Agrárpénzek

Piac

A termőföld árának alakulása 2020-ban

A járvány hatására sem állt le a 30 éve tartó termőföld áremelkedés, a tavalyi évben a föld piaci átlagára 1,727 millió forint volt, amely érték 7,3%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

fotó: Törös Ramóna

A termőföld vásárlási ára mellett a földek haszonbérleti díjaiban is emelkedés volt tapasztalható- mondta Sáhó Ákos az online sajtótájékoztatóján. A szántó esetében az éves átlagos hektáronkénti bérleti díj 75.003.- forint volt, amely érték 4 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. Megjegyezte, hogy csak egy-két művelési ág esetében lehet azt kijelenti, hogy lassult a drágulás üteme.

Az osztatlan közös földtulajdon felszámolása

A 2021 január 1-jén életbe lépett  osztatlan közöstulajdon felszámolásáról szóló törvény miatt a következő időszakban olyan mértékű földmozgást lehet majd tapasztalni, amelyre az elmúlt 30 évben nem volt példa. Az új törvény mintegy 3-3,5 millió embert érint, valamint több mint egy millió ingatlant és megközelítőleg 2,4 millió hektár termőföldet. Sáhó Ákos megjegyezte,  hogy a törvényi szabályozásban olyan ellentmondásokat lehet tapasztalni, amelyek nehezítik majd a konfliktusmentes és gyors tulajdonos cseréjét a termőföldeknek. A jogszabály leginkább a keresleti oldalt fogja előreláthatólag megerősíteni.

A vásárlási átlagárak növekedése:

Kovács Norbert közgazdász a Széchenyi István Egyetem docense kifejtette, hogy Észak-Magyarország kivételével az ország minden pontján a termőföldek átlagárát az 1,5 millió forint feletti értékek jellemezték. A legdrágább Hajdú-Bihar megyében volt, 2,35 millió forint a legalacsonyabb pedig Zala megyében, ahol egy hektár termőföldért 1,194 millió forintot kellett fizetni a vásárlónak.

Az áremelkedés nem csak a termőföldeket érintette, a gyepterületek ára is 8,2 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, így Közép – Magyarországon a hektáronkénti átlagár 2,175 millió forint a legalacsonyabb pedig a Dél – Alföldön volt tapasztalható ,mely területen 1,206 millió forint volt egy hektár gyep vásárlási értéke. 

A 2020-as árakhoz viszonyítva 9,8 százalékkal emelkedett egy hektár erdős terület értéke. A legtöbbet az ország „legértékesebb” részén Közép – Magyarországon fizettek az erdőt vásárolni kívánók, hiszen hektáronként 1,172 millió forintot kellett erre áldozniuk , a legkevesebbet pedig az Észak–Magyarországi régióban fizettek az új tulajdonosok, melynek összege  hektáronként 871.000.- forint kiadást jelentett.

A bérleti díjak változása:

A szántó területek esetében nem csak a vásárlási ár emelkedett, hanem a haszonbérleti díjak is. A Dél -Alföldi régióban volt a legmagasabb, hektáronként nyolcvanezer forint, ezzel szemben az Észak – Magyarországi területeken átlagban több mint hatvankétezer forint volt a bérleti díj összege.

A cikk megtalálható hasonló érdekességek mellett a szeretemamezogazdasagot.hu oldalon is!

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés