Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Piac

Az agrárpiacok rövid távú kilátásai: fokozatos, de törékeny visszatérés a stabilitáshoz

Miután az előző években súlyos sokkok és jelentős volatilitás jellemezte az EU agrárpiacait, pozitív jelek mutatkoznak a stabilizációra, mivel az inputköltségek folyamatosan csökkentek az elmúlt hónapokban, és az élelmiszer-infláció mérsékelt szintre tért vissza. Az általános makrogazdasági és élelmiszerár környezet javulást vetít előre az agrár-élelmiszeripari termékek iránti kereslet tekintetében a legtöbb ágazatban. Ennek ellenére a kilátások továbbra is nagyfokú bizonytalansággal járnak, amely időjárási eseményekhez, geopolitikai konfliktusokhoz, valamint állat- és növénybetegségekhez kapcsolódik. Az Európai Bizottság által közzétett 2024. őszi rövid távú agrárpiaci kilátások jelentése a legfrissebb trendeket és kilátásokat mutatja be a kulcsfontosságú agrárpiacokra vonatkozóan.

A közzétett jelentés szerint az agrárpiacok stabilizálódás jeleit mutatják. Az élelmiszer-infláció csökken, és az élelmiszerárak az elmúlt hónapokban viszonylag stabilak maradtak a legtöbb termék esetében, bár átlagosan 32%-kal magasabbak a 2020-as szinthez képest. Az agrár-élelmiszeripari termékek iránti kereslet növekedését támogathatja a várható uniós GDP-növekedés és a mérsékelt infláció. A tavaszi jelentés óta az időjárási szélsőségek gyakoribbá és károsabbá váltak, ami befolyásolja a főbb szántóföldi növények termelési és minőségi szintjeit.

Forrás: pixabay.com

Az EU műtrágyapiaca is fokozatosan stabilizálódik, a kereskedelmi áramlások normalizálódnak, és a hazai termelés helyreállás jeleit mutatja. Ugyanakkor a megfizethetőség továbbra is problémát jelent a gazdák számára, elsősorban a csökkenő szántóföldi növényárak miatt. A 2024-es alacsonyabb terméshozamok Európa különböző régióiban likviditási problémákat okozhatnak a szántóföldi növénytermesztők számára, ami hatással lehet a műtrágya-vásárlásokra 2025 tavaszán.

Az év eleje óta az Európai Bizottság a tagállamokkal szoros együttműködésben számos intézkedést tett a Közös Agrárpolitika egyszerűsítése érdekében a gazdák számára. Ez a hosszú távú uniós politika fontos gazdasági védőhálót jelent az EU gazdáinak, és irányítja az átmenetet a fenntartható és ellenálló mezőgazdaság felé. Az instabil környezetben megőrzött stabilitás kulcsfontosságú a gazdák sikeres munkavégzéséhez.

Szántóföldi növények

A 2024/25-ös uniós gabonatermelés becsült mennyisége 260,9 millió tonna, ami körülbelül 7%-kal marad el az 5 éves átlagtól, és az elmúlt évtized legalacsonyabb termelését jelenti. Ennek oka a kedvezőtlen időjárási körülmények, amelyek csökkentették a hozamokat, és részben a művelési terület csökkenése, amit például a túlzott esőzés okozta ültetési zavarok is előidéztek. A leginkább érintett növények a lágybúza és a kukorica, míg a zab, az árpa és a durum búza termelése nőtt.

Az EU olajos magvak termelése a 2024/25-ös szezonban várhatóan 29,7 millió tonna lesz (éves szinten -8%), amit a repce terület csökkenése és a napraforgót érintő kedvezőtlen időjárási körülmények okoznak. Ez jelentős módosítás a tavaszi rövid távú kilátások jelentéséhez képest. Ezzel szemben a szójabab termelése várhatóan 8%-kal növekszik éves szinten (13%-kal az 5 éves átlag felett), tükrözve a szójabab vetésterület 11%-os éves növekedését.

Az EU növényi olajfogyasztása továbbra is csökkenő trendet mutat (14%-kal az 5 éves átlag alatt), mivel a pálmaolaj használata továbbra is csökken, ami az import visszaeséséhez vezet, miközben az export stabil marad.

A 2024/25-ös uniós cukortermelés akár 1 millió tonnával is nőhet az előző évhez képest. Ezt a növekedést a megnövekedett vetésterület hajtja, amit a rekord magas cukorárak ösztönözhetnek, ami miatt a gazdák más szántóföldi növények helyett cukorrépát választhatnak. A cukorfogyasztás várhatóan stabil marad, ami csökkentett importot eredményez.

Speciális növények

A 2024/25-ös olívaolaj termelés várhatóan visszatér az átlagos szintre, 2 millió tonnára, két év alacsony termés és rekord árak után. A kínálat növekedésével az árak fokozatosan csökkenhetnek, és a fogyasztás növekedhet, ami az exportot is kedvezően befolyásolhatja. Azonban a szektor továbbra is bizonytalansággal néz szembe az árak alkalmazkodási sebességével és a fogyasztók magas árakhoz való alkalmazkodásával kapcsolatban.

Az uniós bortermelés várhatóan enyhén csökken éves szinten, és 7%-kal marad el az 5 éves átlagtól, míg a fogyasztás folytatja csökkenő trendjét. A borexport is visszaesik. E nehézségek elismeréseként az Európai Bizottság 2024 júliusában létrehozott egy magas szintű munkacsoportot a borpolitika kapcsán, hogy kezelje az ágazat előtt álló kihívásokat és lehetséges megoldásokat keressen.

A jelentés alaposabban foglalkozik az almával, naranccsal, őszibarackkal, nektarinnal és paradicsommal is, amelyeket szintén különféle időjárási események sújtottak. Az élelmiszer-infláció stabilizálódásával a friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása a közeljövőben helyreállhat.

Tej és tejtermékek

Az EU tejellátása várhatóan enyhén növekszik 2025-ben. Feltételezve a normál időjárási körülményeket, a tehénállomány folyamatos csökkenését (-0,7%) várhatóan ellensúlyozza a növekvő tejhozam (+1%).

Az uniós sajttermelés tovább növekedhet 2025-ben, és az uniós sajt exportja kedvező árakból profitálhat.

Azonban a tejtermékek iránti fogyasztói kereslet helyreállása továbbra is óvatos és vegyes a különböző tejtermékek esetében. Valójában a vaj ára jelentősen emelkedett 2024-ben, amit a szűkös kínálat és a stabil kereslet hajtott.

Húsipar

Az EU marhahús termelése várhatóan 1%-kal csökken 2025-ben, mivel a szerkezeti átalakulások folytatódnak. Az egy főre jutó marhahúsfogyasztás az EU-ban 1,7%-kal, 9,6 kg-ra csökkent 2024-ben.

Összességében az uniós sertéshús termelés várhatóan enyhén csökken, 2024-ben 0,5%-kal, 2025-ben 0,2%-kal. Az afrikai sertéspestis kitörései továbbra is kockázatot jelentenek a termelésre. 2025-re az egy főre jutó sertéshúsfogyasztás várhatóan stabilizálódik 30,9 kg-nál, míg a kevésbé versenyképes uniós sertéshúsárak kihívást jelentenek az export számára a globális piacon.

Ezzel szemben az uniós baromfiágazat 2024-ben viszonylag jó piaci kilátásokkal rendelkezik, a termelés 4%-os, az export pedig 3%-os növekedésével. Ez a növekvő tendencia várhatóan folytatódik 2025-ben is, és az egy főre jutó uniós baromfihús-fogyasztás elérheti a 25,2 kg-ot.

A 2023/24-es marketingévre vonatkozó frissített egyensúlyi adatok megtalálhatók a legújabb rövid távú kilátások jelentésében, és elérhetők az agrár-élelmiszeripari adatportálon is.

agrotrend.hu / Európai Bizottság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés