Élelmiszergazdaság

Problémás a magyar méz export

Teába, kenyérre kenve, szószba, süteménybe is tehetjük, ebben az időszakban nagyon sokan fogyasztanak mézet és egyéb méhészeti termékeket. Az exportpiacon azonban nagy probléma van.

Forrás: pixabay.com

– A magyar méhésztársadalomnak a legnagyobb problémája jelenleg a nem megfelelő minőségű mézek beáramlása az Európai Unióba. Nagyon megérezzük azoknak az olcsó, nem jó minőségű mézeknek az uniós importját, amivel a magyar termelők nem tudnak versenyezni. A piacon a jelenlegi felvásárlási árak esése 50 százalékos, például a virágméz esetében. Az akácméznél körülbelül 40 százalékos áresés történt. Az input költségek ezzel párhuzamosan emelkedtek, és ez nagy nehézségek elé állítja nem csak a baranyai és a magyar, hanem az uniós gazdálkodókat, méhészeket is – ismertette May Gábor.

 

Miről lehet felismerni ezeket a silány mézeket?

Magyarországon a kereskedelmi láncokban nem sok hazánkon kívül termelt méz található, ezek leginkább a nyugat-európai országokban jellemzőek. A mézek hátoldalán feltüntetik a származási helyet. A nem megfelelő minőségű mézeken jelenleg ez szerepel: EU és EU-n kívüli mézek keveréke. Ezen is módosítani szeretnének, hogy konkrétan meg legyen nevezve az, hogy melyik tagországban termelték a mézet. Onnantól kezdve azt kell majd kerülni, ami EU-n kívüli országból származik.

Aktuális termelői mézárak

A szaktanácsadó az aktuális üveges mézek áráról is tájékoztatott. Eszerint kilogrammos kiszerelésben a termelői akácméz 3000-3500 forintba, a hársmáz 2800-3500 forintba, a virágméz (repce, napraforgó stb.) 2300-2800 forintba kerül. A különleges fajtamézek (gesztenye, medvehagyma) kilója 4000-4500 forint körül alakul.

Nem csak finom, egészséges is

A hazai, termelői méz fogyasztásával egészségünket is támogatjuk. A méhész javaslata szerint a köhögős, torokgyulladásos időszakban kifejezetten jó szolgálatot tehet a hársméz, melynek gyulladáscsökkentő hatását a PTE Farmakognóziai Intézet kutatása is igazolta. A propolisz is gyulladáscsökkentő, szájfertőtlenítő, gyomor, torok, nyelőcső fertőtlenítő hatása is van. Van propoliszos méz is, vagy tinktúra formájában lehet fogyasztani, ami kifejezetten alkalmas immunerősítésre. Október 12-én a pécsi Koch Valéria Általános Iskolában a diákok is megismerkedhettek a méhészettel, és a méz jótékony hatásaival.

Megfolyósodott vagy ikrás a méz?

Jó tudni, hogy a méz nem tud megromlani, nincs eltarthatósági ideje, ám mindig légmentesen zárva kell tartani, ellenkező esetben felveszi a nedvességet a levegőből és megfolyósodhat, hígabbá válik. A méz ikrásodni is tud, ez a méznek egy sajátos, természetes tulajdonsága. Minden méz előbb-utóbb átmegy ezen a folyamaton, ám visszamelegítéssel újra folyóssá válik.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés