Innováció
Hogyan formálják át a mezőgazdaságot az agrár startupok?
Az agráriumot sem kerüli el a technológiai robbanás. A gazdálkodók számos kihívással küzdenek, újszerű megoldásokat kell alkalmazniuk ahhoz, hogy a globális versenyben helyt tudjanak állni, hatékonyságukat növeljék és gazdasági előnyökhöz jussanak.
Az új technológiák, termékek, szolgáltatások új piacokat hoznak létre, vagy teljesen átalakítják a jelenlegi és korábban alkalmazott szokásokat, trendeket. Ebben a globális versenyben a gazdálkodóknak is fel kell venniük a küzdelmet, hiszen a változó környezeti körülmények, az élelmiszerválság, vagy a generációváltás problémáira kiszámítható és gyors reakciót kell adniuk – írja a mandiner.hu.
Az agrártechnológiai megoldások ezen a problémán segítenek; nagyobb kiszámíthatóságot adnak a gazdálkodóknak és több profitot eredményeznek. A bennük rejlő piaci potenciál tehát igen magas.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke több ízben hangsúlyozta, miért kiemelten fontos a digitalizációs folyamatok bevezetése; „Az agrárium fejlesztése és digitális megreformálása nem a szórakoztatásról vagy a fogyasztók kényelméről szól. Ahhoz, hogy a mezőgazdaságban a termelők jövedelme növekedjen, valamint megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszer álljon rendelkezésre, digitalizációs folyamatokat is be kell vezetniük.”
Többek között e cél érdekében hozta létre a NAK hazánk első agrár startup inkubátor programját, a NAK TechLab programot, mely a hazai agrárfejlesztések elterjedését, támogatását és a szektor digitalizációjának előre mozdítását tűzte ki célul. A program startup csapatokat juttat a legfontosabb agrárszakmai információhoz, tőkéhez, illetve a legnagyobb piaci szereplők által piaci validációt is biztosít számukra. Ezzel a három komponenssel biztosítják a megoldások gyors fejlesztését.
A program aggregátorai a nagyvállalatok, akik olyan közvetlen és valós piaci igényeket közvetítenek a startupok felé, amikre a leginkább szükség van gazdálkodóknak. Az így létrejövő együttműködésekkel gyorsítható a termékfejlesztés, a közös piacszerzés is. Éppen ezért szorgalmazza a kamara a startupok és nagyvállalatok közti együttműködéseket, hiszen a nagyvállalati integrációval számos olyan helyre is el tudnak jutni az ilyen típusú fejlesztések, ahova egyébként nincs lehetőségük.
Hazánk tradicionális agrárország, a magyar kreativitásra pedig építeni lehet és kell. A program agilis, fiatal fejlesztőknek biztosít lehetőséget, hogy agráripari szakértők, valamint a program szakmai partnereként a Design Terminal oldaláról termék- és üzletfejlesztési mentorokkal közösen formálják megoldásukat. A résztvevő vállalkozások nagy hányada kíván tenni a fenntarthatóságért is, a megoldások egyebek közt kevesebb permetszer kijuttatását, a vízhasználat optimalizálást garantálják.
„Nagy ívben gondolkozunk; kiemelt célunk, hogy a a szektorban minél rövidebb idő alatt megjelenjenek a programban született együttműködések a gazdálkodók életében is, és valós eredményeket produkáljanak. Támogatnunk kell a startup vállalkozásokat, innovatív ötleteket annak érdekében, hogy a digitalizációs törekvések előre mozduljanak, hiszen valós gazdasági hatásuk van; a gazdálkodók hatékonyságát növelik és segítik elő.” – tette hozzá Győrffy Balázs.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szeptemberben induló nagyvállalati – startup programjára augusztus 22-ig lehet jelentkezni itt.
agrotrend.hu / Mandiner