Élelmiszergazdaság

Brazília után Vietnámban is veszélybe került a kávétermés

A délkelet-ázsiai ország középső felföldjén fekvő Gia Lai és Kon Tum tartományokat érte a leginkább a felhőszakadás, egyes területeken szombat óta 160 milliméternyi eső esett a helyi meteorológiai hivatal szerint. Vietnám a világ első számú robustatermelője, a globális termés egyharmadát itt szüretelik.

Éppen a kávétermés betakarításának megkezdésekor csapott le a Trami trópusi vihar heves esőzésekkel Vietnám kulcsfontosságú kávétermelő régiójának egyes részeire – írja a Bloomberg.

Forrás: pixabay.com

Nem kímélik a viharok Vietnámot

A délkelet-ázsiai ország középső felföldjén fekvő Gia Lai és Kon Tum tartományokat érte a leginkább a felhőszakadás, egyes területeken szombat óta 160 milliméternyi eső esett a helyi meteorológiai hivatal szerint. Vietnamban a kávészüret általában októbertől áprilisig tart.

Trinh Duc Minh, a Dak Lak tartománybeli Buon Ma Thuot Kávé Szövetség elnöke – ahol a legnagyobb területen vannak a kávéültetvények – elmondta, hogy még mindig gyűjtik a gazdáktól az információkat az esőzések hatásairól.

 Hozzátette, hogy Dak Lakban a gazdaságok mindössze 7 százaléka tudta megkezdni a szüretet.

A Trami vasárnap ért partot Da Nangtól északra, napokkal azután, hogy a vihar a Fülöp-szigeteken pusztított, ahol kiterjedt áradásokat okozott és legalább 116 ember halálát idézte elő.

Vietnám amúgy még mindig szenved a Yagi szupertájfun hatásaitól is, amely szeptemberben csapott le északon, elpusztítva a rizstermést és megrongálva az energetikai infrastruktúrát.

A vietnámi kávészövetség korábban – a múlt héten – 27 millió zsákos termést prognosztizált a 2024–25-ös szezonra, szemben az amerikai mezőgazdasági minisztérium 28 millió zsákos becslésével.

Vietnám a világ első számú robustatermelője, a globális termés egyharmadát itt szüretelik.

A robustából jellemzően instant italok és eszpresszó készül. A Trami csütörtökön kora reggel csapott le a Fülöp-szigetekre, majd Délkelet-Ázsi belseje és a Dél-kínai-tenger felé fordult. Az első előrejelzések szerint a vihar Vietnám felé közeledve fordulatot tett, de megtartotta pályáját, és partot ért, viszont az éjszaka folyamán trópusi depresszióvá szelídült.

Az ág is húzza idén a kávétermesztést, Brazíliában – amely pedig a világ legnagyobb kávétermelője – a csapadékhiány is óriási kockázatot jelent a globális kávéellátásra.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés