Agrárpiac

Még mindig alacsony a vöröskáposzta ára

Alacsony árszintről indulva az utóbbi hetekben drágult a vöröskáposzta a lengyel nagybani piacokon.

Lengyelországban a többi szabadföldi zöldségféléhez hasonlóan a szokásosnál korábban kezdődött a 2024-es vöröskáposzta-szezon, és akárcsak a többi zöldségfélénél, itt is kifejezetten alacsony árakkal indult az év. A tavalyi árakkal történő összehasonlítás ugyanakkor félrevezető lehet, mivel a lengyel piacokon sok zöldségfélénél alakult ki keresleti piac, ami sok esetben vezetett rekord árakhoz. Így volt ez a vöröskáposztával is, ahol 2023 júliusa még 3,75 PLN/kg (350 Ft/kg) átlagárral indult a nagybani piacokon,  idén azonban már csak 2,40 PLN/kg (225 Ft/kg) átlagárral kezdődött a hónap (igaz, tavaly a szezon csak júniusban kezdődött meg).

Forrás: pxhere.com

A termelők számára az idei szezon további részében is kedvezőtlenül alakultak az események: a viszonylag alacsony kezdő árról a vöröskáposzta ára gyorsan csökkent, és július második dekádjában átlagosan az 1,40 PLN/kg (130 Ft/kg) körüli szintre esett vissza az átlagár. Ekkor azonban a nagyon meleg időjárás csökkentette (különösen a jó minőségű) vöröskáposzta kínálatát, és az árak pár nap alatt 36%-kal az 1,50-2,10 PLN/kg (140-195 Ft/kg) közötti tartományba emelkedtek.

Július utolsó hetében úgy tűnhetett, hogy ez a trend megfordul, de kiderült, hogy csak átmeneti korrekcióról volt szó: az árak ismét csökkenni kezdtek, de csak az 1,30-2,00 PLN/kg (120-185 Ft/kg) közötti sávba mérséklődtek. Ennek oka, hogy a piacokon jól láthatóan megnőtt a vöröskáposzta kínálata – valószínűleg látva a jobb árakat, számos termelő döntött úgy, hogy fokozza szállításait. Így a jelenlegi nagybani átlagár 1,65 PLN/kg (155 Ft/kg) körül alakul, ami azonban még mindig alacsonynak számít az utóbbi öt év árai tekintve.

agrotrend.hu / FruitVeb

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés