Élelmiszergazdaság

Piac

Hamis mézeket árulnak a szupermarketek

Minőség-ellenőrzésnek vetették alá a mézeket, és kiderült, hogy a bolti mézek többsége nem felel meg a minőségi előírásoknak, sőt, esetenként még a méz eredete is kérdéses, viszont a termelői mézek átmentek a vizsgán.

116 termelői és bolti mézet vizsgáltatott be az Országos Magyar Méhészeti Egyesület és a szupermarketek polcairól 47 minta került a laboratóriumokba. A szervezet honlapján közzétett eredmények alapján a termelői mézek megfelelnek a követelményeknek, viszont az áruházakban kapható mézek többségénél a minőség nem biztosított, és még a mézek eredete is megkérdőjelezhető.

47 bolti mézből 28-at akácmézként árusítanak, de a többségükről megállapították, hogy akácnak hűlt helye bennük. Helyette az Infostart szerint más virágok, leginkább a facélia pollenjét azonosították.

Fotó: MTI

Cukorral hamisítják a mézet

Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke szerint az egészségre nem károsak a pótlóanyagok, többnyire cukorral hamisítják a mézet. Észnél kell lenni, mert a boltokban a drága méz helyett sokkal olcsóbb cukrot kaphat a vásárló.

A hamisítók régebben a kukorica keményítőjéből nyert izoglükóz szirupot használtak, de fejlődtek a laboratóriumi technikák, és már az is kimutatható, hogy a cukor egyszikű vagy kétszikű növényből származik. A csalók emiatt kénytelenek burgonyacukorra váltani.

A mézhamisítás lehetséges okai

Magyarországot az Európai Unió legnagyobb méztermelői között tartják számon, mivel az ország rendelkezik az egyik legnagyobb méhsűrűséggel: négyzetkilométerenként 13 méhcsalád él. Összesen így közel 1,2 millió méhcsaládot 20 ezer méhész gondoz. Évente 25-30 ezer tonna mézet termelnek a magyar méhek, aminek 60 százalékát exportáljuk.

A méhek jóllétét előtérbe helyező méhészeti tevékenység támogatása érdekében az agrárminiszter júniusban közölte, hogy tízmilliárd forint keretösszeggel hirdette meg az Agrárminisztérium (AM) a méhek állatjóléti támogatását. Nagy István szerint a kormány 2010 óta 50 millió euróval támogatta a méztermelőket és 25 millió eurós méh állatjóléti pályázatot hirdetett, valamint bevezette a beporzási támogatást.

A méztermelés problémájáról leginkább a mézhiány tehet, hiszen a virágok kevés nektárt és virágport termelnek. A méhészek szerint katasztrofális a helyzet, szinte szemernyi méz sincs, mert a hónapok óta tartó szárazságban a virágok alig termelnek nektárt és virágport, emiatt a méheknek alig jut méz, és éheznek.

agrotrend.hu / Index

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés