Piac
Az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelme stabil maradt májusban
Az EU agrár-élelmiszeripari exportja stabil maradt 2025 májusában, megerősítve az ágazat erejét a kihívásokkal teli kereskedelmi környezetben.
Az EU teljes kereskedelmi többlete nagyrészt pozitív maradt, annak ellenére, hogy a magas árak felfelé torzították számos kulcsfontosságú import értékét.

Forrás: pixabay.com
Export
Az EU agrár-élelmiszeripari exportja 19,9 milliárd eurót ért el májusban, ami áprilishoz képest enyhe, 1%-os visszaesést jelent, ugyanakkor 1%-kal meghaladta a 2024. májusi szintet. Január és május között az összesített export 99,6 milliárd eurót tett ki, ami 2,3 milliárd eurós (+2%) növekedés az előző évhez képest.
Az Egyesült Királyság maradt a legnagyobb célpiac január és május között, az export 23%-át adva (23 milliárd euró). Ez 964 millió eurós (+4%) növekedést jelentett, főként a kakaótermékek árának emelkedése miatt. Az Egyesült Államokba irányuló export is nőtt, 12,7 milliárd euróra (+700 millió euró, +6%), amit a kakaótermékek, szeszes italok, tejtermékek és bor hajtottak. Svájc a harmadik helyen állt 5,7 milliárd euróval, ami 555 millió eurós növekedés (+11%), szintén a kakaóárak emelkedése miatt.
Ezzel szemben a Kínába irányuló export 619 millió euróval (−11%) csökkent, főként a gabonafélék volumenének meredek visszaesése következtében.
A kakaó- és kávétermékek továbbra is az exportértékek fő hajtóerői voltak. A kávé, tea, kakaó és fűszerek exportja 1,6 milliárd euróval (+39%) emelkedett, a kakaópaszta, -vaj és -por árának megduplázódása, valamint a kávéárak 30%-os növekedése miatt. A csokoládé és édesség exportja is erőteljesen nőtt (+831 millió euró, +20%), míg a tejtermékek 574 millió eurós (+7%) bővülést mutattak, annak ellenére, hogy a volumen csökkent.
Ezzel szemben a gabonaexport 1,3 milliárd euróval (−22%) esett vissza, amit 28%-os volumen-visszaesés okozott. Az olajbogyó- és olívaolaj-export 459 millió euróval (−14%) csökkent, mivel az árak esése ellensúlyozta a volumen 17%-os növekedését.
Import
Az EU agrár-élelmiszeripari importja 17 milliárd eurót tett ki májusban, ami 4%-os növekedés az előző hónaphoz képest, és 15%-kal magasabb az előző évinél. Január és május között a teljes import 81,5 milliárd eurót ért el, ami 11,5 milliárd eurós (+16%) bővülés 2024-hez képest.
Brazília maradt a legnagyobb beszállító 7,5 milliárd euróval (+591 millió euró, +9%), főként a magasabb kávéárak miatt. Az Egyesült Királyságból származó import 6,5 milliárd euróra nőtt (+336 millió euró, +5%), míg az Egyesült Államokból származó behozatal 5,9 milliárd euróra emelkedett (+878 millió euró, +17%), elsősorban a nagyobb kukorica-, dió- és szeszesital-importnak köszönhetően.
Az éves szinten legnagyobb növekedést Elefántcsontpart (+1,8 milliárd euró, +68%, főként kakaó), Kanada (+933 millió euró, +93%, főként gabona és repce), Kína (+868 millió euró, +24%, főként nem ehető termékek) és Ausztrália (+790 millió euró, +111%, főként repce, de még mindig a 2023-as szint alatt) mutatta. Ezzel szemben Ukrajnából az import 687 millió euróval (−12%) csökkent, míg Oroszországból 480 millió euróval (−74%) zuhant vissza.
A kulcsfontosságú árucikkek magas árai továbbra is felfelé hajtották az importértékeket. A kávé, tea, kakaó és fűszerek behozatala 6,9 milliárd euróval (+62%) nőtt, a gyümölcsök és diófélék importja 1,8 milliárd euróval (+18%). A nem ehető termékek behozatala 588 millió euróval (+15%) emelkedett. Ezzel szemben az olajbogyó és olívaolaj importja 378 millió euróval (−41%), a cukor és izoglükóz pedig 347 millió euróval (−39%) csökkent.
agrotrend.hu / Európai Bizottság
