Gazdálkodás
Piac
Az EU agrár-élelmiszeripari exportja folyamatosan növekszik az első negyedévben
2024 márciusában az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi többlete elérte a 6,7 milliárd eurót, ami 8%-os növekedést jelent az előző hónaphoz képest és 3%-kal magasabb, mint 2023 márciusában. Az export 4%-kal, 20,1 milliárd euróra nőtt, főként az olíva és olívaolaj árának emelkedése miatt. Az import stabil maradt, elérve a 13,5 milliárd eurót, de 10%-kal alacsonyabb volt, mint 2023 márciusában. Ezek a fő megállapításai az Európai Bizottság ma közzétett legújabb havi agrár-élelmiszeripari kereskedelmi jelentésének.
Export
Az EU agrár-élelmiszeripari exportja 2024 márciusában elérte a 20,1 milliárd eurót, ami 4%-os havi növekedést jelent. Az Egyesült Királyság (UK) maradt az EU agrár-élelmiszeripari exportjának legnagyobb célállomása, az EU exportértékének 22%-át adva. 2024 első negyedévében az Egyesült Államok (US) látta a legnagyobb növekedést az EU exportjában, 6%-os emelkedéssel (372 millió euró), míg Kína, annak ellenére, hogy értékben 12%-kal csökkent, továbbra is a harmadik célállomás maradt. Egyéb jelentős változások között az EU exportja növekedett Irak és Libanon felé, míg Oroszország és Egyiptom csökkenést tapasztalt.
Ami az exportált termékeket illeti, az EU olíva és olívaolaj exportja mutatta a legnagyobb növekedést 2023-hoz képest (615 millió euró, +51%) a magasabb árak miatt, annak ellenére, hogy a mennyiségek enyhén csökkentek. A kávé, tea, kakaó és fűszerek exportja 10%-kal emelkedett, elsősorban a kakaó árának emelkedése miatt. A cukor és izoglükóz exportja magas szinten maradt, míg a gabonaexport mennyiségben nőtt, de értékben csökkent az alacsonyabb árak miatt. Végül a növényi olajok és tejtermékek exportja csökkent az alacsonyabb árak és mennyiségek miatt.
Import
Az EU agrár-élelmiszeripari importja márciusban elérte a 13,5 milliárd eurót, ami 2%-os növekedést jelent az előző hónaphoz képest, de 10%-kal alacsonyabb volt, mint 2023 márciusában, főként az importált mennyiségek csökkenése miatt. Brazília, az Egyesült Királyság és Ukrajna voltak az import fő forrásai 2024-ben eddig. Azonban az ezen országokból származó importok csökkentek 2023-hoz képest a gabonaimportok alacsonyabb mennyisége és ára miatt.
Ami az importált termékeket illeti, 2023-hoz képest nőtt a kávé, tea, kakaó és fűszerek importja (849 millió euró, +16%), a gyümölcsök és diók importja (421 millió euró, +8%), valamint az olívák és olívaolaj importja (324 millió euró, +160%). Ezzel szemben csökkent az olajos magvak és fehérjenövények (1,5 milliárd euró, -22%), a gabonák (1,4 milliárd euró, -36%), valamint a cukor és izoglükóz importja (193 millió euró, -36%).
További részletek és táblázatok elérhetők a legújabb havi EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi jelentésben.
agrotrend.hu / Európai Bizottság