Élelmiszergazdaság

Márton-napi meglepetés: jelentősen csökkent a liba ára tavalyhoz képest

A mostani szezon sajátossága, hogy a liba és a kacsa is jóval olcsóbban került a boltokba.

Egészen drámai mértékű áresést tapasztalhatnak a Márton-nap alkalmából víziszárnyast vásárló vevők: a boltokban egy évvel ezelőtt, a szezonban a friss egész libát tavaly 2999, idén pedig 1799 forintos kilónkénti áron adták, illetve adják, míg a friss egész kacsa kilója tavaly 1499 forint volt, idén pedig 999 – mondta a Világgazdaságnak Szabó Ákos, a víziszárnyaspiacon itthon és Európában is meghatározó Tranzit csoport vezérigazgatója. Ez azzal jár, hogy a termelők most veszteségesek – tette hozzá.

Forrás: pixabay.com

A liba és a kacsa piaca hatással van egymásra, de az elmúlt években a költségnövekedések határozták meg a piacot, az élelmiszer-infláció pedig visszavetette a keresletet, ennek a levét isszák most. A baromfi-, illetve a víziszárnyaspiacon három jelentős költségnövekedési tényező volt: a legfontosabb a takarmány, amely az élőliba- és a -kacsa-nevelés költségeinek körülbelül 70 százalékát teszi ki, és amelynél a 2022-es aszály hatására egy árrobbanás ment végbe. Az energiaárak 2022-es robbanása is nagy nehézségeket okozott az ágazatnak, és mivel a liba- és a kacsatermékek előállítása nagyon kézimunka-igényes a nevelési és a feldolgozási fázisban is, a munkabérköltség is nagy tétel.

A fogyasztás csúcspontja a Márton-nap és a karácsony

Ezeknél jobb hír, hogy Magyarországon a víziszárnyas-fogyasztás nagyon jól alakult – mondta Szabó. Korábban a kacsafogyasztás kifejezetten szezonális volt Magyarországon és Európában is, de az elmúlt tíz évben inkább egy mindennapi termékké kezd változni. Igaz, hogy a fogyasztási csúcs a Márton-napi és a karácsonyi időszakban van, de már egész évben megtalálható a polcokon, és veszik is az emberek. A liba azonban megmaradt prémium- és szezonterméknek, és továbbra is kifejezetten a Márton-naphoz és a karácsonyhoz kötődik.

Az áremelkedés keresletcsökkenést hozott, de az utóbbi még mindig jóval magasabb szintű, mint tíz évvel ezelőtt.

A Tranzit csoport tíz évvel ezelőtt itthon 300-400 ezer kacsát adott el évente, de ez most már kétmillió felett van.

A libafogyasztás ennél alacsonyabb, de a fejlődés itt is érzékelhető, a tíz évvel ezelőtti néhány tízezerről felmentek az évi százezer darabos értékesítésre. A különbség az, hogy itt megmaradt a szezonalitás.

Az exportban is van fogyasztásnövekedés, a látványosabb a régiónkban

  • Szlovákiában,
  • Romániában,
  • Szerbiában,
  • Szlovéniában és
  • Horvátországban,

de Nyugat-Európában vagy Csehországban, ahol korábban is nagyobb volt a fogyasztás, mérsékeltebb ütemű a bővülés. A Tranzit csoport évi tízmillió kacsát dolgoz fel, aminek a 20 százalékát értékesítik itthon, libából pedig ennél jóval alacsonyabb, 5 százalék körüli az arány.

Korábban az agrárkamara és a Baromfi Termék Tanács azt közölte, hogy a lúdágazaton belül idén eddig előállított és vágásra adott egymillió darab – a májáért nevelt – hízott liba a tavalyinál mintegy 8 százalékkal több, az 1,2 millió húshasznosítású liba viszont 18 százalékkal marad el a múlt évitől.

Terjed a madárinfluenza

A madárinfluenza az elmúlt években nagyon nagy gondot okozott az ágazati szereplőknek, és ez most ismét eszkalálódik: a Nébih honlapja szerint október eleje óta száz körül jár a kitörések száma. A vírus főleg víziszárnyasokat – kacsa- és libaállományokat – fertőzött meg, de az érintett telepek között van olyan, ahol pulykát hizlaltak. „Ez tragédia” – kommentálta a madárinfluenza terjedését Szabó Ákos. Arra is felhívta a figyelmet, hogy már a csirkéknél is megjelent a betegség: brojler- és tojótyúk-állományokban is kimutatták a vírust.

Ezt sajnos szakmailag nem sikerült kezelni, a vírus mutálódik, és most már a levegőben is tud terjedni, míg korábban csupán a vadmadarak ürüléke és a közvetlen kontakt útján terjedt.

Az, hogy a csirkeállományokban is megjelent, azért különösen aggasztó, mert ugyan a brojlereket vagy a tojókat, illetve a vízimadarakat is zárt tartásban nevelik, de az előbbieket gyakorlatilag hermetikusan elzárva, míg a libák és a kacsák zárt tartása a gyakoribb almozási igény miatt már nem nevezhető hermetikusnak. A madárinfluenza-vírus a levegővel való terjedése miatt most már a szellőzőrendszereken át is fertőz, ami fenyegető a legkorszerűbb technológiával rendelkező brojlerhizlalók számára is. A madárinfluenza ellen egyébként már van oltás, amit Franciaországban már alkalmaznak is, és most mindenki feszülten figyeli, hogy ez mennyire hatásos a vírus terjedése ellen.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés