Élelmiszergazdaság
2024. novemberi FAO élelmiszerár-index
A FAO (Food and Agriculture Organization) novemberi élelmiszerár indexe (FFPI) 0,5 %-kal haladta meg az októberit, ami 2023 áprilisa óta a legmagasabb érték. A tavalyi árindexhez viszonyítva 5,7 %-kal magasabb értéket mutat, de a 2022 márciusi csúcsértéktől 20,4 %-kal kevesebb (1. ábra). Az emelkedés oka elsősorban a tejtermékek és a növényi olajok áremelkedése, amit mérsékelnek az alacsonyabb hús-, gabona- és cukorárak.
Élelmiszer árindex 2000 és 2024 között
Az árindex öt élelmiszercsoportra (cukor, gabona, hús, növényi olajok, tej) vonatkozik. A gabona árindex (2. ábra) novemberben 2,7 %-kal alacsonyabb az októberi értéknél, ami főként a búza árának csökkenésével magyarázható. Ebben a déli féltekén folyó betakarításból eredő megnövekedett kínálat és az északi féltekén az exporttőrök 2025-ös javuló terméskilátásai játszanak szerepet. Emellett a nemzetközi kereslet mérséklődése szintén hozzájárult az árak csökkenéséhez. A kukorica világpiaci ára stabil maradt. Ebben a Dél-Amerikában kedvező feltételek mellett folyó vetés, az ukrán kukorica iránti alacsonyabb kereslet és az Amerikai Egyesült Államokban zajló betakarítás mérséklő hatása, valamit a brazíliai és a mexikói kereslet élénkülése egyaránt szerepet játszott. Az árpa és a cirok világpiaci ára enyhén csökkent. A rizs árindex 4 %-kal csökkent, ami a piaci verseny erősödéséből, a betakarítási nyomástól és a dollár árfolyam változásából ered.
Gabona-, növényi olaj- és cukor árindex 2000 és 2024 között
A FAO növényi olaj árindex (2. ábra) novemberben 7,5 %-kal emelkedett, ami hátterében a pálma-, a repce-, a szója- és a napraforgóolaj árnövekedése áll. A pálmaolaj ára már fél éve folyamatosan emelkedik, fenntartva ázsióját az alternatív olajokkal szemben, még a dél-ázsiai esőzések okozta alacsonyabb termelés ellenére is. A szójaolaj ára főként az importkereslet élénkülése miatt, míg a repce- és a napraforgóolaj ára a kínálat szűkülése révén növekedett. A FAO cukor árindex (2. ábra) novemberben 2,4 %-kal alacsonyabb az októberihez képest, de 21,7 %-kal az egy évvel ezelőtti szint alatt van. A csökkenés az indiai és thaiföldi cukornád betakarítás okozta kínálatnövekedéssel és a brazíliai terméskilátások javulásának tulajdonítható. Emellett az alacsonyabb nemzetközi nyersolajárak is hozzájárultak a cukor világpiaci árának csökkenéséhez.
A FAO tej árindex (3. ábra) 0,6 %-kal magasabb az októberi és 20,1 %-kal az egy évvel ezelőtti értéktől. A tejporok, különösen a teljes tejpor ára növekedett a legnagyobb mértékben, amit a globális kereslet élénkülése okozott. A vaj világpiaci ára már 11 hónapja folyamatosan emelkedik, ami a kereslet növekedésével és a nyugat-európai szűkös készletekkel magyarázható. A sajtárak esetében szintén emelkedés tapasztalható. A FAO hús árindex (3. ábra) 0,8 %-kal elmaradt az októberi értéktől, de 5,9 %-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A csökkenés elsősorban a sertéshús árának csökkenésével magyarázható, ami már 5 hónapja folyamatos csökkenést mutat. Ez főként az Európai Unió túlkínálatával és a visszafogott keresletével magyarázható. Emellett a sertéshús globális keresletcsökkenése szintén is megfigyelhető. A juhhús ára novemberben enyhén csökkent. Hasonlóan alakult a baromfihús világpiaci ára is a főbb termelő régiók bőséges exportkínálata miatt. A szarvasmarhahús árai stabilak maradtak, mivel a brazil szarvasmarhahús árának erőteljes emelkedését ellensúlyozták a csökkenő ausztrál árak.
Hús- és tejtermék árindex 2000 és 2024 között
agrotrend.hu / Nemzeti Agrárgazdasági Kamara