezőgazdasági erőgépről akkortól beszélünk – függetlenül az erőforrás típusától – amikor az erőgép alkalmassá vált menet közben mezőgazdasági technológiai művelet elvégzésére. Az önjárókeppesség nem elégséges feltétel, e gépek szakszerű megnevezése lokomobil.

A traktor meghatározó eleme volt a hazai mezőgazdasági gépgyártásnak. A munkagépek traktorokra épülnek. Gazdaságtörténeti tény, hogy a traktorgyártás fejlődése kihat a teljes mezőgépiparra. A hazai traktorgyártás fénykorában dinamikusan fejlődött a mezőgépipar, ugyanakkor a traktorgyártás megszűnése visszavetette a mezőgazdasági gépek gyártását is!

Renner traktor

Hazánkban jelentős – nemzetközileg is elismert – volt a traktorgyártás. 100 év alatt több mint 100 típus készült. Kiemelkedő korszak a 20-30-as évek, amikor 5-6 vállalat is foglalkozott Magyarországon traktorgyártással. Második fénykor a DUTRA-RÁBA korszakként azonosítható.

A FORDSON F traktor – bár az USA-ban készült -, Galamb József főmérnök, Farkas Jenő főkonstruktőr és további 6 magyar mérnök munkája.

A traktort az önhordó váz, a soros elrendezés (motor, tengelykapcsoló, sebességváltó), a kormányzott kisméretű első kerék és a nagyméretű hajtott hátsó kerék jellemezte.

Vöcsi Dutra 1000

Az 1917-ben megjelent konstrukció a klasszikus traktor-elv. A mai traktorok többsége is ezen elvre épül. Napjainkig a legnagyobb példányszámban gyártott traktortípus, 1928-as kifutásáig több mint félmillió készült.

A Vörös Csillag Traktorgyár D4K típusú traktora (1960), Korbuly János főmérnök, Rhorer Emil főkonstruktőr és a traktorgyár kollektívájának alkotása méltán vált világhíressé.

A DUTRA – elv magyar mérnöki termék. Jellemzője négy kerékhajtás, azonos mellső és hátsó kerékméret, „orr nehéz” kialakítás. A budapesti traktorgyárban több mint 10 típus készült.

Rába 180

A RÁBA 250, RÁBA 180 traktorok adták az inspirációt a forgatható fülkés, univerzális traktor-elv, a „Xerion-elv” megvalósításához. Hazánkban VARITRAK traktor honosította meg ezen elvet.

A hazai mezőgépgyártás eredményeire büszkék lehetünk, a magyar mérnökök munkája a traktorgyártásban világhírű megoldásokat eredményezett, újszerű konstrukciók, ma innovatívnak mondható műszaki megoldások születtek.

A rovat keretében a SZIE Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum kutatásaira építve, sorozatot indítunk a magyarországi traktorgyártás kiemelkedő műszaki alkotásaiból. Minden héten egy-egy magyar traktortípust mutatunk be.

dr. Hentz Károly

igazgató, főmuzeológus

Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődési Szakmúzeum

agrotrend.hu / dr. Hentz Károly

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés