Agrárpénzek

Piac

Népszerűségnek örvend a Széchenyi-agrárhitel

Töretlen az érdeklődés az agrár Széchenyi-kártya iránt: a gazdálkodók tavaly a korábbiaknál is nagyobb összegben igényeltek kedvezményes folyószámlahitelt a konstrukcióban. Az időjárás okozta károk, illetve a piaci zavarok miatt az elmúlt évben a szőlősgazdák és a sertéstenyésztők kiemelt támogatást kaptak, így több mint hatmilliárd forint ingyenhitel jutott el az érintettekhez.

Az elmúlt években sem veszített népszerűségéből az agrár Széchenyi-kártya konstrukció. Az Agrárminisztérium lapunknak adott tájékoztatása szerint a konstrukció indulása óta több mint 17 ezer ügylet keretében 180 milliárd forintot is meghaladó folyószámlahitelt ítéltek meg, a hitelállomány jelenleg 95 milliárd forint közelében van – írja a Magyar Nemzet.

fotó: pixabay.com

– Az eddig elért eredmények is igazolják, hogy a program nagymértékben segíti az agrárgazdaság forgóeszköz-finanszírozását – fogalmazott válaszában a tárca. Az agrár Széchenyi-kártya 2011-től szolgálja az ágazat érdekeit.

A hitelt és a hozzá kapcsolódó, általánosan elérhető négy százalékpontos kamattámogatást és az ötvenszázalékos kezességidíj-támogatást a mezőgazdasággal, illetve élelmiszeriparral foglalkozó kis- és közepes vállalkozások vehetik igénybe.

A minisztérium ugyanakkor időről időre kiemelt támogatásban részesíti a kedvezőtlen időjárási jelenségekkel vagy piaci nehéz­ségekkel érintett ágazatokat. A gazdálkodók ebben az esetben teljes mértékű kamat- és kezességidíj-támogatást kapnak, emellett a kormányzat a hitel megkötésével és fenntartásával kapcsolatban felmerülő költségeket is átvállalja. Tavaly a szőlő- és gyümölcstermesztéssel, valamint a sertéstartással foglalkozó vállalkozások élhettek a lehetőséggel.

– A szőlő- és gyümölcs­ültetvényeknél a kedvezőtlen időjárási jelenségek, a sertéstartásnál pedig a piaci körülmények indokolták a kiemelt támogatást, amelynek eredményeképpen közel hétszáz ügyletben több mint hatmilliárd forint hitel részesült kiemelt támogatásban – közölte a tárca.

A konstrukció iránti érdeklődés dinamikája hosszú évek múltán sem tört meg. Ezt jelzik a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet statisztikái is. A legfrissebb jelentés alapján a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások által benyújtott hiteligény a múlt évben is tovább nőtt. Januártól szeptemberig a szerződések száma 36,1 százalékkal, a leszerződött összeg pedig 46,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó vállalkozások hitelállománya 21,7 milliárd forinttal, 74,5 milliárd forintra nőtt.

Különösen a családi gazdaságok köré­ben nőtt nagyot az érdeklődés, amelyek az előző évhez képest 13,3 milliárd forinttal magasabb összegre kötöttek folyószámlahitel-szerződést.

Az állattenyésztéssel foglalkozó gazdaságok 7,8 milliárddal, az egyéb kategóriá­ba sorolható cégek pedig 12 milliárd forinttal több hitelt vettek fel szep­tember végéig. A kertészettel foglalkozó vállalkozások agrár Széchenyi-kártya hitelállománya eközben 3,3 milliárd forinttal bővült.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés