Élelmiszergazdaság

Piac

Lassan egy éve tart az élelmiszerek drágulása világszerte

Már tizenegy hónapja folyamatosan nőnek a nemzetközi élelmiszerárak, így a gabonafélék és a cukor ára is – írja az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) közleményében.

A  FAO élelmiszerár-indexe 1,7 százalékkal emelkedett március óta, és 30,8-del az elmúlt egy év során – írja a Világgazdaság. Ezzel a nemzetközi kereskedelem jelentős élelmiszer-alapanyagait nyomon követő mutató 2013 óta a legmagasabb értékére kúszott, és nominális értékben is csupán 12 százalékkal marad el a 2011 februárjában mért történelmi rekordértékétől.

A cukor árindexe 3,9 százalékkal emelkedett az elmúlt hónapban, amivel közel 60 százalékkal szárnyalta túl a tavaly áprilisi értéket. A fő okot az esetleges ellátási nehézségek jelentik, amelyeket a brazíliai betakarítás lassúsága körül aggodalmak és a franciaországi fagykár idézhettek elő.

A növényi olajok összességében 1,8 százalékkal drágultak a pálmaolaj bizonytalan termelési kilátásaiból fakadó magasabb nemzetközi jegyzése miatt. A szója és repce szintén drágábban cserélt gazdát, a napraforgó ára valamelyest mérséklődött.

A hús ára 1,7 százalékot emelkedett áprilisban a szarvasmarha, birka, és sertés iránti kelet-ázsiai stabil kereslet hatására. A baromfihús ára változatlan maradt a kiegyensúlyozott piaci helyzetnek köszönhetően.

Fotó: Getty Images

 

A rövid életű márciusi visszaesés után a gabonafélék ára 1,2 százalékkal nőtt, és így 26 százalékkal haladta meg a tavaly ilyenkori értékét. A kukorica ára 5,7 százalékkal erősödött (66,7 százalékkal túllépve a 2020 áprilisi szintet) miután az Amerikai Egyesült Államokban a vártnál kisebb területen vetettek kukoricát, továbbá az argentin, brazil és amerikai termés körüli aggodalmak miatt. A búza ára a nemzetközi piacokon stabil maradt, a rizs, árpa és cirok valamelyest olcsóbb lett. A vaj, sajt és a sovány tejpor iránti töretlen ázsiai importkereslet további 1,2 százalékos áremelkedést generált.

Új becslések a gabonára

Friss előrejelzések jelentek meg a FAO gabonakészletek és -igények gyorsjelentésében. A teljes globáls gabonatermést a 2020-as szezonban 2767 millió tonnára várják, 2,1 százalékos növekedést prognosztizálva.

A gabonafélék iránti igény is nő (+2,7 százalék), főként a szemestermények iránti sosem látott kereslet miatt az amerikai és kínai terménypiacokon. A gabonakészletekre vonatkozó előrejelzést lefelé módosították a korábban várthoz képest, ezzel a 2021-es szezon végére 805 millió tonna gabona állhat majd a raktárakban – 2,3 százalékkal kevesebb, mint a szezon kezdetén. A gabonafélék világkereskedelme közel 6 százalékkal is bővülhet, köszönhetően a szemestermények, rizs és gabona iránti keresletnek, és ezzel a 2020–21-es szezonban elérheti a 467 millió tonnát is.

A búzatermést 778 millió tonnára becsülik a FAO szakértői, vagyis 0,5 százalékkal többre a tavalyinál az erős európai termelésnövekedés miatt. A búza felhasználása is nőhet 0,9 százalékkal, 770 millió tonnára.

A becslések további emelkedést mutatnak a szemestermények esetében is a brazíliai, kínai, ukrán és amerikai termőterületek növekedésével és a bőséges EU-s terméssel párhuzamban.

agrotrend.hu / Világgazdaság

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés