Agrárpiac

Emelkedő gabonaárak Magyarországon

Magyarországon, az egy évvel korábbihoz képest 12 százalékkal magasabb, átlagosan 80,1 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával október harmadik hetében. A takarmánybúzát 2023 azonos időszakához képest 27 százalékkal magasabb, 74,4 ezer forintos tonnánkénti áron, míg a takarmánykukoricát 41 százalékkal többért, tonnánként 76,1 ezer forintért adták október harmadik hetében.

Forrás: pixabay.com

Búza

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) októberi előrevetítésében az előző szezonét 3 millió tonnával meghaladó, 798 millió tonna globális búzatermést jelez a 2024/2025. gazdasági évre vonatkozóan – derül ki az AKI legfrissebb jelentéséből. A várható felhasználás 804 millió tonnára tehető. A termény zárókészlete 266 millió tonna (-2 százalék) lehet a 2024/2025. gazdasági év végén. A Tallage francia piacelemző vállalat októberi tájékoztatása szerint a kora őszig tartó csapadékos időjárás az Európai Unió nagy részén késleltetheti a vetési munkákat. Dél-Lengyelországban, Közép-Európában és Románia egyes részein a Boris vihar áradásokat okozott, így ezeken a területeken meg kell várni a talaj kiszáradását. Franciaországban, Németországban, Belgiumban és Hollandiában szintén a sok csapadék hátráltatta a betakarítást és a vetést. Ezzel szemben az Ibériai-félsziget déli részén és Bulgáriában több esőre lenne szükség. Amennyiben a jelenlegi vetési szándék megvalósul, 21,5 millió hektárról (+5 százalék) arathatnak őszi búzát az EU-ban a 2025/2026. évi szezonban. A növény által elfoglalt terület Franciaországban 4,7 millió hektárra (+11 százalék), Németországban 2,7 millió hektárra (+5 százalék), Lengyelországban 2,4 millió hektárra (+2 százalék), Romániában pedig 2,3 millió hektárra (+2 százalék) emelkedhet. Magyarországon az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint a tervezett 922 ezer hektár mintegy felén, 451 ezer hektáron került a földbe őszi búza vetőmag október 22-ig.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 80,1 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával október harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 12 százalékkal haladta meg. A takarmánybúza 74,4 ezer forint/tonna (+27 százalék) termelői áron forgott ugyanekkor. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza decemberi jegyzése 209-217 dollár/tonna tartományban mozgott október 14. és 25. között. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény decemberi jegyzése 217-230 euró/tonna között alakult.

Kukorica

Az IGC októberi projekciójában a 2023/2024. gazdasági évitől 5 millió tonnával elmaradó, 1224 millió tonna globális kukoricatermést jelez a 2024/2025. gazdasági évben. A felhasználás 1231 millió tonnára tehető, ami az előző szezonét 7 millió tonnával múlná felül. A 2024/2025. évi szezon végére 279 millió tonna kukorica (-2 százalék) maradhat a tárolókban. Az Európai Unióban a Tallage szerint a 2023. évinél 2 százalékkal nagyobb területről, 8,7 millió hektárról arathatnak kukoricát az idén. A várható termés – a hozam csaknem 11 százalékos romlása miatt – 58,1 millió tonna (-8 százalék) lehet. Franciaországban a szokásosnál később indult érésnek a kukorica, így szeptember végéig nagyon kis területen végeztek az aratással. A francia gazdák 1,6 millió hektárról (+21 százalék) – 9,5 tonna/hektáros hozam mellett (-4 százalék) – 15 millió tonna (+16 százalék) kukoricát tárolhatnak be. Romániában 2,2 millió hektáron (–3 százalék) 3,2 tonna/hektáros hozammal (-34 százalék) 7,2 millió tonna (-36 százalék) lehet a kibocsátás. Lengyelországban a kukorica gyors érésének köszönhetően október elejére a termés felét betakarították, a termésátlag 1 százalékos (7,1 tonna/hektár) és a terület 4 százalékos csökkenése (1,2 millió hektár) miatt összesen 8,2 millió tonna (-6 százalék) termény kerülhet a raktárakba. Magyarországon az AM tájékoztatása szerint a gazdák október 22-ig a 874 ezer hektár 92 százalékán végeztek a munkákkal, amelyről hektáronként 5,8 tonnás termésátlaggal 4,7 millió tonna kukoricát arattak.

Az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 76,1 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica október harmadik hetében, ami az egy évvel korábbit 41 százalékkal múlta felül. A Budapesti Értéktőzsdén az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica novemberi jegyzése 2500 forinttal 80,5 ezer forint/tonnára emelkedett október 14. és 25. között. A termény decemberi jegyzése 83 ezer forint/tonna volt. Ezzel egy időben a chicagói árutőzsdén 158-166 dollár/tonna tartományban mozgott a kukorica decemberi kurzusa. A párizsi árutőzsdén a termény novemberi tőzsdei elszámolóára 207-215 euró/tonna között alakult ugyanekkor.

agrotrend.hu / OTP Agrár

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés