Élelmiszergazdaság
Piac
Elemző: az élelmiszerárak legfeljebb stabilizálódnak, csökkenés nem lesz
Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője szerint a drágulás lassulása mögött nemzetközi, hazai és technikai tényezők is állhatnak. Az élelmiszerárak várhatóan a tavaszi hónapokban stabilizálódnak.
"A mostani forinterősödés az importált élelmiszerek árára lehet elsősorban kedvező hatással, ha tartós marad, de ez várhatóan nem egyből látszik majd meg a bolti árakon" – mondta az InfoRádióban Erdélyi Dóra, az Oeconomus senior elemzője.
Kifejtette: leghamarabb a tavaszi hónapokban várható stabilizálódás az élelmiszerárakban, és ha az ársapkákat kivezeti a kormány, akkor még lehet egy egyszeri megugrás, de ezt követően rendeződhet a piaci helyzet.
Fotó: wikimedia
Arról is beszélt, hogy a gabonatermékek világpiaci exportára jelenleg is csökken, mivel igen jó volt a déli féltekén a termés és a betakarítás. "Ez a hatás pedig kiegészülve az erősebb forinttal idővel hazánkba is begyűrűzhet. A hazai gabona- és a lisztárakban is megjelenhet a következő hónapokban" – jelentette ki Erdélyi Dóra.
Az elemző úgy véli: a hazai infláció várhatóan januárban még kis mértékben tovább emelkedhet.
Januárban a csúcsára ér, és várhatóan február-márciusban fordul le. Erre az erősebb forint is rásegíthet, így év végére akár már egy számjegyű is lehet az infláció. Emögött több ok is áll:
- nemzetközi tényezők
- hazai tényezők
- technikai tényezők
A hazai tényezőben a visszafogottabb belső kereslet, a hazai fogyasztás várható csökkenése számít bele, amit a magas infláció okoz. Ez rontja keresetek vásárlóértékét, és a lakosság kevesebbet tud költeni.
A rezsiköltségek emelkedése is szerepet játszik az élelmiszerárak alakulásában, ezek ugyanis szintén visszafogják a termékek iránti lakossági keresletet, ezáltal az áremelési lehetőségeket is. Erdélyi Dóra hozzátette: inkább az árnövekedés megállására lehet számítani, mint árcsökkenésre, mivel az árakat kevésbé hajlandók csökkenteni a kereskedők.
agrotrend.hu / Infostart